Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Davası/ Ev eşyalarım/ Tazminat ve Nafaka/ Takılarım

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-11-2009, 23:58   #1
handanN

Varsayılan Boşanma Davası/ Ev eşyalarım/ Tazminat ve Nafaka/ Takılarım

eşimle boşanıyoruz.. ayrıntılara girmiycem. özetle anlaşma yoluna gitmedi. bende 20 mily. maddi manevi tazminat+200 tl çocuğuma nafaka+ 300 tl bana nafaka istedim. ayrıca evlendiğimizde takılan bütün takıların parasını istedik. bu takılar onun ailesiyle ortak olduğu dükkana gitti. ve vermiyo hakkımı. sormak istediğim,

ilk davamız görüldü birşey yok henüz.. eşim bunların hiçbirini vermek istemiyor. üzerine kayıtlı resmi hiçbişi yok. düzenli bir işi de yok.. ancak elimizde sağlam deliller var. haksız yönü çok fazla.. bu istediklerimizi alabilirmiyiz? alabilirsek daha kaç celse sürer? birde eşyalarımı vermiyo sorun çıkartıyo. bunun için dava açmayı düşünüyorum. eve gidip eşyalarımı alamazmışım çünkü mahkemelik olduğumuz için suç oluyomuş.. siz ne dersiniz? nasıl alabilirim eşyaları?
Old 30-11-2009, 00:32   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Eşinize karşı açtığınız boşanma davasında, eşinizin boşanmaya neden olan olaylarda kusurlu olduğunu ispatlamanız gerekmektedir.

Buna bağlı olarak da tazminat ve nafaka talepleriniz, mahkemece karara bağlanacaktır.

Yine eşinizin kusuru yanında boşanma ile yoksulluğa düşeceğinizi ispatlamanız halinde de, tedbir nafakasının, boşanma kararının verilmesi ve kararın kesinleşmesinden sonra yoksulluk nafakası olarak devamına hükmedilebilecektir.

Takılarınızın eşinizi tarafından bozdurulduğunu ve kullanıldığını kanıtlamanız halinde,mahkemece lehinize karar verilmesi olasıdır.

Size ait olduklarını iddia ettiğiniz ev eşyalarınız için bulundukları yerde mahkeme kanalı ile tespit yaptırmanız ve sonrasında da aynen iadeleri mümkün görülmez ise, bedellerinin tarafınıza ödenmesini ayrıca dava etmeniz gerektemektedir.

Aile Mahkemesince hükmedilebilecek, nafaka tazminat ve diğer alacak haklarınızı ancak eşinize ait gelirler ve malları üzerine uygulayacağınız haciz ve icra takibi yolu ile tahsil edebilirsiniz.

Eşinizin üzerinde malvarlığı olmaması, size ancak tahsil aşamasında güçlük çıkaracaktır.Yapılan icra takibine rağmen, nafaka ödememenin suç olduğunu bu arada hatırlatalım.

Her aşamada bir avukatın doğrudan fiili yol göstermesi ile hareket etmeniz gerektiğini önemle hatırlatıyoruz.

Hak kaybına uğramamak için profesyonel yardım almaktan çekinmeyiniz.

Maddi durumunuz iyi değil ise, bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza ücretsiz olarak avukatlık hizmeti verilmesini talep ediniz.

Saygı ile,
Old 30-11-2009, 13:22   #3
Konuk

eşimin kusurunu ispatlayacak sadece bir kaç şahidimiz var. genelde insanlar şahitlik bile yapmak istemiyorlar.

boşanma ile yoksulluğa düşeceğim kesin ancak şuan ailemin yanında ikamet ediyorum ve onların da maddi durumları çok kötü değil. bu mahkemece benim yoksulluğa düşmeyeceğim anlamına mı gelir? ve bu durumdan dolayı istediklerimi alamazmıyım? yoksulluğa düşeceğimi nasıl ispatlayabilirim? çalışmıyorum gelirim üzerime malım yok..

eşyalarımı çeyizimi falan alabilmem için gidip tespit mi yaptıracağım? bunun için nereye başvuracağım? tam olarak nasıl yürüyor bu iş? dava açmam gerektiği söylendi bana?

yardımlarınız ve yorumlarınız için şimdiden çok teşekkürler..
Old 30-11-2009, 13:24   #4
Konuk

birde daha ne kadar sürer mahkememiz?
Old 30-11-2009, 16:35   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Boşanma sebeplerinizde haklı olduğunuzu ve eşinizin kusurlu olduğunu şahit beyanlarından yararlanarak ispatlayabilirsiniz.Her tür delili kullanabilirsiniz.

Hiç bir yerden gelirinizin bulunmaması, çalışmıyor olmanız boşanma ile yoksulluğa düşeceğiniz anlamına gelir.

Eşyalarınız için bulundukları yerde tespiti yine mahkemeden isteyeceksiniz. Ve yine mahkemelerde dava açacaksınız.

Çekişmeli boşanma davası, iddia ve delillerin toplanması, açıklığa kavuşturulması, tarafların maddi durumlarının saptanması, delillerin değerlendirilmesi gibi aşamalardan geçtikten sonra karara bağlanır. Süre vermek sağlıklı olmayacaktır.

Mutlaka avukat ile yol alınız. Kendi başınıza dava açmanız hak kaybına, gereksiz masrafa ve zaman kaybına neden olacaktır.

Maddi durumunuz iyi değil ise, bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza ücretsiz olarak avukatlık hizmeti verilmesini talep ediniz.

Saygılar.
Old 01-12-2009, 14:26   #6
Konuk

çok teşekkür ederim. kolay gelsin!
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi