Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yaş küçültme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-03-2007, 10:15   #1
avslh

Varsayılan yaş küçültme

Çocuk nufusta 1988 doğumlu fakat, gerçek doğum tarihi 1993 tür. Olay şu şekilde cereyan ediyor; adı geçen çocuğun 1988 doğumlu kardeşi var ve bu çocuk o zamanlar ölüyor babası nüfustan düşürmüyor, şimdiki çocuk doğunca babası, ölen çocuğun nüfus cüzdanını bu çocuk için kullanıyor. Tabi o zamanlar herşey yolunda. Fakat, çocuk askerlik çağına geliyor, zorunlu 8 yıllık eğitimi için sorunlar çıkıyor vs. vs.
Bunlar dava açıyor, çocuğun yaşını küçültmek için, rapor diyor ki 14 yaşında. Ama mahkeme reddediyor, Gerekçesi sanırım şu olmalı,'' kimse doğmadan önce nüfus siciline kaydedilemez.''Ama ben bir yolu olmalı mutlaka diyorum ve araştırmaya başladım şu an. Ayrıca, bu konuda elinde yargıtay kararı veya aklında çözüm yolu olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Saygılar...
Old 22-03-2007, 10:41   #2
Vedat74

Sayın meslektaşım;

Yanıltmak istemiyorum ama uzun zaman önce benzer bir olay duyduğumu hatırlıyorum. O zaman av. arkadaşın yaptığı işlemler aklımda kaldığınca şöyleydi:

Önce ilk çocuğun doğduğu fakat sonra öldüğünü tashih davası ile ispat edip, ilk çocuğun ölüm kayıtları nüfusa işlendi. Daha sonra ikinci çocuğun nüfus kaydı kalmadığı için nüfus müdürlüğüne nüfusa kayıt için idari yoldan başvuruldu. Nüfus müdürü ilkokuldan çocuğun yaşıtları ile okula gidip gitmediğine veya yaşıtlarından küçük olarak okula başladığına dair yazıya binaen yeni kaydını yapıldı. Sizin elinizde gerçek yaşını gösteren rapor da olduğuna göre sanırım bu yoldan sorun yaşamadan işlemi yaptırısınız.

İyi çalışmalar.
Old 22-03-2007, 12:26   #3
Yücel Kocabaş

Ölümün ve doğumun nüfusa tescili , bu yönden kayıtların düzeltilmesi adli yargının görevi dışında olup, idari işlemdir. Nüfus tashih davası açılırsa bu gerekçe ile ret edilir.

Nüfus müdürlüğüne başvurarak , bir çocuğun ölüm kaydının diğerinin ise doğmu kaydının yaptırılması gerekir. Nüfus müdürlüğü mahallinden ve muhtarlıktan ve mezarlık veya hastane gibi yerlerin kayıtlarından gerekli araştırmayı yaparak iddia teyit edilirse nüfusta gerekli tescil işlemlerini yapar.

Bununla beraber, ölümün ida ri yönden ispatında zorluk bulunuyorsa, adli yargıda ölümün tespiti davası açılabilir. Tespit davasını görmek adli yargının görevine girer. Alınacak tespit kararı Nüfus idaresine ibraz edilerek diğer idari işlemler tamamlanır.

Saygılarımla.

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi