Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatlar Olarak Biz Haciz Yapabilir Miyiz?

Yanıt
Old 05-06-2007, 14:06   #1
avonder

Varsayılan Avukatlar Olarak Biz Haciz Yapabilir Miyiz?

öncelikle öneri ve düşüncelerini paylaşan herkese şimdiden teşekkür ediyorum.
uzun zamandır kafamı kurcalayan bir sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum.Şöyle ki

malatyada haciz islemleri konusunda sürekli soruin yaşıyoruz.hacze çıkarken sıra konusunda vs hususlarda bir sürü problem.müzekker yazacan dert,muhafaza yapacan dert,haciz memurunu doyuracan dert....

bugünlerde polisin yetkisi noterin yetkisi arttırılsın derken acaba avukatların yetkisi artırılabilir mi?bu kapsamda hacizleri kendimiz yapalım.

hacizde hiçbir eğitim almamış icra memurunun tuttuğu tutanağı biz tutamaz mıyız?niye sıra bekleyelim.herkes kendi haczini yapsın denetime açık olsun...

hatta haciz müzekkerelerinde avukat imzası yeterli olsun.talep benimse imzada benim olsun.fikirlerinizi ve uygulanabilrliği konusunda düşüncelerinizi bekliyorum.
Old 05-06-2007, 14:21   #2
Av.Selim Balku

Benim hala peşini bırakmadığım ve birçok kişinin ciddiye almadığı daha önceden aşağıdaki linkte tartışmaya açtığım kanuyu hatırlattı, ben fikrinize katılıyorum...

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=9679
Old 05-06-2007, 15:24   #3
medenikal

Avukatın haciz yapması;

Taraf sıfatıyla olması mümkün değildir.Bu biraz kendiliğinden hak alma gibi olur.Müvekkilinin baskısı; kendi çıkarları söz konusu olduğundan ;Yani çıkar çatışması nedeniyle mümkün değildir.Nerede duracağını bilmeme söz konusu olur.Ve direk borçluyla alacaklının karşı karşıya bırakılması nedeniyle dengeler ve tarafsızlık borçlunun aleyhine bozulur.

İkinci husus tarafsız bir nöbetçi Avukatın bu işi yapması taraf olarak bağımsız kalacağından ; Avukatın icra memuru olarak görev yapması görüşü;

Bu görüşte kanımca uygulama bulamaz.Avukat sıfatı ile icra memuru sıfatı ve görevi bir arada bağdaşamaz.Avukatlık yara alır.Çünkü Avukat sıfatını taşıyan kişi , Devlet görevi olan icra memurluğu yaparsa; tarafsızlığını kaybeder.Taraf olur.Bağımsızlığını kaybeder.Artı alacaklı tarafın Avukatı olması durumunda ,mesleki dayanışma vesair imtiyaz arama durumları ortaya çıkar.Bu da borçlunun aleyhine olabilir.Öyle durumlar oluşur ki daha öncesinde alacaklı vekili olan Avukat İcra memurluğu işi de yaptığından birbirleri ile doğan tanışmışlık nedeniyle ,kolaylık sağlama söz konusu olabilir.

Hukuk fakültesi mezunlarının ,adalet yüksek okulları mezunlarının da icra dairelerinde görevlendirilmeleri söz konusu olabilecekken;

Avukatlık mesleğinin bağımsız ,( ki bu bağımsızlık hem müvekkile hem de devlete karşıdır) özü ;icra memuru göreviyle uyuşmaz kanaatindeyim.

Artı icra işinin Devlet tarafından yapılması ; polisinin jandarmasının da devletin kolluk güçleri olarak ; yardımcı kılınması karşısında icra memurluğu işi Avukatların dışında olduğu gibi özel sektöründe dışında olmalıdır.
Old 06-06-2007, 09:40   #4
avonder

ben hacizleri biz yapalım derken hem icra memurunun hukuk bilgisizliğini hemde iş yükü nedenyle uygulamad karşılaşılan sorunları dile getirmeye çalıştım.

Ayrıca kanaatimce haciz işleminin alacaklı menfaatine olması gerektiğidir.bu halde taraf olmuş meslektaşlardan korkmamak gerekir.yine kendi kişisel kanaatime göre taraf olmuş icra memurundan,taraf olmuş avukat daha iyidir)avukatlık mesleğinin kamu görevi oluşu ve cebri icra faaliyetinin devlet eliyle kullanılması gereği nedeniyle hakimler ve savcılar karşısında devlete yakınlık bakımından mesafeyi daraltabilir.

ben yapılan tüm bu faaileyetlerin yargı denetimine açık tutulması halinde avukatların yaptığı hacizlerden daha iyi sonuç alınabileceğini düşünüyorum.
Old 06-06-2007, 10:44   #5
Av.Elvan Akkaya

ben bu fikre katılmıyorum.

zira borçlu kişi , icra memuru ile hacze gelen avukatı kendine muhatap görmektedir ve bütün hıncını ondan almaya çalışmaktadır zaten.

bir de kendi haczimizi kendimiz yaparsak artık zırhlı araç ve çelik yelekle dolaşmamız gerekecektir.

veraset ilamı düzenlenmesi gibi işler konusunda avukatların yetkisi artırılabilir.

ancak devletin sahip çıkmadığı bir kamu! çalışanına vatandaş hiç sahip çıkmaz...
Old 06-06-2007, 11:04   #6
ecesaka

Sn. Av. Selim Balku'nun önerdiği şekilde düşünülmesi gereken bir konu bence... Ancak kendi vekili olduğumuz dosyadan haciz yapabilmemiz bence uygun değildir. Hem daha tehlikeli hem de Sn. Medikal'in de vuguladığı gibi kendiliğinden hak alma anlamına gelecektir.
Old 02-08-2007, 16:13   #7
hayyam

Bu öneri biraz da ülkemizde düşünülmeden iyi niyetle yapılan kanunların sonradan elde patlaması gibi bir öneri olmuş; zira haciz etmek, yani mülke el koyma devletin görevidir ve bunu tabiiki memurlar aracılığı ile yapacaktır.
Yine bu öneriyi sunan arkadaşımızın şu cümleleri de ilginç geldi bana "Ayrıca kanaatimce haciz işleminin alacaklı menfaatine olması gerektiğidir.bu halde taraf olmuş meslektaşlardan korkmamak gerekir.yine kendi kişisel kanaatime göre taraf olmuş icra memurundan,taraf olmuş avukat daha iyidir" Alacaklı her zaman haklı menfaati olan kişi midir?? Haciz esnasında avukat vekil sıfatıyla taraftır. Taraf olan kişinin aynı zamanda muameleyi gerçekleştiren kişi olması ideal hukukla ne kadar bağdaşır acaba.
Yine bu öneriyi sunan meslektaşımız "avukatın yetkileri arttırılsın" demiş . Avukatın hakları olur. Yetki, resmi görev ifa eden, devlete bağlı memurlara verilir; biz avukatız..yetki değil hak istemeliyiz diye düşünüyorum. Saygılarımla!!
Old 02-08-2007, 16:40   #8
Av.bozkara

Bence söylediğiniz konu hukuk mantığına uymamakta. Sadece alacaklı vekili olarak değil, borçlu vekili olarak da düşünürsek bunun imkansız olduğuna kanaat getiririz. Her ne kadar avukatın yapacağı haciz işlemine karşı denetleme imkanı açık olsa da bu denetlemeler;işlemlerin yavaşlamasına, belki de hacizlerin iptaline, borçlular açısından takipleri uzatmaya yarayacak sebepler olarak kullanılabilecektir. Yani bence sıra beklemeyelim diye alacaklı açısından sakıncalar doğuracak sonuçlarla karşılaşılacak. Ayrıca icra yoluna alacağımızı cebri icra ile almak için başvururuz. Cebri İcra kuvvetini kullanmak ise biz avukatların değil, başlı başlışına devlet makamlarının işidir.

saygılarımla
Old 02-08-2007, 16:48   #9
ebru9889

adliyelerde yada tüm resmi kurumlarda yaşanan eksiklikleri biliyoruz. her kurumda yaşanan eksikliği gidirmenin yolu kendi işimizi kendimizin yapması olamaz malesef. yeterli sayıda kalifiye elaman çalıştırılması yoluyla sorunların çözülmesi daha mantıklı olur.
ayrıca yukarıda fikirlerini belirten arkadaşlara da katılıyorum. taraf olduğumuz dosyalarda hacze çıkmak fikri pek akla uygun değil sanırım
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi