Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tenfiz davasında verilen ihtiyati tedbir kararı sebebiyle mirasçılara ödenmeyen icra dosyasındaki kamulaştırmasız el atma bedelinin nemalandırılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-01-2019, 13:52   #1
Av.RAHMİ ARSLAN

Varsayılan Tenfiz davasında verilen ihtiyati tedbir kararı sebebiyle mirasçılara ödenmeyen icra dosyasındaki kamulaştırmasız el atma bedelinin nemalandırılması

Merhaba arkadaşlar,

Belediye aleyhine açtığımız Kamulaştırmasız el atma tazminatı davası lehimize sonuçlandı. Ancak davanın bitiminden kısa süre sonra müvekkil öldü. Muris-müvekkil sağlığında Noter onaylı vasiyetname bıraktığından tenfiz davası açmak zorunda kaldık. Ancak, murisin ikinci eşinin ilk eşinden olan çocukları vasiyetname ile annelerinin haklarının haleldar gedildiği iddiasında olduklarından tenfiz davasının biraz zaman alacağı görülüyor.
Bu arada, borçlu belediye parayı geçtiğimiz günlerde icra dosyasına yatırdı. Ancak Tenfiz davasına bakan mahkeme bizim de talebimizle dosyadaki paranın dava sonuna kadar kimseye ödenmemesi için ihtiyati tedbir kararı verdi.
Paranın orada öylece durmasının ne devlete ne de taraflara bir faydası yok. Nemalandırılmasının ise taraflar açısından faydalı olacağı açık ve devlete yine bir zararı yok. Örneğin 2942 sayılı kamulaştırma kanunu 18/3'e göre mülkiyeti ihtilaflı taşınmazların kamulaştırma bedelinin 3 er aylık vadelerle bankaya yatırılması kanunun emri ve mantık aynı.
Konu ile ilgili bazı kararlar gördüysem de tamamı icraya yatırılan paranın ödenmesinin borçlu tarafından menfi tespit davası zımnında alınan ihtiyati tedbir kararı ile engellendiği ya da sıra cetveline itiraz, ihalenin feshi gibi davalar sebebi ile ödenmeyen paralarla ve o güne kadar ödenmeyen paranın nemasının devletten (İcra Müdürlüğünden) istenmesi ile ilgili ve tabi ki cevap olumsuz. Ama benim sorumun farklı olduğunu düşünüyorum. Ben bu güne kadar bir şey talep etmiyorum ve edemem de. Bu günden sonrası için paranın bankaya vadeli yatırılmasını talep edebilir miyim? Edebileceğim kanaatindeyim ama bir de sizlere sorayım istedim.
Özetle sorum şu;
1-Dava sonuna kadar bu paranın İcra Müdürlüğü tarafından açılacak bir hesapta nemalandırılmasını isteyebilir miyim?
2-Cevap olumlu olursa İcra Müdürlüğünden mi? Mahkemeden mi istemeliyim?

Teşekkür ediyorum.
Old 21-01-2019, 07:41   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Merhaba

Aramıza hoşgeldiniz sayın meslektaşım

Alıntı:
Tenfiz davasına bakan mahkeme bizim de talebimizle dosyadaki paranın dava sonuna kadar kimseye ödenmemesi için ihtiyati tedbir kararı verdi.

Görüş : Mahkemeden, HMK-İhtiyati Tedbir (389 vd.) hükümleri doğrultusunda, paranın vadeli hesaba dönüştürülmesi yönünde talepte bulunmanın hiç bir engeli yok.

Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi