Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

eksik hüküm tesisi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-03-2012, 18:30   #1
hırs

Varsayılan eksik hüküm tesisi

Merhaba ,
Mahkeme müdahalenin meni ve ecrimsil davasında davanın kabulüne karar verip ilamda sadece ......T.L.ecrimisilin .....tarihinden itibaren tahsili şeklinde
karar verip müdahalenin meni konusunda herhangi bir karar vermemiştir.Dosya-
yı sadece karşı taraf temyiz etmiştir.Bu durumda ne olacağını düşünüyorum.Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Old 09-03-2012, 00:27   #2
Yücel Kocabaş

Talep olduğu halde,mahkemenin olumlu olumsuz bir karar vermediği konu kesin hüküm teşkil etmez. Fakat olmayan bir hükmün de uygulamada bir yararı olamaz. Yeniden dava açılabilir.
Diye düşünüyorum.
Old 09-03-2012, 11:48   #3
Av. Gnc

Kısa kararda davanın kabulüne karar vermiş gerekçeli kararda taleplerden biri unutulmuşsa bu temyiz sebebi olur. Süre tefhimden başlayan kararlarda temyiz süresi geçmişse dahi gerekçeli karar tebliği ile yeniden temyiz hakkınız doğar, kısa karar ve gerekçeli karar çelişkili olduğundan. Ama sanırım sizin dosyanızda gerekçeli karardan sonra temyiz süresi geçmiş, düzeltme için tavzih dilekçesi vermenizi öneririm.
Old 09-03-2012, 21:29   #4
cikan

Bu yazıda, kararın Yargıtay incelemesinden geçmemekle (şekli anlamda) kesinleştiğini düşünerek cevap vereceğim.

Tavzih ya da tashih (HMK 304-305) yoluyla bu sorunun halledilebileceğini zannetmiyorum. Tashih zaten sadece hesap ve yazı hataları gibi durumlara mahsus. Tavzih yoluyla ise;

Alıntı:
HMK 305/2
Hüküm fıkrasında taraflara tanınan haklar ve yüklenen borçlar, tavzih yolu ile sınırlandırılamaz, genişletilemez ve değiştirilemez.

Bunun yerine mahkemeye dilekçe ile başvurarak "ek karar" verilmesi istenebileceğine inanıyorum. Mahkeme tarafları davet edip dinleyerek ek kararını vermeli, tebliğ etmeli, temyiz edilip edilmeme durumuna göre standart şekilde yoluna devam etmeli diye düşünüyorum. Hukuk yargılamasında ek karar kurumunun uygulanmasına bir engel de yok. Ancak tavzih ve tashih işlemleri çok sınırlı şartlarla yapılabilir. Sorudaki işlemin tavzih ve tashihle yapılabileceğini düşünmüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi