Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İş Mahkemelerinde Yetki Sorunu

Yanıt
Old 09-02-2017, 09:05   #1
av.yasinyilmaz

Mesaj İş Mahkemelerinde Yetki Sorunu

Değerli meslektaşlarım, iyi günler dilerim. Bir sorum olacaktı; bir işveren aleyhine tazminat davası açmayı planlıyorum ancak yetki konusunda sorun yaşıyorum. Kısaca olayımız şöyle;

İşyeri adresi, tazminata konu olayın gerçekleştiği tarihte müvekkilin ikametgahı ile aynı. (Bolu) dava konusu olay gerçekleştikten bir müddet sonra işyeri başka bir şehre taşınıyor (Sakarya). Şimdi ben davamı işverenin yönetim merkezindeki mahkemede mi (İstanbul), olay tarihindeki yetkili mahkemesinde mi (Bolu- ancak şu an Bolu ile herhangi bir bağlantı mevcut değil), yoksa yeni işyeri adresindeki mahkemede mi (Sakarya)ikame edeceğim? Şimdiden teşekkür ederim.
Old 09-02-2017, 15:56   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Değerli meslektaşlarım, iyi günler dilerim. Bir sorum olacaktı; bir işveren aleyhine tazminat davası açmayı planlıyorum ancak yetki konusunda sorun yaşıyorum. Kısaca olayımız şöyle;

İşyeri adresi, tazminata konu olayın gerçekleştiği tarihte müvekkilin ikametgahı ile aynı. (Bolu) dava konusu olay gerçekleştikten bir müddet sonra işyeri başka bir şehre taşınıyor (Sakarya). Şimdi ben davamı işverenin yönetim merkezindeki mahkemede mi (İstanbul), olay tarihindeki yetkili mahkemesinde mi (Bolu- ancak şu an Bolu ile herhangi bir bağlantı mevcut değil), yoksa yeni işyeri adresindeki mahkemede mi (Sakarya)ikame edeceğim? Şimdiden teşekkür ederim.
Sayın Av. Baybars el-Türki;

5521 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu'nun 5. maddesine bakalım: "İş mahkemelerinde açılacak her dâva, açıldığı tarihte dâva olunanın Türk Medeni Kanunu gereğince ikametgâhı sayılan yer mahkemesinde bakılabileceği gibi, işçinin işini yaptığı işyeri için yetkili mahkemede de bakılabilir. Bunlara aykırı sözleşme muteber sayılmaz."

İşçinin, tazminata konu olay gerçekleştiğinde bulunduğu ve aynı zamanda ikametgahı olan Bolu mahkemelerinde dava açılabilir. Dilerseniz davalı firmanın halihazırdaki merkezinin bulunduğu İstanbul'da da açılabilir.

Saygılarımla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi