Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Tapuda Şerh!

Old 01-03-2002, 21:59   #1
Fatma

Varsayılan Tapuda Şerh!

Ayrılık durumlarında,malum mallar mümkün olduğunca elden çıkarılıyor.İşte benim sorunum da burada.
Gerek boşanma safhasında,gerekse boşanma sonrasında baba,mallarını satmakda,çocuk ise tüm malvarlıklarından yoksun duruma düşmektedir.Biliyorum.Kişiler hür ve serbesttirler.Ancak,böyle bir durumda (ki bu durumu ben kötü niyet diye adlandırıyorum)çocuk,babanın mallarına tapudan şerh koydurabilirmi?Geçmişe yönelik değil,ama ileriye yönelik satışların önünü kesebilirmi?Ya da babanın tek varisi olan bu çocuk,haklarını korumak için neler yapabilir?
Söz konusu çocuk,14 yaşında ve babanın (şimdilik!)tek varisidir.
Tüm katılımcılara ve Turkhukuksitesi yapımcılarına bir kez daha teşekkürlerimi iletirim.

saygılarımla

08-01-2001 08:56:20
Old 01-03-2002, 22:00   #2
vefa

Merhabalar Fatma Hanım,
Bir kimsenin kendi malvarlığı üzerindeki haklarını kullanmasını hacir altına alınmadığı sürece önleyebilmeniz mümkün değil. Hatta öz evladı dahi böyle bir şeyi yapamaz.
Ancak bence birşeyi gözardı ediyorsunuz, baba mallarını satıp elde ettiği nakdi elbette bir yatırıma dönüştürecektir yani sonuçta yine miras olarak bazı değerler kalacaktır.
14 yaşındaki bir çocuğun hakları bu noktada babası tarafından bakılmak , eğitim masraflarının karşılanması vs.dir . Mirasa "hak" olarak bakmak yanlış bence... Sanırım siz annesi olarak onun geleceğini düşündüğünüz için böyle bir yorum getirdiniz ama bence babası da tek evladının geleceğini düşünecektir. Bir de : !"ayrılık durumlarında mallar elden çıkarılıyor demişsiniz . bizim hukuk sistemimizde mal ayrılığı geçerli . Yani eşin mallarını, eşinden mal kaçırmak maksadıyla satması diye bir durum söz konusu değil. Çocuktan mal kaçırmak istiyorsa (!) (ben bu duruma hiç rastlamadım,) satmak yerine daha profesyonel bir yol izlerdi. Bu yolu burda yazıp başkalarına kötü örnek olmak istemem

Eğer babanın mallarını elden çıkarma çabası suiidare boyutlarındaysa yani malvarlığı değerlerini tehlikeye düşürecek derecede mallarını ve evini kötü yönettiğinden söz edilebiliyorsa ancak o zaman çocuk velisi kanalıyla babanın hacrini ve vesayet altına alınmasını talep ederek haklarını koruyabilir diye düşünüyorum.
Hoşçakalın.

08-01-2001 20:13:43
Old 01-03-2002, 22:01   #3
Fatma

Sayin Vefa,
İlginizden dolayı teşekkür etmek isterim. Ancak,olay maalesef sizin de düşünmek istemediğiniz tarzda. Baba,üzülerek görüyorumki,mallarını satıp bir başka hanımın üstüne yapmakta. Bunu ispatlamak çok zor tabii.Çok derinlemesine incelemek lazım!Aynen değindiğiniz gibi,baba aynı anne gibi çocuğuna karşı sorumluluklar içindedir,ve de onu yetiştirmek okutmak mecburiyetindedir.Ne yazıkki,bizim durumumuz farklı. Baba okuttuğu çocuğun hem eğitimini kesmiş,hemde oturmakda olduğumuz evden bizi uzaklaştırmaya çalışmaktadır. İşte bu durumlar karşısında belki dedim,çocuğun geleceğini kurtarabilirim. Ama anladığım kadarıyla bunu yapmam mümkün değil.Birde, mallar derken karı-koca birlikde edindiğimiz mallardan sözetmek istemiştim.Ne yazıkki bunlar,eşimin üzerine yapılmıştı!
Değer verip cevaplandırdığınız için bir kez daha ellerinize sağlık!
Saygılarımla

08-01-2001 23:08:00

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi