Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

iik 355,356,357

Yanıt
Old 21-01-2008, 11:09   #1
Av. Hatice Demiral

Varsayılan iik 355,356,357

öncelikle herkese merhaba. özel bir şirket aleyhine maaş haczi müzekkeresine cevap yazılmaması ve maaştan da kesinti yapılmamasına ilişkin olarak savcılığa suçduyurusunda bulunucam.fakat uyap a suç türü girilirken hangi madde yazılmalı, bunu hangi maddeyle bağdaştırabilliriz. acil cevaplarınızı bekliyorum.
Old 21-01-2008, 12:41   #2
avmuhammet25

bence 357.maddeyle bağdaştırmak gerekir.bu konunun daha kolay bi çözüm yöntemi olduğunu düşünüyorum sizce uygunmu bilemem ama yapacağınız iş şikayet dilekçesini yazdıktan sonra şirkete fakslamanız.fakstan sonra savcılığa gerek kalmadan borcu ödeyeceklerdir.dilekçeyi bir iki gün bekletin faksladıktan sonra bi gelişme olmazsa ondan sonra savcılığa başvurursunuz.
Old 21-01-2008, 12:52   #3
Av. Hatice Demiral

Alıntı:
Yazan avmuhammet25
bence 357.maddeyle bağdaştırmak gerekir.bu konunun daha kolay bi çözüm yöntemi olduğunu düşünüyorum sizce uygunmu bilemem ama yapacağınız iş şikayet dilekçesini yazdıktan sonra şirkete fakslamanız.fakstan sonra savcılığa gerek kalmadan borcu ödeyeceklerdir.dilekçeyi bir iki gün bekletin faksladıktan sonra bi gelişme olmazsa ondan sonra savcılığa başvurursunuz.
öncelikle teşekkür ederim. ama bu olay 1,5 aydır sürüyor ve tüm telefeonla armalarıma rağmen hiç bir girişimde bulunmadılar. zaman kazanmak istiyorlar akıllarınca. o yüzden caydırıcılık olması açısından direk savcılığa havale etmeyi düşünüyorum. fakat suç türü, cezası,yaptırımı ne olucak o konuda araştırmalarımdan bir sonuç alamıyorum.şikayetimin akıbeti hususunda bu konuda daha önce böyle bir girişimde bulunan arkadaşların tecrübelerine ihtiyacım var. bu arada söz konusu şirket özel bir şirket
Old 21-01-2008, 13:24   #4
avmuhammet25

dediğiniz olayla iki kere karşılaştım ikisinde de dediğim şekilde yaptım ve maaş kesintisiyle uğraşmadan tamamıyle borcu kapattılar ve ikisi de özel şirketti.ceza yönüne gelince 357.maddeyle ilgili yargıtay kararı olarak 1994 2 esas 30 karar numaralı karara bakarsanız faydalı olacağını düşünüyorum.
Old 21-01-2008, 13:35   #5
Av. Hatice Demiral

çok teşekkürler muhammet bey ....sorumle ilgilenip vakit ayırdırğınız için..
Old 21-01-2008, 14:08   #6
ISTANAZ

Bir dosyamda kooperatife maaş haczi için müzekkre göndermiştim. Kesinti yapılmayınca savcılığa şikayet dilekçesi verdik. Kooperatif başkanı görevi ihmalden ceza aldı. Dosya Yargıtay denetiminden de geçmişti.
Old 21-01-2008, 14:14   #7
Av. Hatice Demiral

Alıntı:
Yazan ISTANAZ
Bir dosyamda kooperatife maaş haczi için müzekkre göndermiştim. Kesinti yapılmayınca savcılığa şikayet dilekçesi verdik. Kooperatif başkanı görevi ihmalden ceza aldı. Dosya Yargıtay denetiminden de geçmişti.
sayın ıstınaz kooperatifler kanununda bu gibi durumlarda memur gibi sayılıp ceza alabileceklerine ilişkin bir düzenleme olduğu için sorun yok fakat benim şirket bir mermer fabrikası bu gibi durumlarda ne iik'da ne de başka kanunlarda hangi statüye sokulup ,değerlendirilmesi gerektiği konusunda bir sıkıntı mevcut.
Old 21-01-2008, 22:57   #8
Av.Kemal

sayın htce, İİK 357 gereğince şikayetinizi yapın, bu arada md.355,356,357 hükümleri babında şirkete fiilen hacze de gidebilirsiniz.ancak iş verenin ,ücret haczi emrini tebellüğ ettiği tarihte işçinin işe devam edip etmediğini kontrol edin.işverenin borcu,işçinin ücretinden kesmesi gereken miktar kadardır. cezai yönden sorumlu olacak kişi,işyerini temsil eden yetkili kişi/kişiler ( müdür,veya imza yetkisi olan yönetim kurulu üyesi )bunu savcılık da tespit edebilir, sizde tespşt edebilirsiniz( Ticaret Sicil memurluğundan )---başarılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,03852391 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.