Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kefile Yapılan Takipte Ipotek Dosyasından Ayrı Olarak Vekalet Ücretine Hak Kazanma

Yanıt
Old 14-02-2007, 17:36   #1
özlem demirel

Varsayılan Kefile Yapılan Takipte Ipotek Dosyasından Ayrı Olarak Vekalet Ücretine Hak Kazanma

değerli meslektaşlarım;
benim sorunum şu:ipotekle temin edilmiş olan dosyada asıl borçlu hakkında ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile,kefiller hakkında ise genel haciz yolu ile takip yaptım.İpotek dosyasından taşınmaz paraya çevrildi ve sıra cetveli aşamasına gelindiğinde ben alacak miktarımız hesaplanırken(ipotek teminatı kapsamında değerlendirilmesi gerektiği iddiası ile )genel haciz dosyasından almaya hak kazandığım vekalet ücretinin de hesaba dahil edilmesi gerektiğini ileri sürdüm.Ancak icra müdürü bu iki dosyadan olan alacağın aynı alacak olduğunu ve genel haciz dosyasından vekalet ücretine hak kazanamayacağımızı iddia ediyor.Bu konuda verilmiş herhangi bir karara da rastlayamadım.Yardımlarınızı ve görüşlerinizi bekliyorum
Old 14-02-2007, 17:59   #2
Adli Tip

Sayın Demirel;

Şahsi görüşüm şudur ki; Ücret-i vekalet, bir hakkın temini için değil, hukuki bir işlem için sarfedilen emeğin karşılı olarak ödenir. diğer bir deyişle burada esas alınması gereken husus, korunan hak değil, yapılan hukuki yardımdır. siz iki ayrı icra takibi yaparak iki ayrı vekalet ücretine hak kazanırsınız. icra müdürünün GEREKÇESİNE katılmıyorum.
ne var ki, bir başka icra dosyasından hak ettiğinizi düşündüğünüz ücreti vekaleti, başka bir dosyadan talep ettiğiniz de bu kez siz "emek" değil "korunan menfaat" kavramına göre hareket etmiş olursunuz.

Saygılarımla
Old 15-02-2007, 13:03   #3
Av.Ümit Arif Özsoy

Sn Demirel
Öncelikle sorunuzu tam ve doğru olarak cevaplayabilmek için ipotek akit tablosunun incelenmesi gerektiğini düşünüyorum, ama verdiğiniz bilgi ışığında sorunuzu cevaplamaya çalışacağım. Eğer; ipotek akit tablosuna göre ipotek sadece asıl borçlunun kullandığı ve kullanacağı krediler ile her türlü borcunun teminatına verilmişse (çoğunlukla bu şekilde akit tablosu oluşturulur) asıl borçluya yaptığınız ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile yapılan icra takibinde, kefillere yaptığınız genel haciz takibinden kaynaklanan vekalet ücretini talep edemeyeceğiniz görüşündeyim.Çünkü ipotek, asıl borçlunun kullandığı krediler için verilmiştir, kefillere açtığınız müstakil genel haciz takibinden kaynaklanan vekalet ücreti alacağını güvence altına almamaktadır. Bilindiği üzere ipotek ve kefalet sorumlulukları ayrı ayrı bir sorumluluklardır. Yukarıda belirttiğim üzere sağlıklı bir sonuca ulaşabilmek için akit tablosunun incelenmesi şarttır. İyi çalışmalar.
Old 15-02-2007, 23:41   #4
Av.Onur Tunga

Sayın DEMİREL;

Müvekkilinizin ipotek ve kefaletle teminat altına alınan alacağının tahsili için borçtan sorumlu olanlar hakkında ayrı ayrı icra takibi yapmanızda yasaya aykırı bir yön bulunmamaktadır. Hatta, aynı borcu temin etmek üzere rehin cirosuyla müvekkilinize devredilen ve vadesinde ödenmeyen -örneğin 100 adet- bono keşidecisi aleyhine kambiyo senetlerine mahsus icra takibi de yapabilirsiniz.

Ancak, aynı borcu temin eden kefiller ile senet borçluları hakkında ayrı ayrı açılan icra takiplerinden kaynaklandığını düşündüğünüz vekalet ücretlerinin ve hatta o takipler için yapmış olduğunuz icra harç ve masraflarının, ipoteğin paraya çevrilmesi suretiyle elde edilen satış bedelinden karşılanmasını -ipotek limiti müsait olsa dahi- isteyemezsiniz.

Selamlar.
Old 16-02-2007, 11:50   #5
özlem demirel

Sayın ÖZSOY;
Öncelikle teşekkür ederim.Olayımızda kullanılan kredinin teminatı olarak alınan ipotek asıl borçlunun kullanmış olduğu kredilerin teminatı olarak verilmiştir.Bu durumda herne kadar kefaletten kaynaklanan sorumluluk ayrı bir sorumluluk olarak değerlendirilmeli ise de sonuçta asıl borçlunun kullanmış olduğu, yani ipotek teminatı kapsamında değerlendirilecek olan, krediden kaynaklanmış olan bir takiptir.Dolayısıyla ipotek teminatı içinde değerlendirilmeli diye düşünüyorum.Bu hususta icra müdürü ile bir sorunumuz olamdı zaten sorun ipotek dosyasından tahsil edilen vekalet ücretinin dışında genel haciz dosyasında da ödenecek olan vekalet ücretinin tahsilde tekerrür oluşturacağı yönündeydi.
Old 16-02-2007, 13:00   #6
Av.Onur Tunga

Sayın Demirel,

Nelerin ipotek teminatı içerisinde değerlendirilmesi gerektiği TMK.nın 875'inci maddesinde gösterilmiştir. Buna göre, takip giderleri taşınmaz rehninin alacaklıya sağladığı güvencenin kapsamındadır. O halde, rehnin paraya çevrilmesi ve satış bedelinin paylaştırılması için yapılan masraflar ile tarifeye dayanılarak karşı tarafa yüklenmesi gereken vekalet ücreti -limit dahilinde olmak üzere- ipoteğin güvencesinden yararlanır. Ancak burada sözü edilen takip giderlerinin, ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile açılan icra takibine ilişkin giderlerle sınırlı olduğundan şüphe edilmemelidir.

Selamlar.
Old 16-02-2007, 13:31   #7
Av.Ümit Arif Özsoy

Sn: Demirel
Genel haciz dosyasından "müşterek müteselsil kefillere" karşı almaya hak kazandığınız vekalet ücreti, asıl borçlunun kullandığı kredilerin teminatına verilen ipotek kapsamında değerlendirilemeyeceği görüşündeyim.Örneğin olayımızda kefiller genel haciz takibine itiraz etmiş olsaydı, siz de açtığınız dava soncunda ayrıca %40 icra inkar tazminatı kazansaydınız bunu da ipotek kapsamında değerlendirecekmiydiniz? Sn:Tunga nın da belirttiği gibi Medeni Yasanın 875.maddesinde nelerin ipotek kapsamında olduğu belirtilmiştir.Somut olayımızda kefillere açılan icra takibinden doğan vekalet ücretinin ipotek kapsamında değerlendirlemeyeceği düşüncesini taşıyorum.İyi çalışmalar dileklerimle
Old 16-02-2007, 14:09   #8
avalaattin61

Sayın Demirel,
Sayın meslektaşlarımın açıklamalarına katılmakla birlikte bir şey eklemek istiyorum. Alacağınızın tamamını İ.P.Ç. yoluyla yaptığınız takip dosyasından elde etmişseniz/edebiliyorsanız artık genel haciz yoluyla yapılan takip nedeniyle vekalet ücretine hak kazanamazsınız kanısındayım. Tabii ki, tahsilde tekerrür olmamak kaydıyla geney haciz yoluyla takibe geçmiş olduğunuzu varsayıyorum.(Aksi halde İİK 45 e göre takip yapamazsınız)
Hoşçakalın
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi