Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yurtdışında Yaşayan Kişiler İçin Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olacak?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-02-2008, 03:46   #1
gülden

Varsayılan Yurtdışında Yaşayan Kişiler İçin Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olacak?

Siz degerli hukukcularimiza öncelikle bu güzel calismanizdan ötürü tesekkürü bir borc biliyorum.
Ben 2001 yilinda üniversite tahsilimi tamamlamak maksadi ile yurtdisina gittim ve esim de ayni maksatla ve ayni yil buraya geldi. 2002 yili yaz tatilinde de Istanbul'da evlenip tekrar okullarimizin oldugu sehre döndük.Evliligimiz neredeyse basindan beri problemliydi aslinda; ilk aylardan beri ara ara devam eden siddet, sosyal ortamlarda sözlü tahkir, tartisma sonunda evden kovma ya da evden cekip gitmeler vs gibi. Bir kac kez bosanmanin esigine geldigimiz halde ben aradaki tutkuya binaen ve esimin düzelmek icin benden yardim taleplerine karsi durmamaktan ötürü devam ettim. Su an 13 aylik dünyalar güzeli bir kizimiz var. Bir ay önce yasanan bir tartisma akabinde evliligimi bitirmeye karar verdim ve nihayet esim de anlasmali evliligi kabul etti. Cevaplarsaniz cok mutlu olacagim bir kac sorum var. Söyle ki,
1- Yurtdisinda yasadigimiz icin -TC vatandasiyiz ikimiz de- Türkiye'de nereye ve hangi mahkemeye basvurmamiz gerekiyor?
2- Anlasmali bosanma icin neler hazirlamaliyim? Protokolde siddetli gecimsizlik mi yazmaliyim yoksa siddeti de belirtmem gerekir mi? Hangisi benim acimdan daha faydali olur? Siddet belirtildigi takdirde sürec uzar mi? Ben uzamasini istemiyorum.
3- Esimin yakin zamanda Türkiye'ye giris yapmasi zor. Ben Protokol ve dilekceyi imzalatip Türkiye'de dava acabilir miyim? Bu ikisi disinda onun imzasina ihtiyac duyacagim bir belge var mi? Onun yoklugunda sürec nasil ilerler? Avukat tutmam gerekir mi?
4- Esim ve benim üzerime oturdugumuz evin esyalari disinda kayitli herhangi bir mal varligi sözkonusu degil. Bunlarin bende kalmasi noktasinda anlasmaya vardigimizi düsünecek olursak protokoldeki ifade nasil olmalidir?
5- Cocugun velayetinin bende olmasina karar verdik. Kizimin 13 aylik ve halen anne sütü alan bir bebek oldugu göz önünde bulundurulursa, protokolde babasinin onu görebilecegi zamanlari nasil ayarlamaliyim?
6- Esimin ögrenciliginden ötürü düzenli bir isi ve dolayisiyla geliri, mal varligi olmadigi göz önünde tutulursa, ondan nafaka ya da tazminat talep etme hakkim var mi? Varsa bunun limiti esimin maddi durumu nedeniyle sinirli midir? Ve cocugun bakimi icin istenecek miktari neye göre belirlemem gerekir?
7- Her konuda uzlasmaya vardigimiz düsünülürse, mahkeme süreci esimin bizatihi bulunmamasi durumundan nasil etkilenir, sürec tahminen ne kadar sürer? Ikimizinde mahkeme huzurunda bulunmasi sart midir?

Biliyorum cok uzun oldu; ama vereceginiz cevaplara inanin acilen cok ihtiyacim var.

Simdiden yürek dolusu tesekkürler...
Old 04-02-2008, 11:17   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yurtdisinda yasadigimiz icin -TC vatandasiyiz ikimiz de- Türkiye'de nereye ve hangi mahkemeye basvurmamiz gerekiyor?

Türkiye'de her ikiniz de Türk vatandaşı olduğunuz için Türkiye'de en son yerleşim yerinizin olduğu yer aile mahkemesi yetkilidir. MÖHUK 28. maddeye göre Türk vatandaşlarının ikamet ettikleri ülkede dava açmamaları halinde kişi halleriyle ilgili davalar Türkiye'de sakin oldukları yer veya sakin değilse en son ikametgahlarının olduğu yerde açılabilir.

Alıntı:
Anlasmali bosanma icin neler hazirlamaliyim? Protokolde siddetli gecimsizlik mi yazmaliyim yoksa siddeti de belirtmem gerekir mi? Hangisi benim acimdan daha faydali olur? Siddet belirtildigi takdirde sürec uzar mi? Ben uzamasini istemiyorum.

Anlaşmalı boşanma şiddetli geçimsizliğe ilişkin olarak mümkündür. Yani eşler en az bir yıl evli olur ve boşanma konusunda anlaşırsa evlilik birliğinin temelden sarsıldığı yani şiddetli geçimsizlik olduğu sonucuna varılır. Ancak eşinizin anlaşmadan vazgeçmesi konusunda kuşkularınız varsa öncelikle kötü muamele ve şiddetli geçimsizlik yani her ikisine dayanan bir dava açmanız ve sonra boşanma protokolü düzenlemeniz sizin için daha elverişli bir yoldur. Anlaşma gerçekleştiğinde süreç uzamaz.

Alıntı:
Esimin yakin zamanda Türkiye'ye giris yapmasi zor. Ben Protokol ve dilekceyi imzalatip Türkiye'de dava acabilir miyim? Bu ikisi disinda onun imzasina ihtiyac duyacagim bir belge var mi? Onun yoklugunda sürec nasil ilerler? Avukat tutmam gerekir mi?

Anlaşmalı boşanma durumunda her iki yanın da yani hem sizin hem eşinizin duruşmada hazır bulunması zorunludur. Boşanma protokolünü imzalayabilir ama duruşmada hazır bulunmadığı takdirde boşanmanıza karar verilemez.

Alıntı:
Esim ve benim üzerime oturdugumuz evin esyalari disinda kayitli herhangi bir mal varligi sözkonusu degil. Bunlarin bende kalmasi noktasinda anlasmaya vardigimizi düsünecek olursak protokoldeki ifade nasil olmalidir?

Ev eşyalarının paylaşımı konusunda anlaştığınızı, size kalacağını belirtebilirsiniz. Yargıcın bu konuda bir takdir yetkisi yoktur.

Alıntı:
Cocugun velayetinin bende olmasina karar verdik. Kizimin 13 aylik ve halen anne sütü alan bir bebek oldugu göz önünde bulundurulursa, protokolde babasinin onu görebilecegi zamanlari nasil ayarlamaliyim?

Babasının görebileceği zamanları aranızda konuşarak belirleyebilirsiniz. Ancak bu konuda yargıcın takdir yetkisi vardır yani protokolün dışına çıkarak çocuğun yararı doğrultusunda babayla kişisel ilişki kurulması konusunda farklı bir karar verebilir.

Alıntı:
Esimin ögrenciliginden ötürü düzenli bir isi ve dolayisiyla geliri, mal varligi olmadigi göz önünde tutulursa, ondan nafaka ya da tazminat talep etme hakkim var mi? Varsa bunun limiti esimin maddi durumu nedeniyle sinirli midir? Ve cocugun bakimi icin istenecek miktari neye göre belirlemem gerekir?

Eşinizin düzenli gelirinin olmaması nafaka veya tazminat haklarınızı etkilemez. Ancak anlaşmalı boşanma düşünüyorsanız bütün bu konularda anlaşmanız ve protokolde bunu belirtmeniz gerekmektedir. Eğer bu konuda anlaşma olanaklı olmazsa anlaşmanın gerçekleşmemesi nedeniyle davanızda belirttiğiniz nedenlere dayanarak davanızı sürdürebilirsiniz.

Son sorunuza yukarıda yanıt vermiş bulunuyorum anlaşmalı boşanma için mutlaka her iki yanın da davada hazır bulunması zorunludur.

Tüm bu konularda bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse baroların adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04890108 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.