Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşçi Avukat, yanında çalıştığı avukatın müvekkiline karşı vekalet alabilirmi?

Yanıt
Old 14-08-2011, 20:33   #1
av.adil

Soru İşçi Avukat, yanında çalıştığı avukatın müvekkiline karşı vekalet alabilirmi?

İyi çalışmalar meslektaşlarım.
Ben sigortalı olarak bir avukatın yanında çalışmaktayım. Yanında çalıştığım avukatın bir işi var ve karşı tarafında vekille temsil edilmesi gerekmekte. Bu durumda vekalet alabilirmiyim?
Old 16-08-2011, 10:13   #2
üye31284

Alıntı:
Yazan av.adil
İyi çalışmalar meslektaşlarım.
Ben sigortalı olarak bir avukatın yanında çalışmaktayım. Yanında çalıştığım avukatın bir işi var ve karşı tarafında vekille temsil edilmesi gerekmekte. Bu durumda vekalet alabilirmiyim?

Bunu yanında çalıştığınız avukat mı sizden istiyor yoksa bağımsız bir iş olarak mı size teklif geldi? Bağımsız bir iş olarak geldiyse işvereniniz bu konuda ne diyor? Bu üç soruyu da farklı farklı etik problemleri için sordum. Ancak - esasen - zaten...Şu linki başka bir açıdan da fikir sahibi olabilmeniz için
Alıntı:
adli yardım ve CMK müstesna olmak üzere
incelemenizi tavsiye ederim.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=48133
Old 16-08-2011, 10:21   #3
Av.Evran KIRMIZI

Varsayılan Hayır alamaz

AVUKATLIK KANUNU M.38

İŞİN REDDİ ZORUNLULUĞU :

Madde 38 - Avukat;

a) Kendisine yapılan teklifi yolsuz veya haksız görür yahut sonradan yolsuz veya haksız olduğu kanısına varırsa,

b) Aynı işte menfaati zıt bir tarafa avukatlık etmiş veya mütalaa vermiş olursa,

c) (Değişik bend: 02/05/2001 - 4667/26. md.) Evvelce hakim, hakem, Cumhuriyet savcısı, bilirkişi veya memur olarak o işte görev yapmış olursa,

d) Kendisinin düzenlediği bir senet veya sözleşmenin hükümsüzlüğünü ileri sürmek durumu ortaya çıkmışsa,

e) (İptal: Anayasa Mahkemesi'nin 02/06/1977 tarihli ve E. 1977/43, K. 1977/84 sayılı kararı ile)

f) Görmesi istenilen iş, Türkiye Barolar Birliği tarafından tespit edilen mesleki dayanışma ve düzen gereklerine uygun değilse,

Teklifi reddetmek zorunluğundadır.

Bu zorunluluk, avukatların ortaklarını ve yanlarında çalıştırdıkları avukatları da kapsar.
Old 16-08-2011, 11:07   #4
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Evran KIRMIZI
AVUKATLIK KANUNU M.38

İŞİN REDDİ ZORUNLULUĞU :

Madde 38 - Avukat;

a) Kendisine yapılan teklifi yolsuz veya haksız görür yahut sonradan yolsuz veya haksız olduğu kanısına varırsa,

b) Aynı işte menfaati zıt bir tarafa avukatlık etmiş veya mütalaa vermiş olursa,

c) (Değişik bend: 02/05/2001 - 4667/26. md.) Evvelce hakim, hakem, Cumhuriyet savcısı, bilirkişi veya memur olarak o işte görev yapmış olursa,

d) Kendisinin düzenlediği bir senet veya sözleşmenin hükümsüzlüğünü ileri sürmek durumu ortaya çıkmışsa,

e) (İptal: Anayasa Mahkemesi'nin 02/06/1977 tarihli ve E. 1977/43, K. 1977/84 sayılı kararı ile)

f) Görmesi istenilen iş, Türkiye Barolar Birliği tarafından tespit edilen mesleki dayanışma ve düzen gereklerine uygun değilse,

Teklifi reddetmek zorunluğundadır.

Bu zorunluluk, avukatların ortaklarını ve yanlarında çalıştırdıkları avukatları da kapsar.

Teşekkürler sayın meslektaşım ben maddeyi aramaktaydım ki, siz imdada yetişmişsiniz..
Old 16-08-2011, 11:14   #5
elmas

Ben de bir şeyi merak ettim meslektaşın sorusuna ilişkin; işin hukuki yönü arkadaşlarca anlatılmış. Fakat SSK'Lı çalışırken yanında çalıştığınız avukattan bağımsız ve şahsen adınıza vekalet alamazsınız zaten yanlış mı biliyoum. KArşı taraf için alacağınız vekalette de av. A ve yanında SSK Lı çalışan B nin vekaleti olarak geçecek; bu bile zaten engeller karşı taraf vekaletini almayı.
Old 16-08-2011, 11:17   #6
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan elmas
Ben de bir şeyi merak ettim meslektaşın sorusuna ilişkin; işin hukuki yönü arkadaşlarca anlatılmış. Fakat SSK'Lı çalışırken yanında çalıştığınız avukattan bağımsız ve şahsen adınıza vekalet alamazsınız zaten yanlış mı biliyoum. KArşı taraf için alacağınız vekalette de av. A ve yanında SSK Lı çalışan B nin vekaleti olarak geçecek; bu bile zaten engeller karşı taraf vekaletini almayı.

Sayın meslektaşım, ben bu şekilde (vergi no.su olmadan) alınmış bir sürü vekaletnameye rastladım. Olabiliyor, en azından fiilen..
Old 16-08-2011, 11:56   #7
üye31284

Alıntı:
Yazan elmas

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=48133
Old 17-08-2011, 14:35   #8
yasemin aydın

Hem Avukatlık Kanunu hem de T.B.B.Meslek Kurallarında düzenlenmiş olan "yararı çatışan kimseleri temsil etmemek" kuralına aykırılık halinde şikayet üzerine uyarma veya kınama cezası almanız olasıdır. Her ne kadar 5 yıl geçtikten sonra sicilden silinmesini talep edebilseniz de risk almayın derim. Nitekim bu sebeple disiplin cezası almış meslektaşlarımız bulunmaktadır.
Old 19-08-2011, 11:37   #9
av.adil

aynı büroda gider ortağı olarak çalışsak durum nasıl olur? menfaatleri zıt tarafları temsil edebilirmiyiz? Bu arada yanında çalıştığım avukat(çalışmaya düşündüğüm)eşim.
Old 19-08-2011, 11:57   #10
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan av.adil
aynı büroda gider ortağı olarak çalışsak durum nasıl olur? menfaatleri zıt tarafları temsil edebilirmiyiz? Bu arada yanında çalıştığım avukat(çalışmaya düşündüğüm)eşim.

Durum değişmez. Birlikte çalışma kavramına dahildir. Birlikte çalışmanın iç anlaşmasına yasa koyucu karışmaz ve düzenlemesini ona göre yapmaz.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi