Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ipotekli gayrimenkul 3.kişiye satılmış.... acil

Yanıt
Old 27-11-2006, 11:08   #1
Av.Abdulkadir Yıldız

Varsayılan ipotekli gayrimenkul 3.kişiye satılmış.... acil

Sayın Meslektaşlarım;
Kaynak sıkıntısı çektiğimden dolayı aşağıdaki olaya ilişkin net bir karara varamadım. Değerli katkılarınızı bekliyorum.
Olay: Ali X şirketi lehine y şirketinin borcu için (Müşterek borçlu müteselsil kefil sıfatı ile) 2001 yılında ipotek verdiği gayrimenkulü 2002 yılında ipotek yükü ile birlikte Murat'a 5000,00 YTL'na satmış. Bu Gayrimenkul daha sonra 07.04.2003 tarihinde icra dairesi tarafından ihale ile ve 25.000,00 YTL bedelle satılmıştır. İhalenin feshi davası açılmış ve bu dava 2006 yılında "red" kararı ile kesinleşmiştir.

1- Y şirketine Ali mi yoksa Murat mı rücü edecektir.
2- Rücu hakkına sahip olan kişi 25000 YTL ve faizini mi yoksa gayrimenkulün bugünkü bedelini mi talep edecektir?
3- Ya da bu davada sebepsiz zenginleşme hükümlerine başvurabilir miyiz?

Şimdiden teşekkürler.
Old 27-11-2006, 11:57   #2
attorneytalay

Anladığım kadarıyla alacaklı x şirketi, taşınmazı paraya çevirterek alacağını alıyor artan olursa bu durumda öncelikle para gayrimenkulun sahibi Murat'a iade edilecek.

Mk md 888 son fıkrada dikkate alınmalı"Yeni mailk borcu yüklendiği takdirde alacaklı kendisine başvurma hakkını saklı tuttuğunu bir yıl içinde yazılı olarak önceki borçluya bildirmezse , borçlu borcundan kurtulur". Bu durumda

1. Eğer Murat gayrimenkulu alırken borcu da yüklenmişse Ali bir yıl daha sorumludur( yazılı bildirim yapılmamışsa) daha sonra sorumluluktan kurtulur.Eğer Murat borcu yüklenmişse ve Ali'ye başvurma hakkının saklı tutulduğu yazılı olarak bildirilmişse o zaman sanırım ali ve murat müteselsil sorumludur sanırım?

2. Eğer Murat sadece gayrimenkulu almışsa buna karşılık borcu üstlenmemişse bu durumda borçtan sadece Ali sorumludur.Tabi gayrimenkul satılır ve x'in alacağı ödenir.

x şirketine niçin rucu edilecek orasını anlamadım, neticede x şirketi lehine ipotek var ve bu şirket de bu yolla alacağını alıyor. ihalenin feshi davası ile eğer kastettiğniz ihalenin feshedilmesi ise bu durumda x şirketi sebepsiz zenginleşmiş olur, ve paranın iadesini son malik Murat istemelidir ve ayrıca Ali'de ( ve tabi Murat da yüklenmiş ise) borçlu klamya devam eder.

Umarım yardımcı olur?

saygılar

talay
Old 27-11-2006, 12:50   #3
Av.Abdulkadir Yıldız

Sayın Talay,
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Sanırım soruyu yanlış yazdım.Sayenizde soruyu düzelttim. Şu anda anlaşılır hale geldiğini umuyorum.
Saygılar
Old 27-11-2006, 16:30   #4
attorneytalay

Düzeltme,

Ne yapılabileceğinden çok görüşüme göre ne yapılamayacağını belirtmek istiyorum

1. Ali müşterek borçlu ve müteselsil kefil ama borcu borçlu Y şirketi yerine ifa etmeiştir bu sebepten rücu hakkı söz konusu değildir, Y şirketine rücu davası açamaz.

2. Murat ( eğer borcu yüklenmemişse) yine borçlu şirket Y şirketine karşı dava açamaz zira Y şirketi ile arasında herhangi bir hukuki ilişki söz konusu değildir.ipotekli taşınmazı da bu yükle satın aldığı için katlanmalıdır.

ancak eğer ki Murat MK 888 ve 890 gereğince ipotekli taşınmazı alırken borcu da yüklenmisse bu durumda Ali ile aynı şartlarada müşterek borçlu olarak sorumlu olmalıdır diye düşünüyorum ve sanırım Ali'nin üstlendiği pay oranında Y şirketine rücu edebilir.

Bu konudaki düşüncelerim bu yönde ancak konuyla ilgili uzman birisi fikjirlerini paylaşırsa daha sağlıklı olur

saygılar, kolay gelsin

talay
Old 28-11-2006, 11:41   #5
Av.Abdulkadir Yıldız

Sebepsiz zenginleşme hükümleri uyarınca ve Murat adına Y şirketine karşı dava açmayı düşünüyorum.
Bu konuda bilgisi olan meslektaşlarımın katkılarını bekliyorum.
Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi