Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Bayan Avukatların mesleki anlamda yaşadığı zorluklar neler?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-05-2007, 01:07   #1
avukat zeynep

Varsayılan Bayan Avukatların mesleki anlamda yaşadığı zorluklar neler?

Merhaba arkadaşlar,
Geçenlerde bayan meslektaşlarım (aynı zamanda arkadaşlarım)la bir konuyu tartıştık.Onlar serbest çalışan bir bayan avukatın müvekkil potföyü anlamında her zaman erkek meslektaşlarına göre cinsiyetinden dolayı daha dezavantajlı durumda olduğunu,bizim toplumumuzda insanların erkek avukatları tercih ettiklerini söylediler.Çok şaşırdım ve itiraz ettim.Bizim toplumumuzda kadına bakış açısı belli ama kadın da olsa erkek de olsa avukat karşısındaki insana güven veriyorsa, mesleğindeki ilkelere sadık ise, yaptığı işi iyi biliyorsa(veya iyi bilmek için gerekli çaba ve özveriye sahipse) Türk insanı kadın-erkek ayırımı yapmadan bu kıstasları uhdesinde bulunduran avukata vekaletini verir diye düşünüyorum.Arkadaşlarımla yaptığım bu tartışma hem ilerde serbest çalışmayı düşünen bir bayan avukat olarak açıkçası beni tedirgin etti, hem de bende büyük bir merak uyandırdı.Ayrıca bayan meslektaşlarımdan bunları duymak da açıkçası beni rahatsız etti.Gerçekten böyle bir gerçeklik var mı?Bayan avukatların salt cinsiyetlerinden dolayı mesleki anlamda yaşadıkları farklı sıkıntılar var mı?Kadın-Erkek meslektaşlarım neler düşünüyorlar bu konuda merak ediyorum.Saygılar.Av.Zeynep.
Old 13-05-2007, 11:16   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Avukatlığın, cinsiyetin önemini yitirdiği meslek gruplarından biri olduğunu düşünüyorum. Başlı başına kadın olma nedeninin, mesleki anlamda eksi veya kayıp nedeni olduğu bir durumla karşılaşmadım, çevremde de görmedim.

Saygılarımla...
Old 13-05-2007, 11:24   #3
ad-hoc

Ben aslında bayan meslektaşlarımızın belli hukuk dallarında daha şanslı olduklarını düşünüyorum. Örneğin bir erkek meslektaş muhafazalı hacze gittiğinde bayan meslektaşlara nispeten daha fazla fiziksel şiddete maruz kalma olasılığına sahip, yine ceza davalarında da karşı taraf yakınları tarafından her an başınıza birşey gelebilir. Yanılıyor muyum acaba? Ayrıca bayanlar bayanlarla erkekler erkeklerle iyi anlaşamaz derler ya, özellikle kalemlerdeki ilişkiler bakımından buna dikkat etmek te gerekiyor sanırım. Bi nevi pozitif ayrımcılık
Old 13-05-2007, 19:05   #4
HÜLYA ÖZDEMİR

Avukatlıkta kadın olmak dezavantaj olmadığı gibi bilakis, özellikle aile hukukuna ilişkin davalarda büyük bir avantaj olduğunu düşünüyorum.

Empati yeteneğiniz, hayatı algıma ve kavrama konusundaki hassasiyetiniz, pratik düşünme ve çözüm bulmadaki seriliğiniz; müvekkiliniz, davanın karşı tarafı ve çocuklar için hayata uygun, uygulanabilir, insani sonuçlar elde etmeniz için büyük bir avantaj olduğunu görmek mümkün.

Erkek meslektaşlarıma haksızlık yapmadım umarım.
Old 14-05-2007, 10:29   #5
mehri

Merhaba
Diğer meslektaşlarıma katılıyorum. Ancak her yörenin kendine özgü gelenekleri var. İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde kadın erkek avukat ayrımı yapılmayabilir. Benim bulunduğum ilçede kadınlar hala tarlada ya da pazarda çalışıyor. Çoğu okula bile gitmemiş. Son sözü evin erkeği söylüyor.Yaşadığınız yerin eğitim seviyesi daha düşükse böyle bir ayrımla karşılaşabiliyorsunuz. Bazı davalarda erkek avukatların daha çok tercih edildiğini görebiliyoruz. Aile hukukuna ilişkin davalarda bayan avukatlar tercih ediliyor. Ancak ceza davalarında aynı durum söz konusu olamayabiliyor. Bence işinizi iyi yapar, meslek kurallarına ve ahlakına uygun davranırsanız bu sıkıntılar aşılır diye düşünüyorum. İstanbul'da çalışacaksanız diğer meslektaşların belirttiği gibi avantajları var. Özellikle hacizlerde sıkıntı yaşamıyorsunuz.
Old 16-05-2007, 13:50   #6
monet

Merhaba,
Öteden beri, Avukatlığın erkeksi bir meslek olduğunu, bu tavrın müvekkillerde daha fazla güven oluşturduğunu düşünürüm. Zaten bir çok bayan Avukat arkadaş ,çalışırken, feminen halleri geri planda bırakıp, pantolon-ceket gibi erkeksi kıyafetleri giymeyi bu imajı desteklemek adına da tercih ediyor olabilir.Bunun dışında bence de fazla bir sıkıntı yok. Hatta meslekdaşımın dediği gibi, kadın duyarlılığı ve empati gücü ,aile hukuku davalarında avantaja dönüşebilir.
Old 16-05-2007, 14:16   #7
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın monet,

Mesajınızın, hemcins meslektaşlarınızın feveranına neden olabileceğini ben peşinen belirteyim

Size kolaylıklar dilerken, görüşünüze katılmadığımı da belirtmeliyim...

Saygılarımla.
Old 16-05-2007, 14:18   #8
ISIL YILMAZ

Sn.mehri'nin, avukatlıkta kadın -erkek ayrımının yöreye göre yapıldığı saptamasına katılıyorum. Bu durumun, mesleğin kendisi ile değil, kültürel yapı ile ilgili olduğunu düşünüyorum.

Avukatlıkta (büyük şehirlerde) ayrımın daha az hissedilmesinin sebebini, kadın avukat nüfusunun çoklukla kırsalda değil, buralarda toplanması ve insanların giderek kadın avukat görmeye "alışması" olarak yorumluyorum. Nicelik, alışkanlığın yayılımını etkileyen en önemli unsur. Bir başka konu da, kadınların avukatlık mesleğinde oldukça uzun süredir yer alıyor olmaları, bu yeni bir durum değil.

Kadınların daha iyi empati kurdukları, daha titiz oldukları, daha pratik düşündükleri görüşüne katılmıyorum. Pratik olmak cinsiyetle veya taşıdığınız bir hormonla ilgili değildir. Yemek yaparken pratik olmakla dilekçe hazırlarken pratik olmak arasındaki tek bağ, ikisinde de pratik olmanın konuya hakimiyet gerektirmesi ve sık tekrarlamadan ötürü serilik kazanılmış olmasıdır. bunun dışında bu eylemler biribiriyle bağıntısızdır. Bunun gibi, eviniz bal dök yala titizliğinde olabilir, ancak, dilekçenizin yazılış biçimi ve eklerinizin düzenlenişi ile bu titizlik arasında pek de bir ilişki olmaz. Empati konusuna gelince, kadınlarda fazlasıyla olduğu düşünülen empati, bizim meslekte dozu biraz dahi kaçırılınca bayağı sevimsiz hale gelir.

Eğer bu nitelikler kadınlarda daha fazla ise ( ki , buna katılmadığımı tekrar etmeliyim.) kadın olmak, bu meslekte dezavantaj dahi olabilir.
Old 16-05-2007, 14:29   #9
Armağan Konyalı

Kadın olmak sadece ebeliğe kabulde avantajlıdır.
Old 16-05-2007, 16:04   #11
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Tahriklere kapılmayın..

(Zaten benden başka kapılan da yok galiba )
Old 18-05-2007, 13:21   #12
Avukat Neslihan

Kadın veya erkek olmanın değil belki ama, kişisel özellikler, yetenekler insana avantaj ya da dezavantaj olabiliyor.Mehri'ye katılıyorum. Özellikle küçük yerlerde genç olmak, bayan olmak kendinizi kanıtlayana dek "bazı insanlarda" şüphe yaratabiliyor.Bu bir alışkanlık. Müvekkilden müvekkile de değişiyor bazı istekler. Kimi karşısında resmi ve düzeyli insan ararken ; kimi daha samimi olabilmek istiyor. Bay avukat arkadaşlarımızdan duyuyoruz, "beraber iki tek atalım" veya "akşam maç yapalım" diyen müvekkilleri varmış. Avantaj mı dezavantaj mı? Yoruma kalmış.
Old 19-05-2007, 00:35   #13
av.yağmur deniz

Bence dezavantaj sadece müvekkil bayansa sizi tercih ediyor.Onun dışında bir eksi.karı koca çalışan avukatlarda bayanlara sekreter gibi davranılıyor.
Old 19-05-2007, 01:24   #14
Av.Gülsüm Sezen

Genel olarak konuya ilişkin hakim görüşlerde hemfikirim.Ama bu konuda büyük-küçük şehir çok fazla fark etmiyor bence.Zira müvekkil açısından bakınca her tip insan her şehirde var; hatta büyük şehirlerde bu "tip tip" oluş genişliyor
Anladığım ve genelleyebildiğim kadarıyla; ortalama halk gözünde ilk bakışta iyi avukat; İRİ-YARI, YAŞINI BAŞINI ALMIŞ, KODAMAN, ASIK SURATLI BİR TİP maalesef ki.. Hani hukuki bilgisine falan bakılmaz, astığı astık, kestiği kestik olsun yetiyor bu durumda.

Bu konuyla ilgili bir anımı anlatayım hemen : Bir icra takibi borçlusu -kusura bakmayın, zır cahil bir sokak erkeği-, muhatabı erkek olsun istiyor belli.Yardımcı elemanla muhatap etmiştim önce bu yüzden zaten, sonra baktım çocuk bunaldı; devreye girdim ve ısrar ettiği indirimin mümkün olmadığını, zira müvekkilin talimatıyla bağlı olduğumuzu tatlı tatlı ve defalarca, sakince anlattım. Israrla anlamadığı gibi, "Yaw avukat mısınız siz yaaw..ww" derrrken; bende bir kısa devre tabii artık, dolmuştum zaten, sabahtan beri laf anlatmaya çalıştığımı bu kez "acı acı" söyledim, "Ödemeye niyetiniz yoksa hiç uğraştırmayın, çıkın lütfen" falan. Sinirlendi bizimki hem de nasıl, "şikayet edecem" falan deyince iyice tepem attı, adımı-soyadımı-sicil numaramı-seceremi verdim, "Etmezsen ayıp" dedim çıktı, gitti sonunda çok şükür, derken.. 15 dakika sonra içeri girdi, özür dileyerek aynen aktarıyorum ; "Abla ben biraz sinirliyimdir de, özür dilerim, az önce yine -özür diliyorum- itliğim tuttu. Hani seni ÖYLE KİBAR, BİR DE GENÇ GÖRÜNCE AVUKAT DEĞİLDİR DİYE DÜŞÜNDÜM DE..." ?????? "E, yani iyilik yaramıyor insanlara denen bu demek ki, di mi?" dedim ben de, napim?
Neymiş? Bu tiplere insanlık dışı pek fena muamele işe yarıyomuş-ki olayda da istemeden de olsa yaradı-Bu mudur? Budur..
Old 22-05-2007, 00:15   #15
didem kunal

yazılanlara bakmadan konu baslıgından yola cıkarak hemen kendı zorluklarımdan bahsederek bayanların erkek gıbı olması gerektıgını dusunuyorum bu meslekte.bıraz katı kuralcılık olmalı gıbı gelıyor.çzellıkle hacızlerde.
Old 22-05-2007, 13:43   #16
Rain Zeynep

Konuya hep büyük şehir-küçük şehir ayrımı yapılarak ve müvekkil-avukat ilişkisi çerçevesinde bakılması beni oldukça şaşırttı.

Genç bir meslektaşınızım ve serbest çalışmıyorum. Belki serbest çalışan bayan avukatların mesleki anlamdaki zorlukları yukarıda anlatılanlardan ibarettir; ancak, benim gibi bayan (ve evli) "işçi avukat"lar başka zorluklarla da karşılaşıyor.

Öncelikle, eğer evliyseniz (benim gibi) iş başvurusunda bulunduğunuzda evli olduğunu ne yapıp edip gizlemeye çalışın. Çünkü, "sizin akşam eve gidip yemek yapmanız gerekir, bizim çalışma saatlerimiz esnek", "demek evlisiniz, biz prensip olarak evli bayan avukatlarla çalışmıyoruz" veya "evlisiniz... hmmm... çocuk var mı? yaparsınız yakında?" gibi söylemlerle karşılaşabiliyorsunuz. İstediğiniz kadar anlatmaya çalışın, esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabileceğinizi (veya her gün gece 22'lere kadar çalışmayı öncelikle evli olduğunuz için değil, hayata bakış açınız sebebiyle istemediğinizi).

Bence bu durum,(cinsiyet ayrımcılığı) bayan avukatlara mesleki anlamda yapılan en büyük haksızlıklardan biri.
Old 22-05-2007, 20:34   #17
Heybe Hukuk

Serbest çalışan bir bayan avukat olarak; mesleğimde bayan olmanın avantajlarını daha çok gördüğümü rahatlıkla söyleyebilirim. Haciz örneği diğer arkadaşlarca verilmiş; ben tekrar deyinmeyeceğim. Ancak bayan olmak hem meslek içi işlerde hem de işin icrasında gerçekten çok daha avantajlı diye düşünüyorum. Hala maalesef ki "esnaf-ticaret erbabı" zihniyeti ile sizinle muhatap olmaya çalışan müvekkilleriniz karşısında, erkek meslektaşlara oranla da daha avantajlı sanırım. Zira şahsınıza hitap edilirken; "abla" gibi hitaplar daha bir düşünülerek zikrediliyor diye düşünüyorum.
Old 24-05-2007, 18:16   #18
hakasya

Hacizlerde bayan avukat olmayı o kadar da abartmayın yakın bir arkadaşım ciddi manada küfür ve fiili saldırıya uğradı siz siz olun borçlulara güvenmeyin bi kere gözleri döndümü bay bayan tanımaz..
Old 25-05-2007, 12:56   #19
gursan

Eğer siz kafanızda ve yaşamınızda cins ayrımcılığını aşmışsanız (ama gerçekten aşmışsanız) sorun oluşturmayacağını söyleyebilirim. Bildiğim ne kadar başarılı erkek avukat varsa bir o kadar da başarılı kadın avukat var.
Bir çok meslek gibi avukatlığın da erkeklere özgü bir iş olarak algılandığı doğrudur.Bir çok kadın meslektaşım "avukat bey" hitabıyla karşılaşmıştır.Bu ilk algılamadır ve kolaylıkla yıkılabilir.
Aslolan cinsiyeti öne çıkartan noktadan bakmamayı başarabilmek...
Saygılarımla.
Old 25-05-2007, 13:16   #20
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Müvekkillerimin adli yardımdan gelen biri hariç hepsi erkek. Çoğu zaman onların yanında bayan olduğumu ben bile unutuyorum. Bu durum bulaşıcı hastalık gibi onlara da geçiyor. Bir bakıyoruz ki çapkınlıklarından bahsediyorlar. Onlar farkına vardığında iş işten geçmiş oluyor ama Allahtan ağzım sıkı. Özellikle müvekkillerimin eşleriyle samimiyet kurmaktan kaçınıyorum. Kazara ağzımdan birşey kaçırırım diye. Kadın milleti kurnaz. Öyle sorular sorar ki kaçırıveririm. Bayan Avukat olarak burada yaşadığım en büyük zorluk müvekkillerimin eşlerinin kocalarını benden kıskanmaları. Bu da kadının doğasında var.

Bri başka gerçek daha var ki; Cinsiyete önem verip vermemek bizde bitmiyor. Karşımızdakinin ve tüm toplumun bu bilince erişmesi gerekiyor.Sayın Gurkanın dediği gibi ilk etapta bayan olmamız olumlu ya da olumsuz karşılanabilir ama işin seyri bize bağlıdır.

Saygılar.
Old 25-05-2007, 14:02   #21
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan gursan
.Bir çok kadın meslektaşım "avukat bey" hitabıyla karşılaşmıştır.Bu ilk algılamadır ve kolaylıkla yıkılabilir.
Aslolan cinsiyeti öne çıkartan noktadan bakmamayı başarabilmek...
Saygılarımla.

Çok doğru. Asillerin duruşmalarda bayan hakimlere de ; HAKİM BEY demeleriyle karşılaşmayan var mı?
Old 25-05-2007, 21:15   #22
avukat1980

Hiç şüphesizki kadının girdiği her ortam nezihleşir.Hem gerçek olan şu ki avukatlık salt kuvvete dayalı değilki bilgi daha önemli.Benim tanıdığım öyle bayan avukatlar var ki müvekkil çevresi,tanıyanları ve ben karşısında bilgisinden dolayı el bağlarız...maharet odur ki olmayanı olmak...
Old 30-05-2007, 00:53   #23
muhatap

Bir meslek olarak Avukatlık; tarihsel süreçte "erkek" mesleğidir. Zira, erkeğe özgü olmasının geçerli nedenleri vardır. Tıpkı, "zengin" mesleğidir savı kadar %100 doğrudur. Ancak, kadın meslekdaşların bu mesleği icrası sadece yakın tarihi ilgilendiriyor. Araştırmaya girecek olan meslekdaşlarım ve sayın Adminler onaylayacaklardır. Eminim. saygılarımla. Av.Utku MURATOĞLU
Old 30-05-2007, 08:12   #24
av.yağmur deniz

Muhatap meslektaşım savınıza kesinlikle katılmıyorum.Avukatlık mesleğine cumhuriyetin iyk yıllarından beri bayanlar da iştirirak etmiştir.Bugün ülkemizde siirt te tüm avukatların bayan olduğunu duyuyorum.Üstelikte doğu gibi kadınların ikinci planda olduğu bir yerde.Tabiiki mesleki anlamda bayan olmak daha zor müvekkil bulmakta da öyle.Zira bizler iş dışında evdeyiz.çevremiz sınırlı.Ama fakültede bile bayan sayın sayısı daha fazlaydı...
Old 30-05-2007, 09:32   #25
ParanoidAndroid

Varsayılan Kadınlar, kadınlar, kadınlar.. kadınlarımız... :)

Alıntı:
Yazan didem kunal
bayanların erkek gıbı olması gerektıgını dusunuyorum bu meslekte.bıraz katı kuralcılık olmalı gıbı gelıyor

üstadım, "erkek gibi olmak" ne demek? Toplumun kadın ve erkek için belirledigi roller var; bunlar dayatmadır; bu kuralları koyanlar erkeklerdir, doga degildir. "Kadın çiçektir, kadın kırılgandır, duygusaldır.." Bütün bunlar kadını pasivize etmeye/edilgenleştirmeye yönelik sistemli bir şekilde yapılan dayatmalardır.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Kadınların avukatlıkta yasadıgı sıkıntılara gelince, aslında salt avukatlıkta degil, diger meslek gruplarında da kadınların yasadıgı zorlukları hepimiz biliyoruz. Baglı avukatlıkta, diger meslek gruplarında oldugu gibi, yükselenler (yükseltilenler) erkekler oluyor genelde. Serbest avukatlıkta sorunlar daha az. İş getirilmesi bakımından erkeklerin tercih edilmesi konusunda istatistiksel bir veri yok elimde; ancak kadın avukatları özellikle tercih edenlerin sayısının az olmadıgını -en azından cevremden- biliyorum.

(Sanıldıgının aksine, kadınlarda duygusallık mantıga göre ön planda degildir. Sadece, kadın, mantıgını mı duygusunu mu ön plana cıkaracagı zamanı iyi bilir.)
Old 30-05-2007, 20:22   #26
Av.Bektaş Salim Topbaş

Varsayılan bazı kıstaslar

Bence bu konuda objektif kriterlerden yararlanmakta fayda vardır.Çünkü subjektivite şu şekilde tezahür edebilmektedir:Erkek meslektaşlar çağdaş düşünce gereği yada bayanların tepkisini çekmemek için erkek bayan avukat arasında fark yoktur şeklinde görüş beyan edebilirler, yine bayan meslektaşlar erkek meslektaşlardan ne eksiğimiz var düşüncesiyle fikir beyan edebilirler.Oysa objektif kriterlerden yararlanmak daha gerçekçi sonuç verebilir.bu kriterlere birkaç örnek vermek gerekirse:toplumdaki mülkiyetin erkek kadın nüfusuna oranı nedir? türkiye yada dünyada meslekleriyle ön plana çıkmış avukatların cinslere göre oranı nedir?türkiyede kadınların hareket serbestisi ne kadardır sokağa çıkarken kendini erkekler kadar rahat hissedip istediği zaman istediği yere gitme imkanına sahip midir?Çocuk bakımının bayan avukatların mesleki verimliliğine etkisi nedir?hukuk alanında kıstas kabul edilen yapıtların cinslere göre oranı nasıldır? konuşup hakkını arayan kadınlara yönelik toplumun baskıcı yaklaşımının kadınlar üzerindeki etkisi?vb...
Bu ve benzeri kriterler bazında düşününce bayan meslektaşların bağımsız çalışma konusunda daha şanssız, kurum avukatlığı yada bağımlı çalışma konusunda şanslı olduklarını düşünüyorum.
Old 31-05-2007, 14:32   #27
av.damla

Küçük bir ilçede -ki Ege içerisinde- kısa süreli avukatlık yaptım. Bırakın esnafı, erkek meslektaşımın bile büroma gelmeye çekinip, siz gelin ricasıyla karşılaştım. Esnaf, büromda görünmek istemedi. Bekar bir bayan olmak dezavantajdı.Şimdi orada değilim.Büyük bir yerde olmama rağmen arkadaşlarımın da yaşadığı sıkıntılar var. Erkek meslektaşlar daha avantajlı, bu kesin. Tek, müstakil davalardan bahsetmiyorum ama işyerleri, şirketlerle anlaşmak bizler için daha zor. Erkek meslektaşların kurduğu samimiyetler bize gelince farklı algılama biçimlerine dönüşmekte. İstisnadır denebilir ama yaşanmakta..
Old 02-06-2007, 22:36   #28
köktaş

Sayın arkadaşlar tüm yorumları okudum.Herkese saygım sonsuz ama ne olursunuz artık şu kadın erkek ayrımından vazgecelım.Kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz.elbette kadınlar da erkekler kadar bu meslekte basarılılar.Hatta daha fazla güven sağlıyorlar diyebilirim.Erkeğin kadına olan üstünlüğü asla beyinsel olamaz.Olsa olsa fizikseldir.Bunu hiç unutmayalım.herkese meslek hayatında basarılar diliyorum..
Old 11-06-2007, 22:03   #29
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Erkeğin kadına olan üstünlüğü asla beyinsel olamaz.Olsa olsa fizikseldir

Mesaj şikayet butonuna basacaktım ama sonra acaba sehven yazma durumu söz konusu olabilir mi düşüncesiyle, bir sorayım dedim?
Old 13-06-2007, 08:55   #30
ParanoidAndroid

Alıntı:
Yazan köktaş
Erkeğin kadına olan üstünlüğü asla beyinsel olamaz.Olsa olsa fizikseldir
Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Mesaj şikayet butonuna basacaktım ama sonra acaba sehven yazma durumu söz konusu olabilir mi düşüncesiyle, bir sorayım dedim?

Bence arkadaşımız kötüniyetli degil, ifadesinde kusur eylemiş
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi