Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Haciz Esnasında İstihkak İddiası

Yanıt
Old 16-11-2005, 14:40   #1
Desarac

Varsayılan Haciz Esnasında İstihkak İddiası

merhaba
benim haciz esnasında istihkak iddiası bulunan kişilerle asıl borçluların hukuki ilişkisi açısından bir sorum olacak..

siz haciz sırasında söz konusu mahcuzların borçlu dışında başka bir kişiye ait olduğunu belirttiyseniz, bu tutanağa geçmiştir ve karşı tarafa bildirilecektir; karşı taraf üç gün içinde itirazda bulunmazsa mahcuzların iadesini talep edebilirsiniz. İtirazda bulunulursa bu durum icra dairesince icra mahkemesine bildirilecek ve icra mahkemesinin kararı doğrultusunda 7 gün içinde istihkak davası açmanız gerekecektir. Şayet haciz sırasında mahcuzların üçüncü kişiye ait olduğunu bildirmediyseniz, haciz tarihinden itibaren 7 gün içinde bunu icra dairesine bildirmeniz gerekmektedir, aksi halde bu hakkınızı kaybedersiniz. Eğer bu süreyi kaçırdıysanız mahcuzları geri almanın tek yolu satıştan evvel borcu ödemektir.

benim merak ettiğim,biz satıştan önce istihkak iddiasında bulunan 3.kişi olarak borcu ödedik ve haczedilen malımızı kurtardık diyelim;bundan sonra hukuk mahkemelerinde asıl borcluya rücu etme hakkımız var mı?( hukuk mah.de iddiamızı bir şekilde ispatladığımızı düşünerek soruyorum..)

saygılar.
Old 30-11-2005, 12:58   #2
DAYLIK

Elbette, borçluya karşı genel hükümlere göre bir istirdat davası açarak (borçlunun borcundan dolayı haczedilmiş malınızın cebri satışını engellemek için) borçlu adına yapmak mecburiyetinde kaldığınız ödemeyi borçludan geri isteyebilirsiniz.
Old 09-12-2005, 01:08   #3
mskocak

stj. avukatın haciz esnasında talepte bulunma hakkı var mı?
Old 31-12-2005, 15:05   #4
Desarac

aydınlattığınız için teşekkürler..
bildiğiniz gibi stajyer olmamız sebebiyle sadece "öğrenmek adına" soruyoruz. takdir edersiniz ki haddimizi ve usulü aşacak değiliz

not: çok yakında ruhsatnamem dönmüş olacak.
Old 31-12-2005, 16:03   #5
mskocak

Hukuk derya deniz her zaman bir sey öğreniliyor. Ben de sadece haddim olmadan aklıma takılan bir hususu sordum. Meslek hayatında başarılar dilerim... sevgiler saygılar,
Old 28-12-2006, 11:51   #6
Ahmet AHMETOĞLU

Sayın Desarac
Borçluya karşı sebepsiz zenginleşme davası açılabilir zira sizin malınızın haczi ve satışı sonucu borçlunun pasifinde azalma olmuştur.
SAYGILAR
Old 28-12-2006, 17:36   #7
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Türk Hukuk Sitesi Forum Alanları > Hukuk Forumları > Meslektaşların Soruları > İstihk

Ahmet beye katılıyorum Davanızın dayanağı nedensiz zenginleşme olacaktır.

Saygılar
Old 29-12-2006, 00:39   #8
A.Baran Eyüpoğlu

Bu konuyla ilgili olarak meslektaşımın sorusunu cevapladığınızı düşünerek bir soru da ben sorma istiyorum.

Eğer 3 günlük sürede alacaklı vekili istihkak iddiasına itirazda bulunmaz ise daha süresi geçtikten sonra dosyanın mercii'ye gönderilmesini talep edebilir mi?
Old 29-12-2006, 15:32   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan A.Baran Eyüpoğlu
Bu konuyla ilgili olarak meslektaşımın sorusunu cevapladığınızı düşünerek bir soru da ben sorma istiyorum.

Eğer 3 günlük sürede alacaklı vekili istihkak iddiasına itirazda bulunmaz ise daha süresi geçtikten sonra dosyanın mercii'ye gönderilmesini talep edebilir mi?

3 günlük süre hak düşürücü süredir.Alacaklı vekili 3 günlük sürede itiraz etmezse, istihkak iddiasını kabul etmiş sayılır(İİK 96/2).

Buna rağmen dosyanın icra hakimliğine gönderilmesini talep etmiş olsa ve yanlışlıkla takip dosyası mahkemeye gitmiş olsa bile; mahkeme takibin ertelenmesine veya devamına değil, itirazın süresinde yapılmadığı gerekçesiyle dosyanın geri gönderilmesine karar verecektir.

Saygılarımla
Old 13-04-2010, 15:01   #11
Avbelgin

benim anlamadığım husus,olayı da paylaşayım.müvekkil oğluna gelen tebligatı birlikte çalışan babasına şeklinde tebliğ alır,takip kesinleşir,alacaklı vekili hacze gelir mahale.oğluna ait başka bir işyeri var,vergi levhası babanın üstüne ve oğlana ait hiçbir evrak yok,burada hangi haciz maddesi uygulanır?haciz mahallinde alacaklı İİK 97.mad dese,üçüncü şahıs İİK 99 mad dese,hangi madde konusunda haciz yapıldığı netlik kazanmaz,haciz tutanağında yer almaz ise durum ne olacaktır?yine İİK 96/2 alacaklı vekili tarafından uygulanacak mı?yoksa başka bir uygulama mı vardır?
Old 24-04-2010, 17:27   #12
Av.Ali GÖKBAYRAK

Belgin hanım, öncelikle haczi yapan talimat icra dairesi ise, İ.İ.K. 97 ve 99 maddeler ile ilgili takdiri esas icra dairesine bırakarak haczi yapacaktır. Esas icra dairesi taraflara ve 3. şahsa "istihkak bildirim varakası" tebliğ edecek, dosyayı icra mahkemesine verecek, icra mahkemesi de haczedilen mallarla ilgili takibin talikine veya devamına şeklinde karar verecek, takibin talikine karar verirse alacaklı, takibin devamına karar verirse borçlu istihkak davasını kararın tebliğinden itibaren 7 gün içinde açmak zorundadır.
Esas icra dairesinin yaptığı bir haciz söz konusu ise, bu kez icra memuru alacaklı tarafa istihkak iddiasının reddi davası açmak üzere süre vermemiş ise yapılan haciz İİK. 96 ve 97' ye göre yapılmıştır.Bu durumda alacaklı, 7 gün içinde istihkak iddiasını kabul etmediğini beyan ettikten sonra, taraflara istihkak bildirim varakası tebliğ ettirecek ve dosya icra mahkemesine gönderilecek ve karara göre dava açılacaktır. Ancak üçüncü şahsın istihkak bildirim varakası tebliğ edilmeden doğrudan istihkak davası açması da mümkündür. Hülasa haciz tutanağında haczin neye göre yapıldığının yazılı olup olmaması çok da önemli değildir. Önemli olan icra memurunun alacaklıya süre verip vermemesi ve icra mahkemesinin kararıdır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi