Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

Marmara Ünv. Yüksek Lisans Programına Giriş

Yanıt
Old 19-08-2011, 21:18   #1
crocus

Varsayılan Marmara Ünv. Yüksek Lisans Programına Giriş

Pazartesi Marmara ünv.de özel hukuk dalında yüksek lisansa başvuru yapacağım ve mülakatlar da 5 eylülde.daha önce buraya başvuran veya basvurmus arkadasları olanlar mülakatta ne gibi sorular gelebılır bıde tezli-tezsiz yüksek lisans mülakatları farklı olur mu yardım edersenız çok sevinirim .herkese iyi çalışmalar.
Old 20-08-2011, 16:05   #2
üye16777

Mulakat sorulariyla ilgili net bir bilgim yok ama tezsizlerde kontenjanin dolmama ihtimali dahi var aslinda... Ezbere de konusmak istemem ama sonuclara bakinca diger bolumlerde cogunlukla kontenjan dolmamis ve basvuran kabul edilmis ;-) marmarayi bilmiyorum ama istanbul'da tezlide muris muvazaasi nedir, Almanya'da yapilan tasinmaz satis vaadi sozlesmesi Turkiye'de gecerli midir, ticaret sirketlerinin taabiyeti nasil belilenir gibi sorular gelmisti...
Old 22-08-2011, 13:49   #4
Avukat Derya

Ben daha önce tezli özel hukuk yüksek lisansa başvurmuştum. 8 kişilik gruplar halinde mülakata alıyorlardı. Cam bir fanus var içinde de sorular, herkes bahtına ne çıkarsa diyerek 1 soru çekiyor. Bu soruya cevap veriliyor. Başkaca bir soru sorulmuyor. Sizi yanıltmak istemem ama benim girdiğim dönemde(2009), Marmara mezunları dışında pek kimseyi almıyorlardı, mülakat bana göstermelik gibi gelmişti. Umarım şuanda daha adil ve mantıklı bir sistemleri vardır.
Bol şans
Old 22-08-2011, 22:53   #5
crocus

cok teşekkürler..o mülakatta hatırladığınız sorular var mı acaba?
Old 23-08-2011, 13:39   #6
Avukat Derya

Açıkcası sorular çok basitti. Kişiye sıkı sıkıya bağlı hak nedir, muvazaa türleri nedir, 6570 sayılı kanuna göre tahliye sebepleri nelerdir gibi. Dediğim gibi benim zamanımda referanssız giren duymadım malesef ama şimdi nasıldır bilemiyorum. Umarım her şey arzu ettiğiniz gibi olur
Old 10-12-2011, 00:27   #7
Av. Kübra İSLAMOĞLU BAYER

Bundan sonraki arkadaşlar için yardımcı olması açısından yazayım dedim.
Halihazırda Marmara Özel Hukuk'ta yüksek lisans yapıyorum. Durum tezliler için özetle şöyle:
Çok fazla başvuru olduğu için herkese uzun uzun zaman ayrılamayacağından başvuru sayısına göre 6-8 kişilik gruplar salona alınıp üç kişilik heyetin karşısına oturtuluyor. Sonra sırayla birer soru kağıdı çekiliyor. Bu işlemden sonra sırayla kişiler kendilerini tanıtıp şanslarına denk gelen soruyu cevaplıyor. Sorunun ilgilisi olan hoca gerekli görürse konuyla ilgili ek soru soruyor.
Soruların çok kolay olduğunu söylemek mümkün değil, tek faktör şans. Zira sorular rastgele hazırlanmış olduğundan çok basit de olabiliyor çok detaylı da.
Mülakat göstermelik gibi görünmüş ise de öyle değildir. Sonuca etkilidir.
Yalnızca Marmara mezunları alınmamaktadır ancak kendi sınıfıma bakınca bu oran yarı yarıyadır. Anck bu her üniversitede uygulanagelen bir durumdur.Belkide öğrencinin hocasının tarzını bilmesinden kaynaklanmaktadır. Bilinmez.
Old 10-12-2011, 00:29   #8

Alıntı:
Yazan Avukat Derya
Açıkcası sorular çok basitti. Kişiye sıkı sıkıya bağlı hak nedir, muvazaa türleri nedir, 6570 sayılı kanuna göre tahliye sebepleri nelerdir gibi. Dediğim gibi benim zamanımda referanssız giren duymadım malesef ama şimdi nasıldır bilemiyorum. Umarım her şey arzu ettiğiniz gibi olur
2009 yılında bende aynı kanıya kapılmıştım ancak 2010 yılında herkes için öyle olmayabileceğini anladım
Old 17-09-2012, 13:44   #9
_duygu_

Merhaba Kübra Hanım, ben bu sene marmarada özel hukuk tezli yüksek lisansa başlayacağım. Size bir konuda danışabilir miyim acaba? Eğer yardımcı olursanız çok sevinirim Bu hafta ders kayıtları yapılacak ancak sadece iki ders zorunlu 2 ders ise seçimlikmiş. Bana önerebileceğiniz ders var mı acaba?
Old 17-09-2012, 14:22   #10

Merhaba duygu Hanım, benim bildiğim kadarıyla 3 ders zorunlu 2 ders seçimlik. Bizde öyleydi en azından. Seçimlikler değişmiş olabilir, ders isimlerini iletirseniz yardımcı olabilirim.
Old 17-09-2012, 19:12   #11
_duygu_

Kübra Hanım, bu sene seminer dersi ve hasılat kirası ile yargılama hukukunda vakıaların tespiti dersleri zorunlu olaraka gözüküyor. Seçimlik derslerden Pınar Akan hocanın dersini seçmeye karar verdim ancak diğer dersler hakkında hiçbir fikrim yok. Eğer yardımcı olabilirseniz çok sevinirim Diğer seçimlik dersler;
1)İşçi buluşları I- talat canbolat
2) İş sağlığı ve güvenliği I- saim ocak
3) kesin hükmün güncel sınırları I- özden ferendeci
4)borçlunun 3. kişilerdeki mal, hak ve alacaklarının haczi I- murat yavaş
5) markanın hükümsüzlüğü- tamer pekdinçer
6) marka lisans sözleşmesi- canan yılmaz
7) sosyal güvenlik hukukunun güncel sorunları I- arzu ertürk
8) iş hukukunda üçlü ilişkiler- ercüment özkaraca
9) HMK da dava çeşitleri- Müjgan yücel
10) paylı mülkiyette kullanma, yararlanma ve yönetimi- ilker öztaş
Old 18-09-2012, 22:24   #12

Talat Hoca'nın dersi ilgi çekici ve rahattır. Marka Lisans Sözleşmelerini almıştım o da rahattı. Sosyal Güvenlik bizde zorunlu idi ve geçmesi rahat bir ders. Diğer dersleri almadım ama usul derslerini almamanızı tavsiye ederim. Pına Hocayı tanıyorsanız tarzını bılıyorsunuzdur İlker Hoca'nın dersine lisansta girmiştim, güzel anlatır, dersin konusu da güzel bence seçilebilir.
Old 19-09-2012, 16:42   #13
_duygu_

Kübra Hanım gerçekten çok teşekkür ederim Bu bilgiler çok faydalı oldu benim için ) Size bir soru daha sorsam, dönemlik sistem olduğu için bazı derslerde birinci dönem 1 ikinci dönemde 2 olarak aynı dersin devamı veriliyor. Mesela iş güvenliği dersi gibi, acaba bu dersi birinci dönem alsam ikinci dönem devam dersine devam etmem gerekir mi? Çünkü ikinci ders sigorta ve kooperatif yada limited şirket derslerini seçmek istiyorum o nedenle de ilk dönem aldığım derse devam edemeyebilirim.
Old 19-09-2012, 16:53   #14

Dönemlik derslerde ikinci dönem dersi almak zorunda değilsiniz. Bizzat denediğimden biliyorum Sigorta hukuku zorlayan bir ders onu söyleyeyim şimdiden
İki dönemde ayrı konular olduğu için devam etmek gerekir ancak Hocanın durumuna göre tabi, kesin birşey söylemeyeyim.
Old 19-09-2012, 17:20   #15
_duygu_

İçim gerçekten çok rahatladı, çok çok teşekkür ederim Keşke tüm dersler seçmeli olsa böyle 2 gibi çok sınırlı bir sayı öngörülünce seçmek fazlasıyla zorlaşıyor. Tavsiyelerinize uyacağım Eğer sizi rahatsız etmez ise dönem içinde de bazı sorularım olabilir yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. İyi günler diliyorum
Old 10-01-2013, 17:05   #16
Canavar Avukat

Bugun marmara ozel hukuk tezsiz yuksek lisansi icin mulakata girdim arkadaslar. Mulakattan once test usulu yazili sinav yaptilar. 28 tane soru soruldu. Sorular, sanirim icerik itibariyle derslerde okutulacak konular. Yani sozlesmeler, is hukuku, borclar hukuku agirlikli idi. Mulakatta ise, hangi konudan soru istersiniz diye soruldu ve ona gore sordular. Sonuc mu ? Rezalet gecti, disardan gelmis bir vatandas gibi sorulan hicbir soruya agzimi acip cevap veremedim. Ben kac yildir ne tur bir meslekle ugrasiyormusum kendime bir oz elestiri yapmak ve de gercekten avukat miyim diye kendimi sorgulamak geldi icimden.
Old 15-01-2013, 10:23   #17
Canavar Avukat

Arkadaslar, yedek listeye secilmisim, bir kisi kaydini yaptirmayacak da beni sececekler. Sansim var midir sizce ? Bilen biri varsa soyleyebilir mi ?
Old 16-01-2013, 17:01   #18
Canavar Avukat

Arkadaslar, Allah rizasi icin bu isten anlayan birileri varsa lutfen paylassin, yedek listeden girme sansim var midir ? Kayit yaptirmayan olabiliyor mu ?
Old 17-01-2013, 10:03   #19
sdakaya

kayıt yaptırmayan muhakkak olur ancak kaçıncı yedek olduğunuza bakmak lazım. zaten 15 kişi alan alınıyor yüksek lisansa bunların içinden 1 yada 2 kişi kayıt yaptırmaz genelde. ama yine şans işi bekleyip görün, şimdiden sıkıntıya girmenize gerek yok.
Old 17-01-2013, 11:57   #20
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan sdakaya
kayıt yaptırmayan muhakkak olur ancak kaçıncı yedek olduğunuza bakmak lazım. zaten 15 kişi alan alınıyor yüksek lisansa bunların içinden 1 yada 2 kişi kayıt yaptırmaz genelde. ama yine şans işi bekleyip görün, şimdiden sıkıntıya girmenize gerek yok.

20 kisi aliniyor bu sene, ben 2. yedegim ! Sansim var midir sizce ?
Old 17-01-2013, 12:05   #21
sdakaya

Elbette şansınız var. Ancak sureyi kacirmamak icin enstitu ogrenci islerinden kesin tarihleri ogrenin. Sizden onceki yedegin kayit yaptirmama yada Sureyi kacirma ihtimali de var sonuçta. Yüksek lisans basvurularinda birden fazla okul ve bolume basvuru yapıldığından, asiller yada sizden onceki yedek bir diger okul yada bolumu seçebilir. Her zaman ihtimal vardir ama sizinki kuvvetle muhtemel bir durum.
Iyi gunler dilerim
Old 17-01-2013, 12:23   #22
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan sdakaya
Elbette şansınız var. Ancak sureyi kacirmamak icin enstitu ogrenci islerinden kesin tarihleri ogrenin. Sizden onceki yedegin kayit yaptirmama yada Sureyi kacirma ihtimali de var sonuçta. Yüksek lisans basvurularinda birden fazla okul ve bolume basvuru yapıldığından, asiller yada sizden onceki yedek bir diger okul yada bolumu seçebilir. Her zaman ihtimal vardir ama sizinki kuvvetle muhtemel bir durum.
Iyi gunler dilerim

Agzindan bal damliyor, insallah olur ya, yedek secilene kadar umrumda degildi, kazanmayacagimdan emindim fakat simdi pozisyon boyle olunca hop oturup hop kalkiyorum ister istemez
Old 18-01-2013, 15:10   #23
Canavar Avukat

Hop oturup hop kalkiyorum arkadaslar, pazartesi son gun, insallah yedeklerden girerim ama, 2. yedek olarak ihtimalin cok dusuk oldugunu dusunuyorum, zira marmara sanirim yuksek lisans tezli ozel hukuk basvurusunu en erken hatta ilk acan okul bu donemde, var mi fikri olan baska?
Old 21-01-2013, 18:36   #24
Canavar Avukat

Arkadaslar,
Bu nasil bir surectir anlayamiyorum, bilen varsa lutfen benimle paylassin. Asil kesin kayit tarihleri 15-16-17 Ocak idi ilk basta yedek de 18'i. Daha sonra guncellediler tarihleri ve 16-17-18-21 Ocak yaptilar. Yedekleri de 22 Ocak. Su saat itibariyle baktim ki bir gun daha uzatmislar asilleri, yani yedek kayitlari 23 Ocak'a kaydirildi, yahu hop oturup hop kalkiyorum. Ogrenci islerini aradim 3. yedekten sonrasi zor ama size sira gelebilir falan dedi. Benzer durumla karsilasaniniz var mi ? Paylasir misiniz ? Boyle keyfe keder kayit sureleri ile oynanir mi (
Old 25-01-2013, 21:43   #26
Aslı Aydın

Alıntı:
Yazan Canavar Avukat
Kazanmisim !!! Kaydimi Bugun Itibariyle Yaptim

Tebrikler.
Old 11-02-2013, 22:12   #27
Canavar Avukat

Arkadaslar, Marmara Tezsiz Ozel Hukuka bu sene girip de ders kayitlanma islemi yapan arkadasimiz var mi aramizda ?
Old 25-06-2013, 13:10   #28
Avukat1881

Varsayılan Marmara üniv hukuk yukseklisans

Marmara universitesi yukseklisans ögrenci alımlarındaki sistem artık forumda daha önceki yıllarda yazıldıgı gibi değil.kendim bizzat tecrübe ettiğim için burda paylaşmak istedim. Öncelikle ssbe sayfasından online başvurunuzu yapıyorsunuz. Sonra fakültenin sitesinde yazan gerekli belgeleri götürüp( ales sonuc belgesi cıktısı- diploma fotokopisi-nüfus cüzdanı fotokopisi- transkript fotokopisi-2 adet vesikalık fotograf ayrıca Üniversite kesinlikle dil şartı aramıyor) göztepe kampüsü spor salonuna teslim ediyorsunuz. Size bilim sınavına girebilmeniz için gerekli olan giriş belgesi veriliyor. Bilim sınavı son başvuru tarihinden bir hafta sonrasında oluyor genellikle.
Sınav amfilerde test usulü yapıluor. Eşya -Borçlar- Kişiler-Miras-Aile hukukunda sorular vardı. Toplam 50 soru 45 dk da yapılıyor. Sonrasında 3 saat bekleme süreciniz bekliyor. Siz dışarıda beklerken fakülte ales-gpa-bilim sınavı yüzdelikleri toplamı en yüksek olan ilk 80 kişiyi belirliyor. Listede ismi yazılanlar mülakata alınıyor.o listeye giremeyenler mülakata alınmıyor. 80 kişiden de 40 kişi mülakattaki sonuçlarına göre seçiliyor ve yükseklisans programına kanul ediliyorlar.
Old 19-09-2013, 12:03   #29
Av.A.Aksoy

Merhaba
Ben bu yıl Beykent Hukuktan mezun olacağım ve bu hafta yükseklisans yapıp ardından doktora programıyla devam ederek hoca olmaya karar verdim.Ceza hukuku istediğim için bu konuda en uygun üniversite hangisidir yardımcı olabilir misiniz? Bu sabah sonbahar dönemi için ales başvurumu yaptım.Umarım aldığım kararı uygulayabilirim.
Old 26-09-2013, 00:42   #30
üye25928

Alıntı:
Yazan Av.A.Aksoy
Merhaba
Ben bu yıl Beykent Hukuktan mezun olacağım ve bu hafta yükseklisans yapıp ardından doktora programıyla devam ederek hoca olmaya karar verdim.Ceza hukuku istediğim için bu konuda en uygun üniversite hangisidir yardımcı olabilir misiniz? Bu sabah sonbahar dönemi için ales başvurumu yaptım.Umarım aldığım kararı uygulayabilirim.

Gireceğiniz okulu,

Ales puanınız + Yabancı diliniz + Diploma puanınız ve mülakat belirler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi