Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Daha Önce Reddedilen Dava/ Yeniden Dava Açılması/ Yurtdışında Sigorta Denkleştirmesi,

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-08-2010, 21:13   #1
Konuk00

Karar Daha Önce Reddedilen Dava/ Yeniden Dava Açılması/ Yurtdışında Sigorta Denkleştirmesi,

Yurt dışında yaşıyorum. 32 yıllık evli bayanım
Eşim 1996 yılında dört çocuğum ve beni terk ederek Türkiye ' ye geldi.Gelmeden öncede her türlü kötü alışkanlığı olan evine bakmayan şiddet uygulayan biriydi birlkteyken bankalardan benim de imzamla para aldı.Kullandıve yüklü bir miktar borç ile beni bıraktı.Düzenli gelirim olmadığı için ben ödeyemedim.Yasal yollarla almaya kalktılar ve benim ödeme gücüm olmadığı için borç donduruldu.
1996 yılından sonra Türkiye de birlikte yaşadığı kadından dört çocuğu oldu ve hala onlarla yaşıyor.Bana ve çocuklarıma bakmadı onlara ben baktım.
2000 yılında boşanma davası açtı , ben de ona zina davası açtım.Mahkeme lehime sonuçlandı , ona ceza geldi.Boşanma olmadı.Şimdi yeni bir dava açmış , bana konsolosluk aracılıyla bildirildi.Bana ve çocuklarıma 14 yıldır bakmayan , tehtit ve hakaretleriyle beni yıldırmaya kalkışan bu adamı affedemiyorum.Yılardır çocuklarıma ve bana maddi destek vermedi,manevi olarak da beni yıprattı.
-Bu dava nasıl sonuçlanabilir ?
-Yurt dışdışındaki borçlarından dolayı sıkıntıya düşer miyim?
-Başka şehirde üniversiteye başlayacak kızım var.Maddi ve manevi nafaka , tazminat alabilir miyim? veya o benden isteyebilir mi ?
-Yurt dışındaki çalıştığı süre içindeki sigortasının bana devri mümkün mü?

--Bilgilendirirseniz sevinirim.
---Şimdiden teşekkürler.
Old 22-08-2010, 10:14   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Daha önce açılmış ve reddedilmiş boşanma davasının kesinleşmesi üzerinden en az üç yıl geçmiş ve taraflar yeniden müşterek hayatı kurmak amacıyla bir araya gelememiş ise,bu gerekçeye dayanarak açılan boşanma davası kabul edilerek boşanmaya karar verilecektir.Hakim tarafların bu sürede bir araya gelmediklerinde boşanma kararı vermek zorundadır.

2-Boşanma kararının verilmesi,karşı tarafın maddi manevi tazminat,nafaka taleplerinin dğerlendirilmesine engel değildir.Bu konuda gerekli araştırmalar yapılacak ve karar verilecektir.Boşanmaya yol açan kusurlu davranışlar ispatlandığında maddi manevi tazminat talebiniz hakkında tarafların mali durumu ve kusur oranı dikkate alınarak karar verilecektir.

3-Yurtdışındaki borçlardan sorumluluğunuz bulunduğunuz ülke yasalarına göre değerlendirilmelidir.Türkiye'de görülen boşanma davası içinde bu konu maddi tazminat sebebi de yapılabilir.

4-Kızınız 18 yaşından büyükse babasından eğitim yardımı isteyebilir Fakat bu davayı kızınızın bizzat kendisi açmalıdır.Kızınız adına bu davayı siz yürütemessiniz.

5-Türk Medeni Kanunu'na göre nafaka ve tazminat sadece kadının talep edebileceği bir hak olmayıp aynı şekilde koşulları varsa erkek de talep edebilir.

6-
Sigorta denkleştirilmesi usulu Türkiye'de uygulanmamaktadır.Bu konuda karar alınmasını isterseniz siz de bulunduğunuz ülkede boşanma davası açabilir ve koşulları varsa taleplerinizi dile getirebilirsiniz.

Mutlaka bir avukattan hukuki destek almanızı ,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 22-08-2010, 23:11   #3
Gemici

Sayın Konuk00,

yurt dışı dediğiniz ülke hangisi? Şu anda Dünya üzerinde 193 devlet varmış. Bu devletlerden hangisinde yaşadığınızı bildirmeden yurt dışını ilgilendiren sorularınıza tatmin edici bir cevap vermek olanaksız.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi