Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Almanya boşanma tazminat nafaka

Konuyu Kilitleyin
Old 08-11-2012, 23:45   #1
Konuk

Varsayılan Almanya boşanma tazminat nafaka

iyi günler sayın Avukatlar
Ben kime danisacagim ne yapacagim wallahi bilmiyorum ne olur bana bir yol gosterin en azindan.
Ben Alman vatandaşı olan Alman bir beyle 7 ay önce Turkıye'de evlenerek 16 yasındaki oglumuda yanıma alarak Türkıyedekı aıleme karsı gelerek herşeyimi bırakıp almanyaya geldim,bana 3 yıllık oturum (chipli elektronık kart )verdıler.evlendıgım şahıs dusseldorfta ünlü bir fabrıkatör,.Geldigimden beridir herseye kulp takiyorr hale geldi zorundalik cikti karsima bunu yapma bu yasak bak bu yanlis bak gordunmu oglun ne yapti diye diye her gun beynimi kemiriyor kaan oglum oda mutsuz farkettim biz ne yapsak hata evde korkarak yasıyoruz artık ,evlendıgımızden berı bır yuzuk bıle bana almadı evlendigimizi ailesi bile bilmiyor beni kiz arkadasi saniyorlar ben Tr deyken bana dedi ki( buraya geldiginde okula gıdıp gelırken sana araba lazim olur hazir araban) ama ortada araba yok fabrıkada bır yıgın son model arabalar var ama bır tanesını okula gıderken bana vermıyor,b1 sertıfıkası alabılmek ıcın dıl okuluna gıdıyorum her sabah 7 de kalkiyorum hurra okula oglene kadar cocugumla almanca calisiyorum ve her sabah oglenınde 1 er saat otobus beklıyorum otobusle yagmurda rezıl halde gıdıyorum cocugumla elıme uc kurus vererek basından savar gıbı davranıyor evde varmıyım yokmuyum belırsız gıttıgımız yemek davetlerine iş adamları dernegı yemeklerınde hep baska kadınlarla gıdıyor.neymıs arkadasıymıs onlar almanmıs onlar modernmıs tamam dedım sustum benım 1 senedır sevdıgım aşık oldugum adam gıttı bambaska bırı geldı sımdı bana yıldırma polıtıkası yapıyor cocugumu bana karsı dolduruyor benıde cocuguma karsı cocugum bana tokat atmak uzereydı tartısmamızda neredeyse yıkıldım o an krize girdim gecen gece sinirlerim harab oldu ciddi ciddi bosanmayı istiyorum.ama haklarım nelerdır bılmıyorum turkıyedekı evimi bozdumda geldım hersey bır yana cocugumu buraya getırdım lıseyı bıtırmeden unıv gelecegını yaktım,sımdı cocugum dıl okuluna gıdıyor sadece bırde onun fabrıkasında calısıyor ogleden okul sonraları ama oglum kaan Tr ye donerse asla liseye almazlar okuma hakki doldu cocugun turkıye de ssk maasiyla isci statusunde yasamak zorunda kalir Tr ye donersek --eger bosanirsam
yenı evlı olmamıza ragmen bosanmada kendısınden maddı hak talep edebılırmıyım?
Tazmınat davası acabılırmıyım ?
bana dediki hicbirsey alamazsin benim sirketim GMBH -hersey sirketin adina benim degil eger sen avukata gidersen bende 10 tane avukat var haddini bil dedi
isterse beni bir gunde paketler yollar o guce sahipmis oyle dedi,sureklı yalan söyluyor kac defa yakaladım .ben onunla evlı kalmayayım ama turkıyeye donmek ıstemıyorum turkıyede maddı sıkıntıdan öldüm ben senelerce kendimi cocugumu kurtarayim diye cirpindim yillarca biraz saygisi olsa adamin devam edecegim ama yok sen param icin benimle evlendin dedi bana bende sinirlendim dedimki madem maddiyatci olarak beni goruyorsun dur ben senin dusuncelerini bosa cikarmayayim mahkemede tazminat aliyormuyum almiyormuyum gorurursun çocuğun gelecegini yaktin en azindan bir daire ona almak zorundasin dedim guldu bana psikolojik sorun yasamaya basladim onunla aynı evdede barınmak ıstemıyorum o eve geldımı yukarıya cıkıp odaya kapanıyorum. ıstedıgı gıbı gıdıp yasıyor o ama ben dil bılmıyorum şehırı tanımıyorum cebımde 2 kurus bır yere gıdemıyorum ben böyle devam edemem yaşamaya ingilizce konusuyoruz onunla istedigini yap (umurumda degil) diyor hic bir sey alamazsin diye guluyor avukata git istedigine danis paran yokki avukat paraya bakar sana degil diyor .lutfen yardım edermısınız bu adamin dedikleri dogrumu ?ne yapabılırım ? yenı evlı olmamıza ragmen bosanmada kendısınden maddı hak talep edebılırmıyım?Tazmınat davası acabılırmıyım ?elımde bır delıl yok ne yapacagım ben ?
Old 09-11-2012, 10:39   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

4721 sayılı Medeni kanun gereği,Türkiye'de açılacak boşanma davasında,yargılama sırasında tedbir,boşanma durumunda kusurunuz eşinizden daha ağır olmamak ve yoksuuluğa düşeceğinizi kanıtlamanız koşulu ile yoksulluk nafakasına karar verilir.

Koşulları varsa;

Boşanma sebebi ile mevcut ve beklenen haklarınızdaki kayıplar için maddi,kişilik haklaınıza yapılan saldırılar sebebi ile manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Boşanmanın kesinleşmesi üzerine evlilik tarihi ile boşanma davasının açıldığı tarih arasında elde edilen gelirle yapılan tasarruflar için katılım alacağı talep edebilirsiniz.

Almanya'da açılacak dava ve uygulanacak kanunla ilgili konu hakkında çalışan bir danışma merkezinden veya avukattan doğrudan hukuki destek almanız uygun olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi