Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tedbiren velayet kararı vermeyen hakimi şikayet

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-12-2010, 10:04   #1
bilvekale

Varsayılan tedbiren velayet kararı vermeyen hakimi şikayet

merhabalar sayın meslektaşlarım.bir konuda fikirlerinizi almak istiyorum.
bundan 3 ay kadar önce müvekkil anne adına boşanma ,maddi manevi tazminat ve nafaka davası açtım. tedbiren 8 yaşındaki çocuğun velayetini istedim.hakim tensipte, velayet konusunda bilgi ve belge sunulmadığı nedenle velayet konusunun sonra görülmesine şeklinde karar vermiş ve duruşma günü şubat ayına geldi.Hakime belki 20 tane Yargıtay HGK ve daire kararları sundum, talep olmasa bile resen velayeti karara bağlaması gerektiği , 8 yaşında bir çocuğun velayetinin anneye verilmesi gerektiğini,velayeti şimdilik tedbiren istediğimizi, kusur konusunu inceleyemeyeceğini, dava devam ederken kusuru incelemesini ,kime istiyorsa ona velayet verebileceğini.Ama hakim benden hala bilgi ve belge istiyor.Hergün okul çıkışı eve götürme konusunda anne ve baba çocuğun yanında kavga ediyorlar, çocuğun psikolojisi alt üst oldu.ç Ben bu hakimi şikayet etmek istiyorum , düşüncelerinizi almak istedim.
Old 15-12-2010, 11:41   #2
Veli KARATAŞ

Slm Sayın meslekdaşım,aynı yerde mesleğimizi ifa etmekteyiz.Buna ilişkin yeni bir karar aldım.av.veli_karatas@hotmail.com adresinden bana ulaşırsanız,karardan bir suret ve talep dilekçemi gönderebilirim.Saygılar
Old 15-12-2010, 12:07   #3
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan bilvekale
bundan 3 ay kadar önce müvekkil anne adına boşanma ,maddi manevi tazminat ve nafaka davası açtım. tedbiren 8 yaşındaki çocuğun velayetini istedim.hakim tensipte, velayet konusunda bilgi ve belge sunulmadığı nedenle velayet konusunun sonra görülmesine şeklinde karar vermiş ve duruşma günü şubat ayına geldi.Hakime belki 20 tane Yargıtay HGK ve daire kararları sundum, talep olmasa bile resen velayeti karara bağlaması gerektiği , 8 yaşında bir çocuğun velayetinin anneye verilmesi gerektiğini,velayeti şimdilik tedbiren istediğimizi, kusur konusunu inceleyemeyeceğini, dava devam ederken kusuru incelemesini ,kime istiyorsa ona velayet verebileceğini.Ama hakim benden hala bilgi ve belge istiyor.Hergün okul çıkışı eve götürme konusunda anne ve baba çocuğun yanında kavga ediyorlar, çocuğun psikolojisi alt üst oldu.ç Ben bu hakimi şikayet etmek istiyorum , düşüncelerinizi almak istedim.
ceza hakimliğinden gelen bir hakim ve hukuk konusunda en ufak bir bilgisi yok, delirtecek beni artık.

Değerli meslektaşım, eşler fiilen ayrı yaşıyorlarsa hakimden bir de dava sonuçlanana kadar çocuğun müvekkilinizin yanında kalması, diğer eşin çocukla ne surette kişisel ilişki kuracağının belirlenmesini isteyiniz. Velayet kelimesini hiç zikretmeyiniz. Diğer eşin davranışları gerektiriyorsa 4320 sayılı yasa çerçevesinde de koruma talebinde bulunabilirsiniz. Bu şekilde ayrı yaşamasalar da hakim yasayı ihlal eden eşi uzaklaştırabilir, ayrıca kişisel ilişki şeklini de belirleyebilir. Bu arada kendinizi de üzmeyiniz. Saygılarımla.
Old 16-12-2010, 09:29   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan bilvekale

Neden aklınıza ilk olarak hakimi şikayet etmek geliyor, anlamıyorum. Dosyada geçici velayetin kime verilmesinin çocuğun yararına olacağına ilişkin bilgi ve belge yoksa hakim ne yapsın? Bence dosyaya Yargıtay kararı yerine çocuğun gittiği okulun adresi, tarafların ikametgahları, çocuğun sağlık durumu, tarafların işi, iş adresleri, ekonomik durumları, yani çocuğun geçici velayetinin hangi tarafta olmasının çocuğun yararına olduğuna ilişkin belgeleri sunmuş olsaydınız istediğiniz sonuca daha kolay ulaşırdınız.
Old 16-12-2010, 11:38   #5
bilvekale

dosyada tarafların ekonomik durumları,ikametgah bilgileri,tarafların iş bilgileri ,çocuğun okul bilgileri mevcut, gerekirse çocuğu psikolog gözetiminde dinletebileceğimizi ,ama çocuğun babadan çok korktuğu nedenle yalan söyleyebileceği ,Yargıtaya göre 8 yaşında bir çocuğun tedbiren anneye verilmesinin uygunluğu, hergün okul çıkışı, tarafların, çocuklarının ve arkadaşlarının önünde eve kimin götüreceğine dair kavga ettiklerini,çocuğun bu durum karşısında arkadaşlarının yanında çok ağladığını anlattık, durumun aciliyetinden bahsettik, şikayet konusu sadece bu mesele ile ilgili değil, söz konusu hakimin bekar olması, aile mahkemesine bakıyor olması ve aile mahkemesindeki çoğu dosyada çok fahiş hatalar yapıyor olması ile de ilgiliydi.
Old 16-12-2010, 14:06   #6
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan bilvekale
dosyada tarafların ekonomik durumları,ikametgah bilgileri,tarafların iş bilgileri ,çocuğun okul bilgileri mevcut, gerekirse çocuğu psikolog gözetiminde dinletebileceğimizi ,ama çocuğun babadan çok korktuğu nedenle yalan söyleyebileceği ,Yargıtaya göre 8 yaşında bir çocuğun tedbiren anneye verilmesinin uygunluğu, hergün okul çıkışı, tarafların, çocuklarının ve arkadaşlarının önünde eve kimin götüreceğine dair kavga ettiklerini,çocuğun bu durum karşısında arkadaşlarının yanında çok ağladığını anlattık, durumun aciliyetinden bahsettik, şikayet konusu sadece bu mesele ile ilgili değil, söz konusu hakimin bekar olması, aile mahkemesine bakıyor olması ve aile mahkemesindeki çoğu dosyada çok fahiş hatalar yapıyor olması ile de ilgiliydi.

Sayın meslektaşım, Aile Mahkemesi hakimlerinin evli olmaları gerektiğini bilmiyordum ; mesnedi nedir, bilgilendirebilir misiniz ? Teşekkürler...

Saygılar...
Old 16-12-2010, 14:13   #7
bilvekale

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
Sayın meslektaşım, Aile Mahkemesi hakimlerinin evli olmaları gerektiğini bilmiyordum ; mesnedi nedir, bilgilendirebilir misiniz ? Teşekkürler...

Saygılar...

Aile Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanun
Madde 3 - Aile mahkemelerine, atanacakları bölgeye veya bir alt bölgeye hak kazanmış, adli yargıda görevli, tercihan evli ve çocuk sahibi, otuz yaşını doldurmuş ve aile hukuku alanında lisansüstü eğitim yapmış olan hakimler arasından Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca atama yapılır.(*)
Old 16-12-2010, 14:16   #8
Veli KARATAŞ

Sayın meslekdaşım Mersin/Merkez Mahkemelerinden birindemi görülüyor dosyanız?
Old 16-12-2010, 14:20   #9
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan bilvekale
Aile Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanun
Madde 3 - Aile mahkemelerine, atanacakları bölgeye veya bir alt bölgeye hak kazanmış, adli yargıda görevli, tercihan evli ve çocuk sahibi, otuz yaşını doldurmuş ve aile hukuku alanında lisansüstü eğitim yapmış olan hakimler arasından Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca atama yapılır.(*)

Sayın bilvekale,

Öncelikle teşekkür ederim. Şimdi de Aile Mahkemelerine "tercihan" atanan hakimlerin boşanmaları halinde; Aile Mahkemelerinden "tercihan" başka mahkemeye gönderilmeleri de söz konusu oluyor mu diye merak ettim

Neticeten Kanun'da da yer alsa, "tercihan" kelimesiyle durum kurtarılmaya da çalışılsa 2004 itibariyle bu şekilde bir maddenin Yasamızda bulunması Anayasadaki eşitlik ilkesi, çalışma özgürlüğü v.s. bir yana trajikomik (diye düşünüyorum ).

Saygılar...
Old 16-12-2010, 14:44   #10
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
Sayın bilvekale,

Öncelikle teşekkür ederim. Şimdi de Aile Mahkemelerine "tercihan" atanan hakimlerin boşanmaları halinde; Aile Mahkemelerinden "tercihan" başka mahkemeye gönderilmeleri de söz konusu oluyor mu diye merak ettim

Neticeten Kanun'da da yer alsa, "tercihan" kelimesiyle durum kurtarılmaya da çalışılsa 2004 itibariyle bu şekilde bir maddenin Yasamızda bulunması Anayasadaki eşitlik ilkesi, çalışma özgürlüğü v.s. bir yana trajikomik (diye düşünüyorum ).

Saygılar...

Nevra Hanımefendi'yle aynı kanıdayım. Yani, bu şekilde değişiklikten önceki "tercihan evli" ibaresini de, 2004'de eklenen ilaveyi de çağdaş hukuk düzenlemeleri olarak görmemiz mümkün değil. Bu içerikteki avamî ve toplumsal önkabullerin yansıması niteliğindeki metinlerin mevzuattan çıkarılması gerekir. Ne yani, evli ama kendinin veya eşinin durumu nedeniyle çocuk yapma yeteneği bulunmayan bir hakim bu davalara bakamayacak mı? Hatta evlenmemiş, boşanmış bir hakim bu davalara bihakkın bakamayacak mı? Yargıçlık haslet ve özellikleri çok daha geniş ve objektif, bilimsel ölçütlerle belli iken böyle lokal, özel ve avami belirlemelere gerek var mı!!! Okuyunca aklıma şu tarz vatandaş konuşmaları geldi: "Evli misin arkadaşım sen, çocuğun var mı, o zaman konuşma anlamazsın sen"... Bu bana söylenebilir de hakime söylenemez. Zira, hakim yargılama konusunun çözümünü kendi içinden ve deneyimlerinden çıkaracak değildir, diğer davalarda da olduğu gibi yasa metninden, diğer tüm uygulama kaynaklarından bulup çıkaracaktır. Yoksa, evlilik ve çocuk !! deneyimlerinden değil... Saygılarımla.
Old 20-09-2017, 17:20   #11
figen çankaya

Bu konu epey önce açılmış ise de görünce belirtmeden edemedim ,bana kalırsa aile hakimlerinin tercihan evli ve çocuklu olması kuralı çok yerinde ..ben de evli değilim ancak böyle bir uygulamayı doğru buluyorum ,zira boşanma dosyalarinda evli olmayan ve hele ki çocuklu olmayan hakimler bence çok fahiş derecede hatalı kararlara imza atıyor ..misal de 1buçuk yaşındaki çocuğu anneye tedbiren vermemek gibi ,eşine şiddet uygulayan ve üstelik de bu sebeple boşanan hakimin kadınlara duruşma esnasında ağzını açtirmayip erkek taraf ile duruşmadan sonra bile iletişime geçebildiğine şahit oldum .. her şeyi eşitlik boyutu ile ele alamayız ,burada en doğru ve yerinde kararların verilmesi için böyle bir düzenleme yapılmıştır..ben bu düzenlemeyi yerinde buluyorum ..medeni hukuk 1.sınıfta yazıyordu bu bilgi ve o zamandan beridir hoşuma gitmiştir bu durum ..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi