Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesinde ifanın gecikmesi Kira Kaybı

Yanıt
Old 30-04-2013, 11:53   #1
alpercelep

Varsayılan Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesinde ifanın gecikmesi Kira Kaybı

Meslektaşlarım herkese iyi çalışmalar.Tecrübesi ve fikri olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.Şimdilik danışma aşamasında olan bir iş ile alakalı sorum olacak.Müteaahhit ile A şahsı ( taşınmazda 1/8 hissesi var bir adet daire düşmekte) 2007 yılında kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapılmış.Sözleşme yapı ruhsatından itibaren 30 ay içinde bitirilecek hükmü ile bitirilmediği takdirde müteaahhit haklı bir gerekçesi olmadığı takdirde aylık 1000 YTL ceza ödeyecektir şeklinde sözleşmede bir hüküm konulmuş.İnşaat bu güne kadar bitirilememiş .Benim merak ettiğim sözleşmede yer alan bu ceza hükmü nedeniyle A şahsı kira kaybını isteyebilir mi? Sözleşmede 3 kişi var hepsi taşınmazda hisse sahibi ,A şahsının hissesi 1/8 . Taşınmazın emsal kira bedeli 350 TL.Emsal kira istemezse 1000 YTL hisse oranında mı talep edilir yoksa garameten talep edilebilir.Bugün itibariyle bu para piyasa şartlarına göre eridi.Arkadaşlar bu konuda akıl istiyorum.
Old 30-04-2013, 12:49   #2
vla

Cezai şart 1000 TL ise sözleşmeye aykırılıktan talep edilebilir. Onun dışında kira kaybı noktasında Yargıtay'ın iki farklı düşüncesi vardı. Eskiden ev sahibinin evine yüzde yüz kiracı bulma ihtimalinin olmadığı ve afakiyet üzerine tazminat elde edilmeyeceğine yönelikti. Fakat bu görüşü yavaş yavaş değişti. Yaptırılacak bilirkişi incelemesi ile kira zararınızı elde edersiniz diye düşünüyorum. Arada geçen zamanda cezai şartın değer kaybetmesi noktasında da munzam zarar ileri sürülebilir.
Old 30-04-2013, 14:59   #4
alpercelep

Arkadaşlar yanıtlarınız için teşekkür ediyorum.Ben bir makalede cezai şart kararlaştırılmışsa artık mahrum kalınan kira bedelinin talep edilemeyeceği yazıyordu.Hafızam beni yanıltmıyorsa öyle hatırlıyorum.Şimdi tazminat konusunda ısrarımız yok zaten.Tazminat değilde mahrum kalınan kira bedeli talep edilip edilemeyeceği yönünde tereddütüm var benim.O makaleyi bulamadım,keza aksi yargıtay kararı da bulamadım.En önemli husus cezai şart olarak kabul edilen 1.000 YTL'den vazgeçilerek mahrum kalınmış olan kira bedeli istenilip istenilemeyeceği konusu.
Old 30-04-2013, 16:05   #5
Av.Nevra Öksüz

Sayın alpercelep,

Anlatımınızdan anladığım:

Müşterek mülkiyete tâbi bir taşınmaz üzerinde inşaat yapımı için taşınmazın müştereken maliki 3 kişi ile müteahhit arasında 2007 yılında noterde düzenleme şeklinde KKİS akdediliyor.
Bu sözleşmede "müteahhidin, yapı ruhsatını alması tarihinden itibaren 30 ay içinde inşaatı bitirmemesi hâlinde aylık 1000 YTL ceza ödeyeceği" (ifaya ekli cezai şart-BK m.158/2-TBK m.179/2) kararlaştırılıyor.
Müteahhit, sözleşmeye göre yapı ruhsatını aldığı tarihten itibaren 30 ay geçmesine rağmen haklı bir gerekçesi olmaksızın inşaatı tamamlamayarak temerrüde düşüyor.
Taşınmazın 1/8 oranında müşterek maliki olan müvekkiliniz de müteahhide karşı "payı oranında" dava ikame edecek?

Sorunuz, müvekkilinizin seçimlik hakları ile ilgili olmakla (TBK m.125) ceza muvacehesinde bakalım:
1. seçimlik hak: borcun ifası ve gecikme sebebiyle tazminat isteme hakkı:
Arsa sahibi, aynen ifa, gecikme/kira tazminatı, ifaya ekli cezai şart, eksik ve ayıplı işler bedeli talep edebilir. Sözleşmede ayrıca kararlaştırılmadığı sürece hem ifaya ekli cezai şartı hem de kira tazminatını talep edemeyeceğinizden (BK m.159/2) müvekkilinizin lehine olanı tercih etmenizde fayda vardır.

2. seçimlik hak: borcun ifasından ve gecikme tazminatı isteme hakkından vazgeçtiğini hemen bildirerek, borcun ifa edilmemesinden doğan zararın giderilmesini isteme hakkı:
Arsa sahibi, KKİS'ne göre müteahhit, yükümünü tamamen ifa etmiş olsa idi elde edeceği çıkarı/zararı, seçimlik cezai şartı (BK m.158/1-TBK m.179/1) talep edebilir.

3. seçimlik hak: sözleşmeden dönerek karşılıklı olarak ifa yükümlülüğünden kurtulma ve tarafların, daha önce ifa ettikleri edimleri geri isteme hakkı...

Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi