Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mal Beyanında Bulunmama

Yanıt
Old 14-04-2002, 21:39   #1
glossator

 
Kitap Mal Beyanında Bulunmama

Genel Haciz Yoluyla yapılan takipte, borçlu adına çıkartılan ilk ödeme emrinin muhatabın adresten geçici olarak ayrıldığı, ne zaman döneceğinin bilinmediği nedeniyle iadesi üzerine , çıkartılan ikinci ödeme emrinde meşruhatta "muhatabına adreste bulunmadığı, ail halkı da imzadan imtina ettiğinden 7201 sayılı Teb. K. nun 21. maddesi gereğince işlem yapıldı. köy muhtarı imzasına tebliğ edildi. babasının yanında" şeklinde bir açıklama, Tebligat Hukukunun bilgilendirme ve belgelendirme işlevleri ve şekli karakteri gözönüne alındığında, geçerli bir tebligat mıdır? ayrıca mal beyanında bulunmama suçuna vücut verir mi?
Old 15-04-2002, 23:04   #2
Necati

 
Varsayılan

Sevgili Glossator,
7201 Sayılı Yasanın 21. Maddesine göre yapıldığını belirttiğiniz tebligat, maddede belirtilen koşulları taşımadığı için geçersiz olmuş.Zira madde metni çok açık olup muhatap namına tebligatı alabilecek olanlar imtina ederse memurun,maddeyi değil içeriği itibariyle ne yapması gerektiğini belirtmesi lazım.Yani imtina halinde olayda,önce muhtara tebligatı verecek,bilahare kapıya 2 nolu ihbarnameyi yapıştıracak.İşbu şekle uyulmadığından geçersiz yapılmış.
Ödeme emrinin usulune uygun olarak tebliği MBB suçunun kurucu unsuru olduğundan,geçersiz tebligata dayalı olarak da mahkumiyet kararı verilemez.
Sevgi ve saygılar.
Old 16-04-2002, 22:42   #3
glossator

 
Varsayılan

İlginize, verdiğiniz değerli bilgilere teşekkür eder, saygılarımı sunarım.
Old 16-04-2002, 22:56   #4
Altugkan

 
Varsayılan

Sayın Gloassator,

Bir konuda ek yapmalıyım. Elimde karar yok ama Takibe ait tebligat geçerli olsa bile, mal beyanında bulunmama sebebiyle açılacak davada, dava dikeçesinin tebligatı da 21. maddeye göre yapılırsa, Yargıtay'ın verilen ceza kararını bozduğunu duymuştum.

Av. Turan Kanbakan
Old 16-04-2002, 23:43   #5
seyyah

 
Varsayılan

sayın katılımcılar,
konuya ben de bir ek yapmak zorunda hissettim. sayın altugkan'ın duyduğunu belirttiği yargıtay kararı var mıdır, yok mudur bilemiyorum. ancak eğer var ise, kanımca, değerlendirmede şu hususlar nazara alınmalıdır.
Tebl.Kanunu 21. madde, bilinen adresten muvakkaten (geçici) ayrılmalar halinde tatbiki gereken bir hükümdür. Geçiciliğin ölçüsü her olaya göre değişebilir nitelikte olup belirgin bir zaman birimi içerisine sıkıştırılmamalıdır. ancak takip dosyasından yapılan tebligatın 21. maddeye göre yapılmış olması, aradan geçen zaman içerisinde muhatabın söz konusu adrese dönmemiş bulunması, vaki şikayet üzerine açılan davada çıkarılan tebligat evrakının yine 21. madde delaletiyle yapılması muhatabın o adresten geçici olarak değil temelli olarak ayrılmış olduğunu akla getirebilir. ancak bu yasal bir karine olmayıp ancak ve ancak savunmanın bu yolda olması ve toplanan delillerle savunmanın kanıtlanması halinde sabit sayılmalıdır. sözü edilen yargıtay kararı da, kararda böyle bir unsur olup olmadığı da meçhul... bu bakımdan söz konusu yargıtay kararının her olaya uygulanabilir ve genelgeçer özelliği olduğunu zannetmiyorum.
saygılarımla.
Old 17-04-2002, 21:36   #6
Necati

 
Varsayılan

Değerli Arkadaşlar,
Ben de sözü edilen içtihadı -yaklaşık 7 yıldır uygulamanın içinde olan birisi olarak- duymadığımı ve bilmediğimi belirtmeliyim.Gerçi MBB suçlarında Yargıtay'ın çok değişik kararlar verdiğini, tam olarak istikrar kazanmayan çok konu bulunduğunu da biliyorsunuzdur.
Aslında her iki tebligatı birbirinden ayrı değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.Usulünce yapılmış bir ödeme emri tebligatından sonra-diğer koşulların da gerçekleşerek suçun oluştuğunu varsaydığımızda-şikayet dilekçesinin 7201/21 e veya diğer maddelerden herhangi birisine göre ve usulünce yapılması mahkumiyet için yeterli olur.Zira tebligatın herhangi bir nedenle bila ikmal gelmesi ve sanığın yeni adresinin de tesbit edilememesi halinde aynı Yasa'nın 35. maddesine göre de tebligat yapılabilir ve usulünce olmuş olur.
İçtihattan bahseden Sayın Arkadaşımızın bu içtihadı bularak bize bildirmesi halinde tam anlamıyla bir yorum yapabilmemiz mümkün olacaktır.
Sevgi ve saygılar.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Mal Beyanında Bulunmama Davası aequitas Meslektaşların Soruları 16 18-02-2015 14:19
mal beyanında bulunmama avslh Meslektaşların Soruları 12 13-03-2008 16:25
6183 S.K. ve Mal Beyanında Bulunmama(Zamanaşımı) Av.Suat Ergin Meslektaşların Soruları 3 18-09-2006 09:47
Mal Beyanında Bulunmama burak Hukuk Soruları Arşivi 22 16-09-2006 17:01
Mal Beyanında Bulunmama İlgili Hukuk Soruları Arşivi 1 12-02-2002 00:38


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02914906 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.