Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tasarrufun iptali satış bedeli

Yanıt
Old 30-01-2017, 19:20   #1
AV.YSİ

Varsayılan Tasarrufun iptali satış bedeli

Merhaba
Tasarrufu iptal davasında satış bedeli elden ödenmiş , yüzde 20 lik kısmı da banka ile ödenmiş . bu durumda satış bedelini ödediğimizi Nasıl ispatlayacağız ya da ispatlamamız gerekir mi
Old 02-02-2017, 10:52   #2
venur

Varsayılan Tasarrufun iptalinde satış bedelinin iptali

Tasarrufun iptali davalarında resmi satış bedeli haricinde bir ödeme yapılmış ise , yapılan ödemeyi bankadan çekilen para makbuzu, kredi hatta eşin veya çocuğun bankadan para çekmiş olması, döviz bozması, altın bozması gibi deliller ile ispatlayabilirsiniz. Bu konuda bir çok içtihat mevcut.
Old 02-02-2017, 21:14   #3
AV.YSİ

Resmi satış bedelini ödediğimizi ispatlamamız gerekiyor mu
Old 04-02-2017, 19:08   #4
Avukat Kaya

Tapuda gösterilen satış bedelini ayrıca fiilen ödediğinizi ispatlamanız gerekmiyor. Eğer resmi satış bedeli üzerinde bir bedelle aldığınızı iddia ediyorsanız bunu ispatlamanız gerekir. Mesela değerin % 20'sini banka yoluyla ödemişsiniz. O zaman;
Gösterilen satış bedeli + Değerin %20'si: Gerçek satış bedeli
diyebilirsiniz.
Old 05-02-2017, 18:16   #5
AV.YSİ

Ama bu durumda her zaman havale miktarını davalılar satış bedeline ekleyerek beyan ederler .
Alıntı:
Yazan Avukat Kaya
Tapuda gösterilen satış bedelini ayrıca fiilen ödediğinizi ispatlamanız gerekmiyor. Eğer resmi satış bedeli üzerinde bir bedelle aldığınızı iddia ediyorsanız bunu ispatlamanız gerekir. Mesela değerin % 20'sini banka yoluyla ödemişsiniz. O zaman;
Gösterilen satış bedeli + Değerin %20'si: Gerçek satış bedeli
diyebilirsiniz.
Old 07-02-2017, 09:42   #6
tiryakim

tasarrufun iptaline konu olan taşınmazlar kimler arasında alım satım olmuş öğrenebilirmiyim (anne-baba, kardeş-kardeş gibi...)
Old 07-02-2017, 10:37   #7
AV.YSİ

Aralarında iki aylık ticari ilişki olan alıcı ve satıcı var , o iki ay boyunca cok az iş yapılmış ve satıcının ödemeleri düzgünmüş . Akraba ilişkisi yok
Alıntı:
Yazan tiryakim
tasarrufun iptaline konu olan taşınmazlar kimler arasında alım satım olmuş öğrenebilirmiyim (anne-baba, kardeş-kardeş gibi...)
Old 07-02-2017, 10:41   #8
AV.YSİ

Üstat benim öğrenmek istediğim husus :tasarrufun iptal davasında resmi senet tapuda gösterilen bedel haricinde ödeme yapıldıysa , örneğin 10000 TL resmi tapu bedeli gösterilmiş . 9500 TL bir hafta sonra ödeme yapılmış ( banka yolu ile kredi çekilerek gayrimenkule ilişkin ) Bu durumda biz Oray'ı 19500 TL ye aldığımızı ispat etmek için sadece 9500 TL yi ödediğimizi ispatlamamız yeterli mi , yoksa 19500 mü ispatlamalıyız . Çünkü tasarrufu iptal davasında tapuda ki resmi bedel ile satın aldıysak onu ispatlamamıZ gerekmiyor diye biliyorum
Old 08-02-2017, 16:44   #9
Avukat Kaya

Aynen üstat gerekmiyor. Bildiğiniz üzere tapu satış senedinde; "10.000 TL'lik satış bedelini aldım" şeklinde ifade bulunmaktadır. Bu ifade satıcının 10.000 TL'yi devir anında aldığı şeklinde kabul edilir. Bunun aksini karşı taraf yazılı belge ile ispat etmesi gerekmektedir.

Eğer siz davanızda satış bedelinin 19.500 TL olduğunu iddia etmek isterseniz. Satış anında 10.000 TL'yi, satıştan bir hafta sonrada 9.500 TL ödedim diyebilirsiniz.Kanaatimce bunda herhangi bir sorun yok. Çünkü tüm davalarımda bu şekilde oldu, herhangi bir sorunda yaşamadım. Zaten bildiğim kadarıyla yerleşik yargıtay içtihatları da bu yönde...

İyi çalışmalar
Old 09-02-2017, 21:59   #10
AV.YSİ

Çok tşk ederim , özelden msj attım size lakin mesaj kütünüz dolu QUOTE=Avukat Kaya]Aynen üstat gerekmiyor. Bildiğiniz üzere tapu satış senedinde; "10.000 TL'lik satış bedelini aldım" şeklinde ifade bulunmaktadır. Bu ifade satıcının 10.000 TL'yi devir anında aldığı şeklinde kabul edilir. Bunun aksini karşı taraf yazılı belge ile ispat etmesi gerekmektedir.

Eğer siz davanızda satış bedelinin 19.500 TL olduğunu iddia etmek isterseniz. Satış anında 10.000 TL'yi, satıştan bir hafta sonrada 9.500 TL ödedim diyebilirsiniz.Kanaatimce bunda herhangi bir sorun yok. Çünkü tüm davalarımda bu şekilde oldu, herhangi bir sorunda yaşamadım. Zaten bildiğim kadarıyla yerleşik yargıtay içtihatları da bu yönde...

İyi çalışmalar[/quote]
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi