Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Hakimlik Stajı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-02-2009, 10:30   #1
sword_can

Varsayılan Hakimlik Stajı

Arkadaşlar konu hakkında değişik rivayetler olduğu için size de sorma ihtiyacı duydum. Sorum şu: Bidiğiniz gibi hakimlik stajı süresi 2 yıla çıktı. Avukatlık stajında adliyede geçen 6 aylık dönem hakimlik stajından düşürülüp hakimlik stajını 1.5 yılda bitirebiliyormuş. Bu görüşün doğruluk derecesi nedir? Yukarıdaki görüş bana mantıklı gelmedi. Zira hakimlik stajı belli dönemlere ayrılmış durumda. Diyelim ki 6 aylık kısım staj süresinden düşürüldü. Bu durumda aday, dönem arkadaşlarının çoğunun önüne geçmiş olacak ve stajın bazı kısımlarını(örneğin, akademideki 4 aylık dönemi) tek başına veya kendiyle aynı durumda olan az sayıda adayla beraber yapacak. Bu da bana mantıklı gelmedi. Bu konu hakkında biligisi olan arkadaşlar varsa cevaplarını bekliyoruz.
Old 24-02-2009, 18:03   #2
judge-law

Avukatlık stajındaki 6 aylık süreç hakimlik staj süresine bir etkide bulunmaz.. İleride meslekte kıdemden saydırabilirsiniz.. Daha doğrusu derece-kademe almada hesaplanır.. Avukatlıkta geçen sürenin 2/3 ü de, askerlik süresi de bu hesaba katılabilir.
Saygılarımla..
Old 12-03-2009, 17:25   #4
sonerde

askerken nasıl ekleniyor? yani askerdeyken kıdem derece devam mı ediyor?
Old 14-03-2009, 01:59   #5
judge-law

Askerdeyken kıdem-derece devam etmez ama dönüşte aynı avukatlık gibi saydırırsınız.. Memurlukta geçen süre de bu şekildedir.. Fakat şu var ki kimse meslekte belirli bir süreyi doldurmadan 1. sınıfa ayrılamaz.. yani isterseniz 9 sene avukatlık yapın, bunun 2/3 ünü saydırmanız gerekir eder 6 sene ama meslekte geçen süre 10 sene olmadan 1. sınıfa ayrılmak mümkün değildir.. bu süre ancak yüksek lisans gibi durumlarda 1 sene kısalabilir.. bildiğim kadarıyla minimum 8 senede 1 sınıfa ayrılınabiliyor.. Yine adalet müfettişleri de meslekte (sanırım) en az 8 yıllık kıdemi olan hakim ve savcılardan seçilmektedir..
Mesela avukatlıkta geçen süre nasıl eklenir? Bağlı olunan barodan sürenizi istersiniz bunu adalet bakanlığınıa gönderirsiniz derece-kademe durumunuz ilerler.. Saygılarımla..
Old 24-07-2009, 12:26   #6
Zehra Ekizo

Merhaba arkadaşlar.Ben bu sene mezun oldum ve hakimlik savcılık sınavına hazırlanıyorum.Bu konuyu açan arkadaşımız staj süresinin 2yıla çıktığını söylemiş.Benim bu konuda hiç bir bilgim yok yani ben süreyi 1yıl sanıyordum.Bununla ilgili en yeni kesin bilgiyi nereden öğrenebilirim acaba?
Şimdiden teşekkür ederim.
Old 20-08-2009, 13:09   #7
ordinaryüs

Önemli

hakimlik veya savcılık stajında,staj ilinin seçilebildiğibilinmekte.ancak ili seçtikten sonta ilçe veyahut adliye seçilebiliniyor mu?
Old 10-09-2009, 01:35   #8
adliyargı

Neşeli

Alıntı:
Yazan Zehra Ekizo
Merhaba arkadaşlar.Ben bu sene mezun oldum ve hakimlik savcılık sınavına hazırlanıyorum.Bu konuyu açan arkadaşımız staj süresinin 2yıla çıktığını söylemiş.Benim bu konuda hiç bir bilgim yok yani ben süreyi 1yıl sanıyordum.Bununla ilgili en yeni kesin bilgiyi nereden öğrenebilirim acaba?
Şimdiden teşekkür ederim.

Eğitim süresi 2 yıldır ancak 2006 yılında hakim ve savcı ihtiyacından dolayı geçici olarak 1 yıla düşürülmüştür.

Alıntı:
Adli Yargı Hâkim ve Savcı Adayları ile İdari Yargı Hâkim Adaylarının Meslek Öncesi Eğitimlerinin Yaptırılmasının Esas ve Usullerine İlişkin Yönetmelik

Madde 10 - Meslek öncesi eğitim süresi iki yıl olup aşağıdaki dönem ve sürelerde yaptırılır: a) Adlî yargıda meslek öncesi eğitim iki kısma ayrılır.
1) Birinci kısım meslek öncesi eğitim, adlî yargı hâkim ve savcı adaylığına atanmakla başlar ve adayların tümüne aynı meslek öncesi eğitim programı uygulanır. Bu kısımda hazırlık eğitim dönemi dört ay, genel staj dönemi sekiz aydır.
2) İkinci kısım meslek öncesi eğitim, adlî yargı hâkim ve savcı adaylarının, teşkilâtın ihtiyaç durumu ile 9 uncu maddenin birinci, ikinci ve üçüncü fıkraları gereğince doldurulan belge ve raporlar esas alınarak, imkânlar ölçüsünde adayların istekleri göz önünde bulundurulmak ve Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun da görüşü alınmak suretiyle, Bakanlıkça hâkimliğe veya Cumhuriyet savcılığına atanacak şekilde ayrılmaları ile başlar ve bu şekilde ayrılan adaylara meslek öncesi eğitim programı ayrı ayrı uygulanır. Bu kısımda görev stajı dönemi sekiz ay, son eğitim dönemi ise dört aydır.
b) İdari yargıda meslek öncesi eğitim;
1) Hazırlık eğitim dönemi dört ay,
2) Staj dönemi onaltı ay,
3) Son eğitim dönemi dört ay
olmak üzere üç dönemi kapsar.

iyi günler dilerim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi