Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra edilebilirlik şerhinin takibe konulması ile ilgili usul?

Yanıt
Old 20-09-2018, 13:46   #1
Av. Mustafa B.

Varsayılan İcra edilebilirlik şerhinin takibe konulması ile ilgili usul?

Meslektaşlarım kolay gelsin,

İşçi alacağına ilişkin işçi ve işveren vekilince imzalanmış arabuluculuk son tutanağı ve Sulh hukuk mahkemesinden alınmış icra edilebilirlik şerhi ilamını icra müdürlüğünde takibe konulması için nasıl bir yol izliyoruz. İcra edilebilirlik ilamına kesinleşme şerhi gerekir mi? Takibe dayanak belge olarak neleri sunmamız gerekiyor. Uygulama yeni olduğu için icra müdürlerinin ne yapması gerektiği hakkında bir çoğunun bilgisi yok. Kanun ve yönetmelikte de bu konuda açıklamaya rastlayamadım. Konu hakkında görüşü olan veya uygulama imkanı bulmuş meslektaşlarımdan cevap bekliyorum. Saygılarımla.
Old 23-09-2018, 21:09   #2
FiatJustitiaRuatCaelum

Sayın Meslektaşım,
İlamlı icrada kural olarak ilamın kesinleşmiş olması aranmaz. Bunun istisnaları olsa da işçi alacakları bu istisnalardan değildir. Bu sebepten, ayrıca bir kesinleşme şerhine ihtiyaç duyulmayacağı görüşündeyim.
Old 24-09-2018, 10:40   #3
zuhal ergün

Sayın meslektaşım merhaba,
İcra edilebilirlik şerhi aldığınız anlaşma belgesini dayanak göstererek icraya koyabilirsiniz. Bu belgede ayrıca bir kesinleşme şerhi aranmaz.
Old 27-09-2018, 12:40   #4
Av. Mustafa B.

İcra müdürlükleri de ne yapacağı konusunda bilgisi yok. Kesinleşme şerhi istiyorlar.Israr edersem red kararı çıkarıp, şikayet vs uğraşmakta istemiyorum. Arabuluculuk kanununda bu hususta nokta atışı bir hususa rastlamadım. İstiyorum ki kanunu veya emsal kararı götüreyim baksın ,evet böyleymiş desin. Fakat yeni uygulama olduğu için bulamadım. Fikri olan meslektaşlardan yardım bekliyorum.
Old 27-09-2018, 15:33   #5
Admin

Arabuluculuk anlaşması ilam değildir, "ilam niteliğinde belgedir" (6325 S.lı kanun madde 18/3). Mahkeme kararı değil, anlaşma niteliğinde olduğundan "kesinleşmesi" diye bir kavram da doğal olarak yok.

Ancak SH hakiminin icra edilebilirlik şerhi vermesi (dosya üzerinden dahi olsa) bir yargılamadır ve temyizi mümkün. (18. maddenin 3. fıkrasındaki "Anlaşma belgesine icra edilebilirlik şerhi verilmesi için mahkemeye yapılacak olan başvuru ile bunun üzerine verilecek kararlara karşı ilgili tarafından istinaf yoluna gidilmesi hâlinde, maktu harç alınır. " maddesinden anlaşıldığı üzere).

Dolayısıyla Mahkemeden icra edilebilirlik şerhi için kesinleşme şerhi alınabililr diye düşünüyorum ve bu yapıldığında da büyük ihtimalle icra dairesi sorun çıkarmayacaktır.

Ancak icra edilebilirlik şerhi için değil, anlaşma için kesinleşme şerhi istiyorlarsa korkarım şikayet yoluna gitmek dışında fazla yapılacak birşey yok. Yine de şansınızı denemek isterseniz Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Dairesine yazılı başvurup "görüş" isteyebilirsiniz ve İcra Dairesi bu görüşü dikkate alır diye düşünüyorum.
Old 21-11-2018, 15:47   #6
Av.Ömer U.L

Üstat aynı durum bende de var. Siz kesinleşme aranmadan icra takibi yapabildiniz mi acaba? Yoksa dosyanın kesinleşmesi mi gerekiyor?
Alıntı:
Yazan Av. Mustafa B.
Meslektaşlarım kolay gelsin,

İşçi alacağına ilişkin işçi ve işveren vekilince imzalanmış arabuluculuk son tutanağı ve Sulh hukuk mahkemesinden alınmış icra edilebilirlik şerhi ilamını icra müdürlüğünde takibe konulması için nasıl bir yol izliyoruz. İcra edilebilirlik ilamına kesinleşme şerhi gerekir mi? Takibe dayanak belge olarak neleri sunmamız gerekiyor. Uygulama yeni olduğu için icra müdürlerinin ne yapması gerektiği hakkında bir çoğunun bilgisi yok. Kanun ve yönetmelikte de bu konuda açıklamaya rastlayamadım. Konu hakkında görüşü olan veya uygulama imkanı bulmuş meslektaşlarımdan cevap bekliyorum. Saygılarımla.
Old 21-11-2018, 21:50   #7
Av. Mustafa B.

Alıntı:
Yazan Av.Ömer U.L
Üstat aynı durum bende de var. Siz kesinleşme aranmadan icra takibi yapabildiniz mi acaba? Yoksa dosyanın kesinleşmesi mi gerekiyor?

Mezuniyet yılınıza baktım pek üstadınız sayılmam , fakat teşekkür ederim

icra daireleri, İcra edilebilirlik şerhi verilmesi kararının kesinleştirilmesini istiyorlar. Kesinleşme şerhiyle birlikte takibe geçebilirsiniz.
Fakat ben halen daha kesinleşmesine gerek olmadığı, düşünüyorum ve savunuyorum. Zira işçi alacakları ile ilgili ilamları kesinleşmeden takibe konu edebiliyorsak, neden icra edilebilirlik şerhinde kesinleşme arandığı hususunu anlamış değilim.
Old 06-03-2019, 18:55   #8
Av.Ömer U.L

Size izninizle bir soru daha sormak istiyorum. Arabulucuk ile ilgili takip talebi ve icra emrini nasıl hazırladınız? İlamlı takip yapacağım için kullandığım programda ya işçi alacaklarına ilişkin ya da genel alacağa ilişkin bölümle var. Ancak onlarda hazırladığımda sanki şehr aldığımız mahkeme alacağı vermiş gibi görünüyor. Siz nasıl yaptınız?
Alıntı:
Yazan Av. Mustafa B.
Mezuniyet yılınıza baktım pek üstadınız sayılmam , fakat teşekkür ederim

icra daireleri, İcra edilebilirlik şerhi verilmesi kararının kesinleştirilmesini istiyorlar. Kesinleşme şerhiyle birlikte takibe geçebilirsiniz.
Fakat ben halen daha kesinleşmesine gerek olmadığı, düşünüyorum ve savunuyorum. Zira işçi alacakları ile ilgili ilamları kesinleşmeden takibe konu edebiliyorsak, neden icra edilebilirlik şerhinde kesinleşme arandığı hususunu anlamış değilim.
Old 08-03-2019, 14:33   #9
Av. Mustafa B.

Alıntı:
Yazan Av.Ömer U.L
Size izninizle bir soru daha sormak istiyorum. Arabulucuk ile ilgili takip talebi ve icra emrini nasıl hazırladınız? İlamlı takip yapacağım için kullandığım programda ya işçi alacaklarına ilişkin ya da genel alacağa ilişkin bölümle var. Ancak onlarda hazırladığımda sanki şehr aldığımız mahkeme alacağı vermiş gibi görünüyor. Siz nasıl yaptınız?

Sayın meslektaşım,
Sulh hukuk mahkemesinin esas/karar numarasını belirttim.Anlaşma metnindeki tutar tek bir kalemde belirtildiği için ben de asıl alacak kalemi olarak girdim. Talep açıklama kısmına da detaylı açıklamasını yazdım.İlamlı icra olarak takip başlattım. Hatalı mı doğru mu net olarak bilmiyorum.Yanlış yönlendirmek istemem. Sonuç olarak takip kesinleşti.
Old 01-01-2020, 20:53   #10
haticehatice

Öncelikle merhaba
Meslektaşlarım bu başlık ile ilgili yeni bir başlık açacaktım fakat aynı konu burada tartışıldığı için buraya yazmak istedim. Aradan 1 yıl gibi bir süre geçmesine rağmen halen icra müdürlüklerinin, icra edilebilirlik şerhinin kesinleşmesinin beklenmesine dair net bir uygulaması yok. Öncelikle icra edilebilirlik şerhinin kesinleşmesini beklemeden ilamlı icra takibi başlatıp takibi iptal olan oldu mu ? Ve bu konuda elinde karar olan bir meslektaşım var mıdır? Çünkü bazı icra müdürlükleri kesinleşmesini beklerken bazıları beklenmesine lüzum görmüyor.ikinci olarak, anlaşma tutanağına icra edilebilirlik şerhi alınıp, (ilamlı icranın takibi yetki kuralı gereği her yerde yapılabildiğinden) kesinleşme beklemeyen başka bir il icra müdürlüğünde takip başlatılsa sorun yaşanır mı? cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
Old 09-11-2021, 07:35   #11
Av. Buğra YILDIZ

Bu konuda güncel mevzuat nedir arkadaşlar ?

İşçi alacağından kaynaklı arabuluculuk tutanağında icra Edilebilirlik şerhi kararı kesinleşmeden icraya koyabilir miyiz koyamaz mıyız ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi