Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Örnek no 13 mü ? İhtar ve sulh hk. Mah.'de tahliye davası mı ?

Yanıt
Old 05-11-2015, 14:09   #1
Av. Ahmet GELEGEN

Mesaj Örnek no 13 mü ? İhtar ve sulh hk. Mah.'de tahliye davası mı ?

Sayın meslektaşlarım
Konu başlığında da geçtiği üzere karar veremedim ve sizlerinde görüşünü almak istedim.

5 yıl belirli süreli kira aktinde müvekkilim kiralayan taraftır.
kira akti 2012 haziran'da başlamıştır.
son 6 aydır kirayı ödemeyen kiracıyı öncelikli amacımız TAHLİYE etmektir. Ödemediği miktarı da isteyeceğiz pek tabii ki ama öncelikli olarak kiracıdan kurtulmak istiyoruz.

İcra kanalı ile (Örnek no 13 ) mü yoksa noterle ihtar çekip, mehil verip tahliye davası mı açsam bilemedim ?

son olarak eklemeliyim ki, " 3 ay kirayı ödemezsem çıkacağım " gibisinden bir ibare ve altında imzası var kiracının adi kira aktinde, bu ibare TBK 346'ya ters düşer mi sizce? (ben düşmeyeceği kanaatindeyim, ya sizce?)

Teşekkür ediyorum şimdiden verilecek cevaplar için...
Old 06-11-2015, 08:55   #2
Av.mehmet.av

Ben ihtarnamenin daha kesin bir yol olacağını düşünüyorum. 2 defa ihtarname çekerseniz(tabi bir kira yılı içinde olmak kaydıyla) akabinde tahliye davası açabileceğinizi düşünüyorum.
İcra marifetiyle tahliye istediğinizde zaten 1 ay tahliye davası açabilmek için beklemeniz gerekiyor.(ki kira parasını öderse tahliye davası da açamazsınız) Bir de tebligat parçalarının bazen aylarca dönmediğini biliyoruz. Bundan dolayı zaten ödemediği iki ay için ayrı ayrı göndereceğiniz ihtarname ile aynı süreye denk gelecektir.
Old 06-11-2015, 09:32   #3
ultimatemaster

Bu konu daha önce de tartışılmış olduğü gibi özetle açıklayayım.

Yapılması gereken en faydalı yöntem örnek 13 ile icra takibine başvurmaktır. Kira bedeli çok yüksek değilse ihtar çekmekten daha ucuz olduğu gibi, aynı şekilde 1. ihtar yerine geçmektedir. Yani 1 ay içinde ödeme yapılmış olsa dahi 1. ihtar gerçekleşmiş olmaktadır.

Özetle daha az masraf yönünden ve hem ihtar hem tahliye hakkı tanındığı için kesinlikle örnek 13 ile takip yöntemini seçiniz.

Ayrıca tecrübelerime dayanarak, 6 ay kira ödemeyen bir kişinin muhtemelen 1 ay içinde kirayı getirmeyeceğini söyleyebilirim.
Old 06-11-2015, 16:18   #4
Av. Ahmet GELEGEN

benim de aklıma yatan icra kanalı no.13 ile işlem yapmak fakat mehmet beyinde dediği gibi, kiracı olurda öderse ödeme emrinde ki rakamı bu sefer tahliye edemiyoruz. hatta kısmi ödeme yapsa bile tahliye edemiyoruz hatırladığım... kafam iyice karıştı artık
Old 19-11-2015, 11:41   #5
Av. Ahmet GELEGEN

arkadaşlar örnek no 13 ile icra takibi başlattım ; niyesi ise daha hızlı ve ekonomik olduğu için.

Borçluya gönderilen ödeme emri, noterden yollayacağımız 1. ihtar yerine geçiyor ve daha da önemlisi 2 haklı ihtar ile kiralanan yer tahliyesi işi uzun süreler alabiliyor ;

diyelim ki kiracıyla haziran ayında kira aktini oluşturduk. Kiracımız aylık kiralarını ödemiyor ; eğer noter kanalı ile 2 haklı ihtar işine girecekseniz : 1 KİRA YILI İÇİNDE 2 HAKLI İHTAR ÇEKMELİ VE YİNE KİRA BORCU ÖDENMEZSE, 1 KİRA YILI SONUNDA 1 AY İÇİNDE TAHLİYE DAVASI AÇMALISINIZ. Yani bizim burada kira yılımızı HAZİRAN AYI başlatmakta, bu husus çok karıştırılıyor. Önümüzde ki ilk haziran ayına kadar 2 kere ihtar çekilmeli(bu ihtarlarda 1'er ay olmak üzere borcunu ödemesi için süre verilmeli) aksi taktirde kira borcunu yine alamazsanız işte o zaman Haziran ayını takip eden ay içinde (1 ay için vaktiniz olacak) tahliye davası açabileceksiniz...

tüm bu anlattıklarımdan mütevellit örnek no 13 çok daha hızlı ve kapsamlı. Son bilgileri sizlerle paylaşmak istedim,saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi