Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

CMK avukatlığı hakkında deneyimler/dikkat edilmesi gerekenler/tavsiyeler

Yanıt
Old 12-05-2012, 16:43   #31
Canavar Avukat

Arkadaslar,
Deneyen, bilen arkadaslarin goruslerine ve tecrubelerine ihtiyacim var. Zira CMK ve Adli Yardimin ikisine birden girmek istiyorum. Gunun hangi saati haftanin hangi gunu olup olmadigina bakmaksizin ne zaman cagirirlarsa (gecenin 3u 5i olsun farketmez) hepsini degerlendirecegim. Sorum su olacak, ikisine birden girdigimde bunun bana aylik bir getirisi olur mu, olursa ortalama ne kadar olur ? Ornegin aylik olarak alabiliyor muyuz, yoksa birkac ayi birden toplayip sonra topluca mi yatiriyorlar ? Genel bir sey soylemeniz mumkun mu ? Bir de bagli olarak calistigim hukuk burosu cmk'dan yararlanmama izin vermiyor. CMK ya kendi kafama gore girip sertifka alirsam gorevlendirildigim taktirde bagli oldugum buronun vekaletini ile yaninda sigortali olarak calisan avukati seklinde mi girmem gerekir ? Yani aslinda sormak istedigim, ben kendi kendime ek olarak bunu yapmak istesem bir yolu var midir ? Tesekkurler
Old 21-05-2012, 12:19   #32
Stj. Av. Oya

Alıntı:
Yazan ebruer
saygıdeğer meslektaş büyüklerim! Bir konuda sizden fikir almak istiyorum.İstanbul Barosuna kayıtlı stajyer avukatım. istanbul Barosu cmk seminerleri nasıl gerçekleşiyor? Stajyerlerde bu seminerlerden faydalanabilir mi?Şimdiden teşekkürler.

Geçen haftalarda CMK seminerine katıldığım için yanıtlayayım hemen. Öncelikle stajı bitirip avukat oluyorsunuz. CMK uygulama servisine seminere katılmak istediğinize dair dilekçe verip ortalama 5 ay sıra gelmesini bekliyorsunuz. (bu nedenle ruhsat alır almaz başvurunuzu yapın derim) Sıra size gelince tarihler de uyuyorsa seminer gününüzü netleştirip 450 TL'yi baronun muhasebesine yatırıyorsunuz. Seminer 5 haftaiçi günü sürüyor. Taksim Titanic Otel'de yapılıyor. Seminer sonunda da soruşturma/kovuşturma ya da her ikisinden görev istediğinize dair formu doldurup ilk telefonu bekliyorsunuz.
Old 22-05-2012, 21:09   #33
GECE

Başka bir avukatın sigortalı çalışanı olan avukat, işverenin rızası olmadan bağımsız cmk işi yapamıyor bildiğim kadarıyla. cmk ücreti için makbuzu da işveren avukatın makbuzundan kesiliyor; ayrıca aldığınız cmk ücretinden çoğu işveren avukat da pay alıyor diye biliyorum.
Old 22-05-2012, 21:22   #34
Stj. Av. Oya

Alıntı:
Yazan GECE
Başka bir avukatın sigortalı çalışanı olan avukat, işverenin rızası olmadan bağımsız cmk işi yapamıyor bildiğim kadarıyla. cmk ücreti için makbuzu da işveren avukatın makbuzundan kesiliyor; ayrıca aldığınız cmk ücretinden çoğu işveren avukat da pay alıyor diye biliyorum.

İşvereninin rızası olmadan yapamaz bu doğru, çünkü kendisine ait vergi açılışı olmayan avukat, yanında sigortalı çalıştığı avukat üzerinden makbuz kesebilir ancak. Bu da elbette o avukatın haberinin olmasını sağlıyor. Aynı durum adli yardım için de geçerli, yine makbuzu işveren keser ödemeyi siz alırsınız.
Ancak işveren avukatın bu makbuzlardan aldığı bir pay yok, kastınız nedir tam olarak?
Old 24-05-2012, 09:11   #35
avukat48

Adli yardım ve cmk sertifikanız varsa baronuza dilekçe ile başvuru yaparak görev almaya başlarsınız. Cmk görevlendirmeleri sistem üzerinden yapılmaktadır şayet musait olmadığınız zamanlarda pasif hale getirir ve size o gün görev gelmez. Bir soruşturma görevinden vergiler düştükten sonra 116 lira civarı bir rakam size kalmaktadır. Ödemeler belli aylarda yapılmaktadır. 3 ayda bir yani baroya ödenek gelmesi ile alakalı... Adli yadım görevlendirmelerinde asgari ücret tarifesinden ödeme yapılıyor genelde. Çok fazla getirisi olmasa da cmk ve adli yardım dan alınan görevler mesleğe yeni başlayanlar için güzel tecrübeler kazandırıyor.
Old 24-05-2012, 16:28   #36
ElifŞimşek

Alıntı:
Yazan Stj. Av. Oya
Ancak işveren avukatın bu makbuzlardan aldığı bir pay yok, kastınız nedir tam olarak?

Sanırım sayın Gece'nin burada söylemek istediği şu: Neticede Cmk'dan gelen para yanında çalıştığınız avukatın hesabına yatıyor. Ve bazı avukatlar size CMK'da görev almanız için izin vermelerinin karşılığında, hesaplarına yatan paranın bir kısmını kendileri alıyorlar.

Benim Gece'nin söylediğinden çıkardığım bu. Yanlış anlamış olmamda mümkündür
Old 24-05-2012, 18:47   #37
aykutyigit

Sayın meslektaşlarım bütün barolar cmk görevi alabilmemiz için sertifika arıyor mu?Daraltacak olursak Mersin barosu görev alabilmemiz için sertifika sahibi olmamızı istiyor mu?
Old 15-06-2012, 13:42   #38
av.yağmur deniz

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Hayır, yine de müdahale talebinde bulunmanızı gerektiren bir durum söz konusu olmaz düşüncesindeyim. Zira mağdur ve velisine ulaşabiliyorsunuz ve veli, katılma talebinin ne anlama geldiğinin bilinciyle davaya katılmak istemedikleri yönünde irade beyanında bulunuyor ise, menfaatlerine uygun olabilecek bir hakkın kullanımını tercih etmedikleri sonucu ortaya çıkar. Bu durumda katılma talebinde bulunmamanın, çocuğu velisine karşı korunmaya yarar bir menfaat olmadığı kanaatindeyim.
sayın ekici CMK larda öyle ilginç şeyler oluyor ki velinin ve çocuğun şikayetçi olamadığı bir cinsel istismar davasın da ben ATK raporundan sonra şikayet konusunda beyan da bulunacağımı söyledim.Bu konuda da beyanım alınmadan dava bitti..Ancak ısrarları nedeniyle aleyhimize gelen ATK itiraz etmedik. zira sanıkla mağdur nişanlanıp mağdurun ailesiyle yaşıyorlardı.
Son celse tam karar verilecekken geldiler ve şikayetçiyiz dediler ancak iş işten geçti ve sanık beraat ettii.Ben kendi adıma onları dinlediğim için çok üzüldüm.Ancak onların karşısında olmak da mesleğe uygun düşmezdi çünkü sanığı oğulları gibi kucakladılar,bana duruşma öncesi ya ceza alırsa diye korkularını söylüyorlardı,çocuklar bir hata yapmış diyorlardı.Anlayacağınız çok ikilemde kaldığım bir dava idi.Sonuçta sanık beraat etti ancak şimdi mağdur dizini dövüyor,kandırıldı.Ben ise ne olursa olsun mağduru dinlememeliydim.Gerçi dinlemedim ve şikayete ilişkin beyanda bulunmadım ancak sanığın üzerine daha çetin gitmeliydim.Belki sonuç değişirdi.
Old 25-06-2012, 12:47   #39
Canavar Avukat

Arkadaslar ben CMK sertifikami henuz yeni aldim. Istanbul'da sececegim bir bolgede haftasonu gece ve gunduz olarak isaretlemeyi dusunuyorum. Fakat seminerde oyle ilginc seyler de anlattilar ki insan biraz cekiniyor da, ornegin polislerin avukatlara cok kotu davrandigi, uzun sure saniga/supheliye ulasana kadar kendileri ile ugrasmak durumunda oldugumuzu tabiri caizse neredeyse bir bizleri dovmedikleri kaldigini soylediler. Butun bunlar karakolda ifade almaya giderken tabii sorusturma asamasinda. Gercekten durum boyle midir ? Sadece kovusturma alsak daha mi iyi olur, bu konuda tecrubesi olan arkadaslarin goruslerinden yararlanmak istiyorum.

Tesekkur ederim.
Old 26-06-2012, 16:35   #40
egemen48

bu işin tadı kaçmış durumda keza yeni avukatın annesi babası da avukat oluyor,bir şekilde de çocuğunu avukat yapıyorlar.Çocuğu avukat olmadan önce hiç cmk avukatlığı yapmayan kişiler,cmk larını açıyar ve yetki belgesi ile çocuklarını gönderiyorlar yani bir ofisten 3 kişi birden gitmeye başlıyor.Barolar birliğinin yetki olayına bi el atması lazım,keza bu iş gönüllü yapılmakta,yani bir kazanç kapısı değil
Old 28-06-2012, 14:55   #41
Pandekt

Çanakkale Barosu üyelerine bir yazı göndermiş. Cmkda görev yapan avukatların ücret karşılığında dosyalara vekalet koyduklarını tespit edilenler hakkında disiplin soruşturması başlatılacağını ifade etmiş.

Sanırım forumda konuların birinde okumuştum, cmkda avukat sadece soruşturmada hazır bulunmuş ve fakat kovuşturmada kendisi görevlendirilmemiş ise, daha sonra aynı kişi hakkında kovuşturmada vekaletname alamaz mı?
Old 28-06-2012, 20:08   #42
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan Pandekt
Çanakkale Barosu üyelerine bir yazı göndermiş. Cmkda görev yapan avukatların ücret karşılığında dosyalara vekalet koyduklarını tespit edilenler hakkında disiplin soruşturması başlatılacağını ifade etmiş.

Sanırım forumda konuların birinde okumuştum, cmkda avukat sadece soruşturmada hazır bulunmuş ve fakat kovuşturmada kendisi görevlendirilmemiş ise, daha sonra aynı kişi hakkında kovuşturmada vekaletname alamaz mı?

Eger bir avukat CMK'dan gorevlendirilerek sadece sorusturma asamasinda yer almis ve gorevi orada bitmis ise, kovusturma asamasinda o muvekkil CMK'dan avukat talep etmeyerek sizinle ozel olarak davanizi yurutmesi icin anlasabilir, bunda hicbir sorun oldugunu ben dusunmuyorum. Burada onemli olan kistas o veya bu sekilde bahsi gecen muvekil ile CMK vasitasi ile iliski kurmamis olmanizdir. CMK ile ilgili goreviniz bittikten sonra, o muvekkil kendi iradesi ve tabii butcesine gore de her zaman bir avukati kanuni temsilcisi olarak tayin edebilir, onunla devam etmek isteyebilir ve CMK'yi birakabilir, avukat gonderilmemesini isteyebilir. Siz CMK'dan sorusturma gorevinizde iyi iliski kurmussaniz, diger asamalarda sizinle calismak istemesi kadar dogal bir sey olamaz bence.
Old 29-06-2012, 14:32   #43
Pandekt

Sanırım Çanakkale Barosu bu şekilde düşünmüyor.
Old 29-06-2012, 15:50   #44
emrah akbulut

insanlar yardımcı olacaksak onları savunacaksak eğitim almamız gerektiğini düşünüyorum bu eğitimin ciddi olması gerekir
Old 27-06-2013, 16:17   #45
Av.Hükümdar H.

Serkan bey, aşağıdaki karar sizin doğrudan emsal olmamakla beraber, vergi borçlarının mahsup edileceği vurgulanması bakımından önemlidir. Öğrenim kredisi, yukarıda da belirtildiği üzere, kanaatimce de vergi borcu olarak kabul edilemez.Dolayısıyla bence de vekalet ücreti alacağınızdan mahsup edilemez. Bu nedenle, sayın meslektaşımın paraleldeki açıklamasına iştirak ederim.

T.C.

DANIŞTAY

3. DAİRE

E. 2010/205

K. 2011/5144

T. 23.9.2011

ÖZET : Avukat olan ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu uyarınca görevlendirilen davacının müdafilik ücretinin tarafına ödenmesi istemiyle yaptığı başvurunun, yanında sigortalı olarak çalıştığı avukatın vergi borcu nedeniyle reddedilmesi yolundaki işlemin iptali ile söz konusu ücretin yasal faiziyle birlikte iadesi istemiyle açılmıştır. Davacının, nezdinde sigortalı olarak çalıştığı avukatın serbest meslek makbuzunu kullanması gerektiği, bu durum ücretin ödeme usulüne ilişkin bir prosedür olup, serbest meslek makbuzu kullanılan avukatı hak sahibi yapmayacağından, müdafilik görevi yapan davacıya ödenmesi gereken ücretin, yanında çalıştığı avukatın vergi borcuna mahsup edilmesinde hukuka uygunluk bulunmadığı gerekçesiyle dava konusu işlemi iptal eden, yasal faiz istemi yönünden ise davayı reddeden Vergi Mahkemesinin kararı isabetlidir.
Old 06-09-2013, 12:28   #46
Sinem BOSTANCI

Merhabalar ben şunu merak ediyorum, CMK avukatlığı yapabilmek, yapmadan önce de seminerlerine katılıp eğitim alabilmek için stajımı bitirip ruhsatımı almam şart mı?
Old 10-09-2013, 16:46   #47
Semender33

Alıntı:
Yazan Sinem BOSTANCI
Merhabalar ben şunu merak ediyorum, CMK avukatlığı yapabilmek, yapmadan önce de seminerlerine katılıp eğitim alabilmek için stajımı bitirip ruhsatımı almam şart mı?

İstanbul Barosu CMK seminerlerine katılabilmek için ruhsatın alınmasını şart koşuyor.
Old 12-09-2013, 15:23   #48
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan Sinem BOSTANCI

Ben İzmir'de stajım bittikten ancak ruhsatımı beklediğim aralıkta cmk seminerine katılmıştım. Her halükarda stajın bitmiş olması gerekiyor.
Old 25-11-2013, 18:10   #49
Av. Gamze Akderin

Alıntı:
Yazan Sinem BOSTANCI

Muğla barosu'nda böyle bir şart aranmıyor. Stajınızı yaparken eğer CMK sertifikası aldıysanız ruhsatınızı aldıktan hemen sonra CMK listesine dahil olabiliyorsunuz. En son uygulama bu şekilde.

Saygılarımla
Old 27-12-2013, 08:23   #50
advocate7

ben CMK müdafiiliği açısından bakıldığından bir hafta sonuna veya 1 haftaya sıkıştırılmış dar bir kapsamda eğitim verilmesinin mantık dışı olduğunu düşünüyorum kaldı ki bu seminerler ve eğitimler çoğu defa sadece çay kahve ve sohbetten öteye geçemiyor, bunun için staj içerisinde yoğun bir tempo ile verilecek bir dizi teoriden ziyade pratik eğitimin ardından belirli aralıklarla yapılacak yeterlilik belirlemeleri ile bu iş pekiştirilmeli. Sayın meslektaşlarım CMK ya mesleğinin başındaki avukatlar açısından bir kazanç kapısı olarak bakılsa da aslında sorun kelimenin tam anlamıyla bir insan hakları meselesidir.

saygılarımla...
Old 27-12-2013, 15:34   #51
detay82

CMK avukatlığında dikkat edilmesi gereken şey ve naçizane tavsiyem:

MESLEĞİNİZİN VE EMEĞİNİZİN ONURU İÇİN
BİR AN ÖNCE

CMK AVUKATLIĞINDAN İSTİFA EDİN !!!

Cmk avukatlığına ilişkin tarifenin hali ortada, meslek onuruna, emeğe, Avukatlık Asgari Ücret tarifesine resmen aykırı. Herkes bu yönü nedeniyle CMK avukatlığından çekilse mecburen emeğe ve meslek onuruna, mevzuata uygun bir ücret tarifesi ve çalışma şekli ortaya çıkar.

Çok fazla ihtiyacım olmasına, bazen aylarca iş gelmemesine rağmen bir an için olsun bu sisteme dahil olmayı düşünmedim.
Old 01-01-2014, 11:35   #52
bilimsel hukukçu

Merhabalar, ben izmir barosuna kayıtlı avukatım şu an büro arıyorum ve vergi levhamda yok ama cmk yapmak istiyorum bu mümkün mü?
Old 01-01-2014, 21:47   #53
Av. Musa TAÇYILDIZ

Cmk yapabilirsiniz su an. Ama ödeme için makbuz kesmeniz gerektiğinde bir yerde çalışıyor olmalısınız
Old 07-01-2014, 22:18   #54
bilimsel hukukçu

Musa bey makbuz kesmek için bir süre şartı var mı? Zira ben temmuz ayında büro açacağım o zamana kadar cmk yapıp makbuzu levhayı aldıktan sonra kesip işlemlerimi yapabilir miyim?
Old 08-01-2014, 00:06   #55
avyavuz

Cmk ücret ödemesi için istediğiniz zaman ödeme talep edip makbuz kesebilirsiniz. Sizin durumunuzda büronuzu açana kadar da cmk avukatlığı yapıp daha sonra makbuz kesebilirsiniz.
Old 08-01-2014, 03:12   #56
bilimsel hukukçu

Teşekkür ediyorum sayın sayın meslektaşım
Old 08-01-2014, 09:41   #57
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan bilimsel hukukçu
Musa bey makbuz kesmek için bir süre şartı var mı? Zira ben temmuz ayında büro açacağım o zamana kadar cmk yapıp makbuzu levhayı aldıktan sonra kesip işlemlerimi yapabilir miyim?

Süre şartı yok büronuzu açtıktan sonra kesebilirsiniz makbuzunuzu
Old 08-01-2014, 16:58   #58
GECE

Ankara barosu için CMK yönergesinde "ücret için başvuru (makbuz kesme) engeç 6 ay içinde" diyor. Ama bu 6 ay geçse bile vekalet ücreti için 5 yıllık zamanaşımı geçmedikçe ücret alınabilir bence. Ben genelde yılda ya da 9-10 ayda bir makbuz kesiyorum. Ayrıca bildiğim kadarıyla vergi dairesine kayıt olup vergi no olmadan cmk görev almaya başlanamıyor (en azından Ankara Barosu için öyle)
Old 23-08-2014, 16:00   #59
Gazili Genç Avukat

Ocak ayından itibaren Ankara'da sgk'lı olarak bir büroda avukatlık yapmayı planlıyorum. Fakat bu süre zarfında cmk sisteminde de görev almak istiyorum. Dikimevi'nde ikamet etmekteyim. Bu durumda görevlendirme ne şekilde yapılacaktır? Kayıtlı olduğum büronun bulunduğu ilçe mi baz alınacaktır, ikamet ettiğim muhit mi? Yoksa cmk sistemine kayıt olurken bölge seçimi mi yaptırılacak?
Old 25-08-2014, 09:55   #60
Stj. Av. Oya

Alıntı:
Yazan Gazili Genç Avukat
Ocak ayından itibaren Ankara'da sgk'lı olarak bir büroda avukatlık yapmayı planlıyorum. Fakat bu süre zarfında cmk sisteminde de görev almak istiyorum. Dikimevi'nde ikamet etmekteyim. Bu durumda görevlendirme ne şekilde yapılacaktır? Kayıtlı olduğum büronun bulunduğu ilçe mi baz alınacaktır, ikamet ettiğim muhit mi? Yoksa cmk sistemine kayıt olurken bölge seçimi mi yaptırılacak?

İstanbul Barosundan bildiğim kadarı ile cevap vereyim; CMK servisinde hangi bölgede görev almak istediğinizi işaretleceğiniz bir form oluyor. O formu doldururken servisteki arkadaşlar da uyarıyor, sizi aradıklarında ortalama 1 saat içinde (en geç 2 saat içinde) atama yapılan yere varacağınız yeri işaretleyin. Bu sizin için işyeri adresiniz de olabilir ev de olabilir ama görev atamasından sonraki varış süreniz önemli.

Kesin bilgi için baronuzun CMK servisinden bilgi alabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi