Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

şikayetten vazgeçme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-09-2009, 16:52   #1
av.ta

Varsayılan şikayetten vazgeçme

merhabalar

şikayete tabi bir suçtan ötürü görülen dava ,temyiz ediliyor ve karar bozuluyor,şimdi yerel mahkeme tekrar yargılama yapacak ancak sanık,artık bu davanın uzamaması için şikayette bulunandan özür diliyor,zararını karşılayacağını vaadediyor ve şikayetinden vazgeçmesini öneriyor,şikayet eden şikayetinden vazgeçecek,ancak sırf vazgeçtiği için yargılama masraflarını ödemek istemiyor,bunun için ne yapması lazım?yani şarta bağlı şikayetten vazgeçme mümükün mü?elinizde dilekçe örneği mevcut mudur?

teşekkürler
Old 26-09-2009, 17:56   #2
thanatos

Öncelikle şarta bağlı vazgeçme mümkün değildir. müştekinin şikayetten vazgeçebilmesi için mahkemenin verdiği cezanın da şikayete bağlı suça bağlı bir ceza olması gerekmektedir. Eğer öyleyse vazgeçebilir. yargılama giderlerine gelince ceza mahkemesinde peşin harç veya başvuru harcı olmadığından yargılama gideri de yoktur. Şikayetten anlaşama yolu ile vazgeçmelerde mahkemece resen vekalet ücreti de takdir olunmaz.
Old 26-09-2009, 19:00   #3
av.ta

yani müşteki şikayetinden vazgeçtiğini mahkemeye bildirse ve sanık da vazgeçmeyi kabul etse yeterli oluyor mu yoksa artı olarak taraflar aralarında vekalet ücreti istenmeyeceğine dair mahkeme dışı ayrı bir anlaşma mı yapmalılar
Old 28-09-2009, 09:10   #4
Av.Elkan

Alıntı:
Yazan av.ta
yani müşteki şikayetinden vazgeçtiğini mahkemeye bildirse ve sanık da vazgeçmeyi kabul etse yeterli oluyor mu yoksa artı olarak taraflar aralarında vekalet ücreti istenmeyeceğine dair mahkeme dışı ayrı bir anlaşma mı yapmalılar

Şikayetten vazgeçme halinde dava düşer. Vekalet ücretine de hükmedilmez. Yargılama masrafı yapılmış ise bu kamu üzerinde kalır.
Old 14-10-2009, 14:32   #5
caner87

Bir müvekkilim ceza dosyası ile ilgili bana yapmış olduğu vekalet ücreti ile ilgili ödemeyi, "şikayetimden vazgeçeyim ama size yaptığım harcamayı karşı taraf bana ödesin " şeklinde bir taleple geliyor.
Böyle birşey talep edilebilir mi mahkeme huzurunda?
Ben bunun olamayacağını düşünüyorum fakat öte yandan mağdur ya da sanık adına vekillik yapana yapılan ödemelerde şikayetten vazgeçme ya da uzlaşma durumlarında bir taraf maddi olarak mağdur kalmaya devam ediyor,bunu nasıl önlüyoruz?
Old 14-10-2009, 16:31   #6
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan caner87
... mağdur ya da sanık adına vekillik yapana yapılan ödemelerde şikayetten vazgeçme ya da uzlaşma durumlarında bir taraf maddi olarak mağdur kalmaya devam ediyor,bunu nasıl önlüyoruz?

Sayın Caner87;

Yanlış anladıysam düzeltin lütfen, siz vekillik hizmetinden dolayı ödenen parayı (uzlaşma veya vazgeçme durumları ile sınırlı da olsa) "müvekkilin mağduriyeti" olarak mı görüyorsunuz?

Cevabınıza göre cevabım değişeceği için şimdilik bu soru ile yetineceğim.

Saygılar...
Old 14-10-2009, 17:00   #7
caner87

Yanlış anlatmış olabilirim.
Mağdur vekili olarak girdiğim bir dosyada müvekkilim hakarete maruz kaldığını, tehdit edildiğini,konutuna girilmeye çalışıldığı vs anlatarak biraz da olayı olduğundan farklı yansıtarak geldi vekaleti aldık ve duruşmalara girmeye başladık.
Daha ilk duruşmada şikayetten vazgeçme fikrine kapıldı,kendisince şöyle düşünüyor,
1-ben mağdurdum
2-ben özel vekile bir bedel ödedim
3-karşı tarafın bir vekili yoktu o bir vekil ücreti ödemedi üstelik asıl suçlu oydu,bana hakaret etti saldırdı vs..
4-ben bu işin uzamasını istemiyorum ona bu kadar korku yeter ama bir bedel ödemesini istiyorum.
5-şikayetten vazgeçtiğimde yargılama giderleri veya karşı vekalet durumu da ortaya çıkmayacak
6-kendisince haklı olarak ben avukata verdiğim bedel ile kalacağım
diyor,
ben de o zaman şikayetinizden vazgeçmeyin yargılama devam etsin sonucu görelim diyorum,
bana,
benim yaptığım masrafları karşılasın ben de bu işi kapatayım diyor,
açıkçası böyle bir taleple ben de ilk defa karşılaştım ve meslekte yeni olmanın verdiği "acaba" lar ile karşı karşıya kalıyorum doğal olarak.
bunlar bir yana,
vekalet ücretini ödemek mağduriyet değildir bir avukat için elbette,
ama bu her zaman karşımıza çıkan karşı vekalet ücretinin avukata ait olmasının müvekkillere bir türlü izah edemeyişimizin ve yaygın olarak hala bir çok kişinin mağdursam ya da davacı isem ya da davayı kazandı isem tüm masrafları karşı taraf karşılasın mantığını idrak ettirmekte zorlandığımız gerçeğini değiştirmiyor.
Old 15-10-2009, 10:49   #8
thanatos

Birçok meslektaşımın da bana doğal olarak katılacağı gibi hukuk ve dava yolu çocuk oyuncağı değildir. Dosyaya vekalet koyarak vekalet ücretine hak kazandınız. müvekkilinizin bu kadar korku ona yeter cebimden de para çıkmasın, avukatta benim kölem uğraştığıyla kalsın diye bir mantık kabul edilemez.Karşı vekalet ücretini mahkeme takdir ederse oda sizin hakkınız. Bunun üzerinden müvekkilinizin pazarlık yapma hakkı yok.Müvekkiliniz ya şikayetçi olmayacaktı ya da şikayetçi olduğu davadan vazgeçiyorsa bedeline katlanacak. ya da siz ne şiş yansın ne kebap diyerek müvekkilinzden aldığınız vekalet ücretinden vazgeçersiniz. ama bence mesleğe en çok böyle davranan hatta zamanında böyle davranamayacağını müvekkiline söyleyemeyen meslektaşlarımız veriyor. para sizin, Takdir sizin.
Old 15-10-2009, 11:37   #9
caner87

Alıntı:
Yazan thanatos
Birçok meslektaşımın da bana doğal olarak katılacağı gibi hukuk ve dava yolu çocuk oyuncağı değildir. Dosyaya vekalet koyarak vekalet ücretine hak kazandınız. müvekkilinizin bu kadar korku ona yeter cebimden de para çıkmasın, avukatta benim kölem uğraştığıyla kalsın diye bir mantık kabul edilemez.Karşı vekalet ücretini mahkeme takdir ederse oda sizin hakkınız. Bunun üzerinden müvekkilinizin pazarlık yapma hakkı yok.Müvekkiliniz ya şikayetçi olmayacaktı ya da şikayetçi olduğu davadan vazgeçiyorsa bedeline katlanacak. ya da siz ne şiş yansın ne kebap diyerek müvekkilinzden aldığınız vekalet ücretinden vazgeçersiniz. ama bence mesleğe en çok böyle davranan hatta zamanında böyle davranamayacağını müvekkiline söyleyemeyen meslektaşlarımız veriyor.para sizin, Takdir sizin.

pardon ne veriyor?
böyle davranan derken?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi