Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

analik iş görmezlik ödeneği ve ücretsiz izin

Konuyu Kilitleyin
Old 19-06-2019, 13:43   #1
Konuk 01

Varsayılan analik iş görmezlik ödeneği ve ücretsiz izin

Merhaba
ismek de part time olarak ögretmenlik yapiyorum 4 şubat pazartesi günü 32.hafta dogum iznine ayrildim 18 martta dogumum gerçekleşti ve 23 mayista iş başi yaptim. Ancak rapor ücretimi almak için sgk ya başvurdugumda alamayacağim söylendi sebeb ise ocak 18 de baslayip 4 subatta sona eren sömestir suresince pirim yatirilmamiş olmasi sigortalilik niteliginin buna bağli son bulmasi* sgk ya tekrar tekrar talepte bulundum cevap olumsuz. iş mahkemesine başvurup hakkimi aramak istiyorum sizce bu benim lehime sonuçlanirmi yargida çozebilirmiyim şimdiden tesekkur ediyorum 🙏
Old 17-07-2019, 22:11   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Geçici iş göremezlik ödeneği ödenebilmesi için;

> İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,

> İş göremezliğin başladığı tarihten önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,

> Kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurullarından istirahat raporu alınmış olması, gerekir.

Siz bu üç şarttan sadece ilk şartı karşılamıyorsanız (diğer iki şart tamamsa), somut durumunuzun iş akdinin askıya alınması olarak nitelenebileceğini düşünüyorum. Yani sigortalılık niteliğinin yitirilmemiş olması gerekir. Çünkü, işin objektif olarak yapılamaması söz konusu. Artı işinizin doğasında bu var. Yarıyıl tatillerinde diğer öğretmenlerin de sigorta primleri yatmıyordur diye düşünüyorum.
Aynı iş yerinde tekrar işbaşı yapmanız da iddianızı destekler nitelikte görünüyor.
Davanızı açarsanız denemiş olursunuz. Kaybınız karşı taraf vekalet ücreti ödemek olur. O da 2.725 lira.

İş Hukuku ve Sigortalılık Hukuku alanında çalışan bir avukattan hukuki destek alınız.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi