Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Davadan muvafakatim olmadan feragat ve ücret alacağım ile ilgili

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-03-2012, 00:04   #1
Ali Özdel

Varsayılan Davadan muvafakatim olmadan feragat ve ücret alacağım ile ilgili

Merhabalar sayın meslektaşlarım. Mesleğe başlayalı henüz bir buçuk ay olmasına karşın ilk davamda müvekkilim açtığım iş davasından haberim ve muvafakatim olmadan karşı tarafla anlaşarak feragat etti. Vekalet ücreti olarak da %25 üzerinden tahmini alacağımın 1/6sı kadarını bana göndermiş. Burada her iki tarafa da dava açacağımı biliyorum. Ancak tereddütte olduğum husus; malum iş davaları kısmi açılır ve bilirkişi raporuna göre ıslah edilir. Bizde kısmi açtık henüz ıslah etmeden davamızı açtıktan 1 ay sonra feragat etti müvekkil. Şimdi sorum biz dava açarsak, mahkeme bilirkişiye gönderip davanın sonuçlanması halinde (ıslah edildikten sonraki) hükmedilmesi gereken miktar üzerinden vekalet ücretimizi hesaplatır mı? Yoksa ilk açılan kısmi miktar üzerinden hesaplanıp ret mi edilir? HEM GÖRÜŞLERİNİZİ HEMDE BUNA İLİŞKİN VARSA YARGITAY KARARLARINI PAYLAŞIRSANIZ ÇOK SEVİNİRİM...
Old 11-03-2012, 00:59   #2
BALDIRAN

Sayın Meslektaşım.Vekalet görevini yürüttüğünüz derdest oaln davanın değeri ne ise, (kısmi olarak açılan miktar ne ise) vekalet ücreti alacağınız ona göre belirlenecektir. Henüz açılmamış/ıslah edilmemiş/açılıp açılmayacağı/ ıslah edilip edilmeyeceği belli olmayan ek dava üzerinden vekalet ücreti talep edemezsiniz diye düşünmekteyim.Saygılar.
Old 12-03-2012, 13:04   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Ali Özdel
Merhabalar sayın meslektaşlarım. Mesleğe başlayalı henüz bir buçuk ay olmasına karşın ilk davamda müvekkilim açtığım iş davasından haberim ve muvafakatim olmadan karşı tarafla anlaşarak feragat etti. Vekalet ücreti olarak da %25 üzerinden tahmini alacağımın 1/6sı kadarını bana göndermiş. Burada her iki tarafa da dava açacağımı biliyorum. Ancak tereddütte olduğum husus; malum iş davaları kısmi açılır ve bilirkişi raporuna göre ıslah edilir. Bizde kısmi açtık henüz ıslah etmeden davamızı açtıktan 1 ay sonra feragat etti müvekkil. Şimdi sorum biz dava açarsak, mahkeme bilirkişiye gönderip davanın sonuçlanması halinde (ıslah edildikten sonraki) hükmedilmesi gereken miktar üzerinden vekalet ücretimizi hesaplatır mı? Yoksa ilk açılan kısmi miktar üzerinden hesaplanıp ret mi edilir? HEM GÖRÜŞLERİNİZİ HEMDE BUNA İLİŞKİN VARSA YARGITAY KARARLARINI PAYLAŞIRSANIZ ÇOK SEVİNİRİM...

Sayın Baldıran'ın yazdıklarına katılıyorum. Ekleme yapmak istiyorum. Yazılı ücret sözleşmesi yaptığınızı sanmıyorum. O halde %25 oranını nasıl buldunuz? Müvekkilinizin davadan "feragat" ettiğini yazmışsınız. Yani dosyaya sunulmuş bir "sulh sözleşmesi" bulunmamaktadır. Eğer böyleyse ve sulh olduklarını kanıtlayamazsanız, karşı taraftan vekalet ücreti alamazsınız.
Old 12-03-2012, 13:24   #4
Ali Özdel

Ücret sözleşmemiz var. Dava sonunda hükmedilecek miktarın %25i olarak belirledik. Feragat halinde ücretin tamamına hak edileceğide yazıyor sözleşmemizde, Bunun yanında üstad müvekkil dosyaya bütün alacaklarımı aldım hiçbir hak ve alacağım kalmamıştır diye yazılı beyanda bulunarak feragat etmiş. Bu dilekçeninde örneği bizde mevcut.
Old 12-03-2012, 13:29   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Ali Özdel
Ücret sözleşmemiz var. Dava sonunda hükmedilecek miktarın %25i olarak belirledik. Feragat halinde ücretin tamamına hak edileceğide yazıyor sözleşmemizde, Bunun yanında üstad müvekkil dosyaya bütün alacaklarımı aldım hiçbir hak ve alacağım kalmamıştır diye yazılı beyanda bulunarak feragat etmiş. Bu dilekçeninde örneği bizde mevcut.

Ücret sözleşmenizde, dava değerinin tamamından bahsedildi mi? Misal, "müvekkil alacağı 30.000 Tl olup, öncelikle 1.000 Tl için kısmi dava açılacaktır" gibi.
Old 12-03-2012, 13:35   #6
Ali Özdel

Hayır üstad böyle bir ifade yok. Miktar belirtmedik. Hükmedilecek ücretin %25i dedik ve faragat halinde ücretin tamamı şeklinde düzenledik.
Old 12-03-2012, 13:41   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Ali Özdel
Hayır üstad böyle bir ifade yok. Miktar belirtmedik. Hükmedilecek ücretin %25i dedik ve faragat halinde ücretin tamamı şeklinde düzenledik.

O zaman kanaatimce kısmi davada belirttiğiniz rakamın %25'i ve sulh varsa karşı taraftan aynı miktarı müştereken ve müteselsilen talep edebilirsiniz.
Old 12-03-2012, 14:11   #8
Ali Özdel

Anladım üstad aslında benim zoruma giden paradan ziyade müvekkillerin bizi bu şekilde kullanması. Ben müvekkil karşı vekalet yemesin diye kısmi açıyorum davayı. Yoksa kendim alacağını hesaplayıp 40.000TL olarak da açabilirdim. İlgilenip yorumladığınız için teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi