Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

hacize gidip hakaret ve şiddete uğramak

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 1,50 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-11-2007, 16:24   #1
miraypamuk

Rahatsiz hacize gidip hakaret ve şiddete uğramak

Meslekdaşlarım Geçtiğimiz günlerden birinde kira borcu yüzünden hakkında haciz kararı aldırdığımız ünlü bir şarkıcı tarafından sözlü şiddet ve tehditle karşılaştık. İlk kez gittiğim bir haciz işleminde başıma gelen şey hem beni hem de icra memurunu korkuttu.Zira ikimiz de bayandık.Kendisinin böyle bir tepki göstereceğini düşünmediğimden ötürü yanımıza polis almak konusunda talepte bulunmadım.Kendisi icra memurunu dövmekle tehdit edip,adli minibüs şoförüne de silah çekme cürretini gösterdi.Haliyle haciz yapamadık.Fakat karşılaştığımız herşey tek tek zapta geçti ve kendisinin henüz bundan haberi yok.... Yakında zat-ı muhterem şahıs, devlet memuruna hakaret ve tehditten ayrıca kamu görevlisini görevini yapmaktan cebir ve tehditle alıkoymak suçundan yargılanacaktır...Siz de bu durumlarla karşılaştınız mı?
Old 16-11-2007, 11:39   #2
Av.Barış

Bilindiği üzere haciz sırasında böyle olaylarla sıkça karşılanmaktadır.Bence her zaman yanınızda polis bulundurun
Old 16-11-2007, 14:10   #3
Av.EErdem

Sayın Miraypamuk;
Öncelikle geçmiş olsun diyorum. Benim başıma çok büyük bir olay gelmedi. Ancak arkadaşlarımın başından gerçekten insanı üzen olaylar geçti. Bu konuda mesleki birlik ve dayanışma önemli diye düşünüyorum. Kaldı ki; bir arkadaşımızın hacizde uğradığı saldırı üzerine yaptığı şikayet ve akabinde açılan kamu davasına, birçok genç arkadaşımız ve Baro Başkanı kendisinin vekili olarak katıldık. Bu durumda Mahkeme Heyeti cezayı paraya çevirdi ama hiç olmazsa erteleme kararı vermedi. Ancak cezanın paraya çevrilmesi de yeterince büyük bir yaptırım değil. Cebinde parası olan avukata her türlü hakareti edip, tartaklama imkanına sahipmiş gibi bir izlenim yaratıyor ve hepimizi üzüyor. Bu konuda caydırıcı yaptırımlar gerekiyor, çünkü insan hayatı bu kadar ucuz olmamalı.
Old 16-11-2007, 14:53   #4
miraypamuk

Sn.Av.Erdem
Söylediklerinize %100 katılıyorum. Avukatlar neredeyse bu konu yüzünden neredeyse icra hukuknun kendilerine ve müvekkillerine verdiği hakları kullanmaktan vazgeçecek hale gelecekler.Benim başıma gelen bu olay sonucu tahliyeye gittiğimizde neler olacağını merak ediyorum.
Old 16-11-2007, 15:07   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Siz de bu durumlarla karşılaştınız mı?

2 defa silah çekildi. İkisinde de muhafaza yaptım.

Saygılarımla
Old 16-11-2007, 16:21   #6
Av.Neşe

Ben de geçmiş olsun diyorum. İcra ile uğraşanların sık karşılaştığı drurumlar bunlar malesef. Ben de önceden daha yoğun - şimdi biraz daha az- icra ile uğraştığım için benim de epey haciz maceram oldu. Hakaret eden , tehdit eden, "Avukat bana tükürük kadar değerin yok dedi" diye yoktan bi bahaneyle şikayet eden (Çok düşünmüş ama başka bahane bulamamış!), "bu dosyadan kazandığınız para kefen paranız olsun, Allah sizin de başınıza versin" diye beddua eden , hatta bıçak çeken bile oldu. Hele o bıçak çekme bi hayli ilginçti. Bıçak çekmekle kalmayıp epey üzücü hakaretler de etmişti zavallı kadın. Şimdi zavallı diyorum ama o zaman epey kötü hissetmiştim ne yalan söyleyim.

Canınızı sıkmayın. Bence tahliyeye giderken bir-iki polisle de yetinmeyip yanınızda bir ekip arabası götürün. Olayı hem psikolojik hem de fiziksel anlamda lehinize çevirmiş olurusunuz. Allah yardımcınız olsun. Bu meşhur şarkıcımızı da merak ettim doğrusu!
Old 16-11-2007, 20:23   #7
Armağan Konyalı

Bir kez hakarete uğradım. Ama hiç unutmadım:

Hacze gittiğimiz elektronik eşya mağazası sahibi önce bizi çok hoş karşıladı. Mağazada mal doluydu. ‘’İstediğinizi alabilirsiniz.’’ dedi. Bizi nezaketle yazıhanesine davet etti. Rahat koltuklara gömüldük. Bize viski ve çikolata ikram etti. Sekreteri olan hanımefendi icra memuruna liste yapmakta yardımcı olma inceliğini gösterdi. Odacısı olan hanımefendi sehpaları yiyecekle doldurdu. Can erik, badem, fıstık ve daha hatırlayamadığım bir sürü şey zevkli bir servisle kristal tabaklarda ikram edildi. Bütün bu candan davranışlar ve güleryüz karşısında hiç hakarete uğrayacağımı düşünmemiştim. En son kahvelerimizi nasıl istediğimiz soruldu. ‘’Sade olsun’’ dedik. Bu arada borçlu haciz zaptını okumadan hemen imzaladı. Borçlu olan oydu ama bu durumda ben kendimi borçlu hissediyordum.

Kahveleri beklerken bir an bir sessizlik oldu. Ve o anda o meşum sözü duydum. Mağaza sahibi bana hitaben şu cümleyi sarfetti:

- Sizde de ense kulak yerindeymiş haaaa !.. Hah hah haaa...
Old 16-11-2007, 20:33   #8
OLCAYK

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

Saygılarımla

Sayın Suat borçlu psikolojisi konusunda tez yazmalısınız bence

Benim hiç başıma gelmedi ama bazen düşünüyorum da gelse ne yapardım diye çözüm bulamıyorum. Bir arkadaşımın kafasının hemen yanından kurşun geçip duvara isabet etmişti ve olayın faili hakkında tutuklama talep edilmemişti , ifadesi alınıp serbest bırakılmıştı, o zaman bende mi silah ruhsatı alsam acaba diye düşünmüştüm.
Old 17-11-2007, 13:01   #9
Av.Barış

daha öncede söyledim hep söyleyeceğim.avukatların yanında hakimler, savcılar olmadığı gibi kendi meslek kuruluşları bile yer almamaktadır.kırmızı ışıkta geçti diye savcıya ceza kesmek isteyen trafik polisi tutuklanmak için nasıl sorguya sevk edilebiliyorsa bize kurşun sıkanlarında sorguya sevkedilmesi lazım.cezaevi müdürünün pazarcıyla tartışması sonucu bir kişi hakaret etti diye nasıl tutuklanıyorsa avukatlara hakaret edenlerinde tutuklanması gerekir.bu ülkede avukat savcı yada hakimden yada cezaevi müdüründen daha aşağı değildir.kimse unutmasın.bütün hukukçuların gün gelince giyecekleri bizim cübbemizdir.
Old 17-11-2007, 13:19   #10
zandaroğlu

silaha muhafaza yapmışsınız.tebrik ediyorum.
Old 18-11-2007, 20:18   #11
Hukukçu55

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Bize viski ve çikolata ikram etti. Odacısı olan hanımefendi sehpaları yiyecekle doldurdu. Can erik, badem, fıstık ve daha hatırlayamadığım bir sürü şey zevkli bir servisle kristal tabaklarda ikram edildi. Bütün bu candan davranışlar ve güleryüz karşısında hiç hakarete uğrayacağımı düşünmemiştim. En son kahvelerimizi nasıl istediğimiz soruldu. ‘’Sade olsun’’ dedik.
hacze giden alacaklı avukatının bence borçlunun iş yerinde teklif edilse dahi alkollü içki ikramı kabul etmesini doğru bulmuyorum. Bu ikramı icra memuru da muhtemelen kabul etmiştir ki bu durumda devlet memurunun görevini ifa sırasında alkollü içki alması ayrı bir tecziye konusu olacağı malumdur.
Old 18-11-2007, 20:34   #12
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan hukukçu55
alkollü içki ikramı kabul etmesini doğru bulmuyorum.
Aynı işte hem hakarete uğramak hem de eleştiriye uğramak sürpriz oldu doğrusu.
Old 18-11-2007, 20:54   #13
Av.Ergün Vardar

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

Müthiş derecede cesur avukatlar var,silahı görünce doğrusu izin isteyip,ayrılırdım.
Old 18-11-2007, 20:55   #14
Hukukçu55

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Aynı işte hem hakarete uğramak hem de eleştiriye uğramak sürpriz oldu doğrusu.
Muhterem üstadım,
Amacım sizi eleştirmek yada üzmek değil,kişisel fikrimi söylemek ve bu şekilde diğer katılımcıların da fikirlerinden yararlanarak olması gerekene yaklaşmak. lütfen bu şekilde değerlendiriniz.Aksi halde ben üzülürüm.Saygılarımla.
Old 18-11-2007, 20:59   #15
Av.Ergün Vardar

Alıntı:
Yazan Seçil94
hacze giden alacaklı avukatının bence borçlunun iş yerinde teklif edilse dahi alkollü içki ikramı kabul etmesini doğru bulmuyorum. .

Ben de o mezelerin yanında alkolsüz içki ikram edilmiş olsaydı nezaketsizlik olarak algılardım.
Old 18-11-2007, 21:05   #16
Armağan Konyalı

Sayın Hukukçu55

Eleştirinizde haklısınız.

Avukatların kendi yazıhanelerinde içki ikram etmeleri veya iş için bulundukları yerlerde içki ikramlarını kabul etmeleri sakıncalıdır. Ama içkiye dayanıklı bazı avukatlar bu sakıncayı lehlerine çevirmekte sakınca görmemektedir.

Gençliğimde ben de bu ''bazı'' avukatlardandım. Ama artık yaklaşık 15 yıldır ben de içmiyorum. İçilmemesini de tavsiye ediyorum.

Konuya dikkat çektiğiniz için teşekkürler. Ben üzülmedim. Siz de üzülmeyiniz.

Saygılarımla
Old 18-11-2007, 21:12   #17
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ergün Vardar
Müthiş derecede cesur avukatlar var,silahı görünce doğrusu izin isteyip,ayrılırdım.

Yanlış anlaşılmasın silahlar alnıma dayanmamıştı.
Old 18-11-2007, 21:30   #18
Hukukçu55

Alıntı:
Yazan Av.Ergün Vardar
Ben de o mezelerin yanında alkolsüz içki ikram edilmiş olsaydı nezaketsizlik olarak algılardım.

kaideten önce ne içileceğinin sorulması herhalde değinilen nezaketsizliğin yapılmaması için olsa gerek.
Old 18-11-2007, 21:30   #19
Av.Ergün Vardar

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Yanlış anlaşılmasın silahlar alnıma dayanmamıştı.
Sayın meslektaşım, doğrusu hayal kırıklığına uğradım.Beni tam anlamıyla sükutu hayale uğrattınız.Siz silahtan bahsedince benim anladığım şuydu:"Siz haciz mahallindesiniz,kötü adam rolündeki borçlu silahı bir uzvunuza dayıyor,ama siz en ufak bir korku belirtisi titreme vs.göstermeksizin, insanüstü bir kararlılıkla "kaldırın malları,muhafazaya devam ediyorsunuz"sözlerini sarf edebiliyordunuz."şeklindeydi ve buna benzer hadise iki defa cereyan etmiş olmasına rağmen siz artık silahların gölgesinde yaşamaya alışkın olduğunuzdan bütün muhafaza işlemlerini cesaret örneği ile gerçekleştirebiliyordunuz.
Old 18-11-2007, 21:53   #20
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
hakkında haciz kararı aldırdığımız ünlü bir şarkıcı tarafından sözlü şiddet ve tehditle karşılaştık. İlk kez gittiğim bir haciz işleminde başıma gelen şey hem beni hem de icra memurunu korkuttu.Zira ikimiz de bayandık.

Kendi fikrimi Sölümm mü!

Bu tür şaklabanlar ne yazık ki çoğalıyor. Meşhur olup, parayı ilk tanıdıklarında bir çok ite,uğursuza haraç verip, bu şekilde yollarına devam etmeye alışan bu zavallılar; bir dönem sonra iyice palazlanıp kendileri haraç ister hale geliyorlar...

Ne yazık ki böyle...

Silah çekme olayına gelince: Tamamen bir rezalet! Benim de staj yaptığım dönemde başıma gelmişti, icra memuru da kadındı. Laf aramızda silahtan ben korkmuştum ama o kadın korkmamıştı, tam aksine admın üstüne üstüne gidiyordu ki ben yalvar yakar kadını dışarı çıkardım. Bir daha da icra işi yapmamak üzere yolumu çizmeye çalıştım.

Bu işler yapılmak zorunda. Birilerinin bu tür aşağılık insanlara haddini bildirmesi gerekiyor. Bu birileri bizler değil Devletin yetkilileri olmalıdır. Sanıyorum olacaklardır. Vakit yakındır!

Geçmiş olsun.

Saygılarımla.
Old 18-11-2007, 22:03   #21
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ergün Vardar
Sayın meslektaşım, doğrusu hayal kırıklığına uğradım.Beni tam anlamıyla sükutu hayale uğrattınız.Siz silahtan bahsedince benim anladığım şuydu:"Siz haciz mahallindesiniz,kötü adam rolündeki borçlu silahı bir uzvunuza dayıyor,ama siz en ufak bir korku belirtisi titreme vs.göstermeksizin, insanüstü bir kararlılıkla "kaldırın malları,muhafazaya devam ediyorsunuz"sözlerini sarf edebiliyordunuz."şeklindeydi ve buna benzer hadise iki defa cereyan etmiş olmasına rağmen siz artık silahların gölgesinde yaşamaya alışkın olduğunuzdan bütün muhafaza işlemlerini cesaret örneği ile gerçekleştirebiliyordunuz.

Sayın Ergün Vardar,

Durum sizin karikatürize ettiğiniz gibi değil tabii ki...

Sosyoloji ve psikolojiden biraz anlayınca olayı kontrol altına alabiliyorsunuz.

En çok korktuğum haciz olayını da anlatayım. Haciz mahalline gittiğimizde borçlunun eşinin karnı burnunda olduğunu görmüştüm. Borçlu şişip duruyordu...Hani medyum Memiş'in tv.de Keto'ya geçirmeden önceki ruh hali vardı ya...Hah işte; tam da öyleydi...Çok korkmuştum. Taksiye gidip oturdum ve kapıları içeriden kilitlemiştim.

Avukatlar ucuz kahramanlıklar yapmamalı...Ama üfürükten insanlara da pabuç bırakmamalı...

Saygılarımla
Old 18-11-2007, 22:11   #22
ebrus

Öncelikle geçmiş olsun. Bena da haciz sırasında bir borçlu önce makasla saldırdı sonra silah çekti. Ama başka bir hacizde hatun gözüme yumruğu indiriverdi maalesef. Biraz şaka yollu yumuşatmaya çalışsamda fiziksel olarak hissettiğim acı borçlunun ettiği küfür ve hakaretlerin hissettirdiği acının yanında hiç kaldı. Ama en acısı ne biliyor musunuz.? Şikayetçi olmam üzerine savcı beyin bana telefon açarak 'gözaltına aldırayım mı avukat hanım' diye sorması ve bundan daha acısı dava açılması üzerine yargılama yapan hakimin sürekli olarak borçluyu koruyan bir tavır sergileyerek davayı karşılıklı hakaret konumuna getirmeye çalışarak borçluyu adeta kurtarmaya çalışması!!!!. Yani neredeyse 'oh iyi olmuş hatta üstüne sana bir de ben ceza vereyim de gör' diyecek. İnanılmaz bir düşmanlık. İşin ilginci bu hakime hanım hakim olmadan önce yaklaşık 8 sene avukatlık yapmış!!!!! güler misin ağlar mısın?
Old 20-11-2007, 10:59   #23
Av.Barış

Adli para cezası saçmalığı hayatımıza girdiğinden beri böyle suçlar için ceza adlli para cezasına çevrilmektedir.Yani Avukata dayak atmanın yada küfür etmenin bedeli yaklaşık 4000 YTL civarı birşey.Ve parayı da devlet alıyor.Yani insanların anlayışı da yavaş yavaş "ben bu Avukat'a ne yaparsam yapayım paramı öder kurtulurum" şeklinde oluşmaya başlamıştır.Dayak yiyen biz parayı kazanan devlet!!
İşte devlete para kazandırmanın yolu.Yakında üzerimize pankart asıcaz.Bize dayak atın ki devlet borçlarını ödeyebilsin.Gel vatandaş gel Avukat dövme 5000 YTL
Bu işin komik yanı ama maalesef gerçek.Avukatlık kanunu 57. maddesinde belirtilen hükmü kimse bilmiyor ve uzlaşma kapsamının dışında olmasına rağmen mahkeme bizi uzlaştırmaya çalışıyor.Sizi en azından savcı arayıp gözaltına alayım mı ?diye sormuş. Benim olayımda k,mse beni aramadı adamın ifadesi alınıp direk serbest bırakıldı.Şimdi Savcıların ve Hakimlerin bize karşı yapılan hareketlere duyarsız kalmasına ne demeli?
Bu arada sayın Ebrus hakimin bu tavrı CMK'da belirtilen red sebeplerindendir.Keşke o hakimi reddetseydiniz.Çünkü tarafsızlığını koruyamamış!!
Old 20-11-2007, 17:48   #24
agah

İşin ceza hukukunu ilgilendiren kısmı bir tarafa bu işin tazminat boyutu yok mu.Yani pek ala bu şekilde avukat da kendisine yapılan saldırıdan dolayı tazminat alabilir.
Old 20-11-2007, 18:57   #25
mavikaranlık

Varsayılan saldırı mesleğe yapılmıştır denmeli

kimi durumlarda polis dahi sadece icra memurunu korumakla görevli olduğunu söyleyerek avukata yapılan saldırıya kayıtsız kalabiliyor. o polis memuru için de görevi ihmalden dava açılmalı ve barolar birliği müdahil olmalı
Old 20-11-2007, 19:47   #26
agah

Hayret edilecek bir durum ya.Ne kadar kendini zeki sanan polis varmış.
Old 21-11-2007, 17:46   #27
Av.Nur

Yaklaşık bir ay önce tahliye etmek için gittiğim bir yer için polis de almıştık.
Ancak kiracı yanında altı kişi ile birlikte geldi.
Aslında sadece güçlü gözükmek amacında olduğu belliydi.
Yine de polis memuru oldukça çekindi ve sonunda biz eşyaları memur ile yazarken nasıl oldu ise gelen bir ekip otosu polisi bir iş için gerekli diyerek götürdü ve bize bir başka polis de verilmedi.
Ancak kiracı sadece arkadaşları ile sorun çıkarmadan beklediği için işimizi sorunsuz bitirdik ve tahliyeyi tamamlayarak çıktık.
Old 22-11-2007, 10:11   #28
Av.Barış

sayın Av.Nur allah'tan sorun çıkmamış.Polis vatandaşın malını,canını koruması için o görevde bulunuyor.Eğer böyle bir vazifaden kaçıyorsa ya da kaçırılıyorsa bence istifa etsin ve o mevkiye hakeden insanlar gelsin.
Old 23-11-2007, 15:29   #29
Jurist Enes

Daha mesleğe başlamadan insanın başına böyle şeyler gelmesi daha elim ve vahim. Ben daha öğrenciyim bi avukatın yanında çalışıyorum, daha işe ilk başladığım gün beni hacze gönderdiler ne nasıl yapılır hiç bi bilgim tecrübesizliğin verdiği psikolojiyle yol alıyoruz, sıra bana geldi: bir eve girdik baba evde yok kızları var, babalarına haber etmelerini söyledik, ettiler. Evde hacze kabil mal yoktu biraz bekledikten sonra tam evden çıkarken iri yarı çam yarması sarhoş bi adam küfürler ederek üstümüze geldi ve memuru duvardan duvara vurmaya başladı........ Ama neticede bizim memur karakola gitmedi ve şikayetçi de olmadı. Benim çok garibime gitmişti, bize okulda anlattıkları icra-iflasla alakası yoktu.
Old 23-11-2007, 18:34   #30
Av.Ergün Vardar

Alıntı:
Yazan ENES METİN
, Evde hacze kabil mal yoktu biraz bekledikten sonra tam evden çıkarken iri yarı çam yarması sarhoş bi adam küfürler ederek üstümüze geldi ve memuru duvardan duvara vurmaya başladı........ Benim çok garibime gitmişti, bize okulda anlattıkları icra-iflasla alakası yoktu.
Size Fakültede anlattıkları icra-iflas dersinde doktrin vardır.Doktrinle Yargıtay görüşü bol miktarda karşılaştırılır.Kötü adamlar,sizin anlatımınızla "çam yarması sarhoş adamlar"hayatın içindedirler.Onlar ders kitaplarında yaşamamaktadırlar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi