Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

bosanmak ıstıyorum haklarım nelerdir?

Konuyu Kilitleyin
Old 27-12-2009, 00:25   #1
roslife

Varsayılan bosanmak ıstıyorum haklarım nelerdir?

merhabalar 9kasım 2007 senesınde evlendım ve evlendıgımız gunden berı esımın sureklı hakaretletlerıne ve asağalamalarına magruz kaldım ve 16aralık 2009 da esım tarafından hakarete ugrayarak ve kufurlerle evımden kovuldum gece saat 11:45 de annemın evıne bıraklıdım evledıkten ıkı gun sonra dugunumuzde takılan butun zıhnet esyalarımı ve paralarımı elımden alıp borclarını ödedıler su anda aılemın yanında kalıyorum fakat aılemın de maddı durumu cok ıyı degıl.esım benı evde hiç iş yapmadıgım ve evımle ılgılenmedıgımı söyleyerek avukata vermıs avukat ta benı arayarak hiç bır yasal hakkım olmadıgını ve hiçbırsey alamayacagımı söyluyor esımın maddı acıdan durumu ıyı kamu personelı ve 1500,2000tl gıbı maas alıyo ayrıca evlendıkten sonrada 8000tl degerınde bırde araba aldık ben davada ne gıbı haklara sahıp olabılırım cevaplarınız için şimdiden cok tesekkur ederım ıyı calısmalar saygılar....
Old 27-12-2009, 00:48   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşiniz evlilik birliğinin kendisinden beklediği sorumlulukları yerine getirmeyerek, size karşı kusurlu tutum ve davranışlar göstererek, boşanmaya sebebiyet vermektedir.

Şiddet ve hakaret gördüğünüze, evden atılarak baba evine bırakıldığınıza dair iddialarınızı ve tüm yaşadıklarınızı size karşı açılması muhtemel veya sizin açacağınız dava içinde kanıtlamanız gerekmektedir.

Bu hususların ispatında anne va babanızın, kardeşlerinizin en yakın akraba ve komşu ve arkadaşlarınızın tanıklığından yararlanabilirsiniz.Varsa dotor raporları, savcılık soruşturmaları, resim, mektup, telefon detayları, mesajlar vs.. her tür delili kullanabilirsiniz.

Düğünde takılan ziynet eşyalarınızın size aynen iadelerini ya da bedellerinin tarafınıza ödenmelerini ayrıca dava edebilirsiniz. Eşinizin bu ziynetleri sattığını ispatlamanız gerekecektir.

Boşanma davasında nafaka ve tazminat talep etme haklarınız elbette vardır. Siz evi keyfiyen terk etmiş değilsiniz ki; eşiniz tarafından evden atılarak ayrı yaşamaya zonlanmış durumdasınız. Kusur eşinizdedir.

Boşanma davasının açılma tarihinden itibaren tedbir nafakası ve boşanma kararının kesinleşmesinden sonra yoksulluk nafakası isteyebilirsiniz.

Maddi ve manevi tazminat olamak üzere iki tür tazminat isteyebilirsiniz.

2007 yılı sonrası alınan araba üzerinde sizin "tasfiye payı alacağınız" bulunmaktadır.

Bunu da ayrı bir dava açarak talep edebilirsiniz. Bu alacak hakkınız ile ilgili davayı açar iseniz, boşanmaya karar verildikten sonra bu dava sonuçlandırılır.
Alıntı:
su anda aılemın yanında kalıyorum fakat aılemın de maddı durumu cok ıyı degıl.

Ayrıca, siz şu anda "ortada bir boşanma davası olmadan" sadece NAFAKA davası da açabilirsiniz.

Sayın katılımcı,

Maddi durumunuz iyi olmasa da ücretsiz avukatlık hizmeti alabilirsiniz. Bulunduğunuz yer il barosuna başvurunuz.

Haklarınızı doğru ve etkin biçimde kullanabilmek için, hukuki problemlerinizi avukat ile takip ediniz.

Saygı ile,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi