Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kiralayan ve Kiracı aleyhine açılmış olan müdahalenin men'i davası

Yanıt
Old 20-11-2007, 19:20   #1
casper

Varsayılan Kiralayan ve Kiracı aleyhine açılmış olan müdahalenin men'i davası

Sayın Meslektaşlarım,
Apartman Yönetim Kurulu'nun oybirliği ile almış olduğu karar gereği apartman sakinleri tarafından binanın ön cephesine tabela asılması yasaklanmıştır. Ancak apartmandaki bir kiracı tarafından tabela asılması sonucunda kiracı ve kiralayan aleyhine Müdahalenin Men'i Davası açılmıştır. Kiralayan malik, açılmış olan bu davada husumet itirazında bulunmuştur. Bu durumda itirazında haklımıdır? Bu konuyla ilgili kapsamlı bir araştırma yapmış olmama rağmen örnek bir Yargıyay Kararına ulaşamadım. Meslektaşlarımın bana bu konuda yardımcı olacağı temennisi ile şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.
Old 20-11-2007, 21:48   #2
Hukukçu55

Alıntı:
Yazan casper
Sayın Meslektaşlarım,
Apartman Yönetim Kurulu'nun oybirliği ile almış olduğu karar gereği apartman sakinleri tarafından binanın ön cephesine tabela asılması yasaklanmıştır. Ancak apartmandaki bir kiracı tarafından tabela asılması sonucunda kiracı ve kiralayan aleyhine Müdahalenin Men'i Davası açılmıştır. Kiralayan malik, açılmış olan bu davada husumet itirazında bulunmuştur. Bu durumda itirazında haklımıdır? Bu konuyla ilgili kapsamlı bir araştırma yapmış olmama rağmen örnek bir Yargıyay Kararına ulaşamadım. Meslektaşlarımın bana bu konuda yardımcı olacağı temennisi ile şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.
Bence karar kat malikleri kurulu tarafından verilmeliydi. Kiracısının ortak alanlara yaptığı haksız el atmadan bence malikde kiracı ile berabar ve kiracıya rücu hakkı saklı kalarak sorumludur.
Old 21-11-2007, 17:50   #3
Hüseyin Kılıç

Sayın casper,

Sayın Seçil94 ün cevabına katılıyorum. Neticede kat malikliği sıfatı ortak alanlarda sorumluluğu da içine alan bir kurumdur. Kiracı aidatlarını ödememiş olsaydı da aynı şey olacaktı. Husumet itirazının yerinde olmadığını düşünüyorum. Kiralayan, kiracısına rücu hakkına sahip olmakla beraber davada zorunlu dava arkadaşlığı vardır. Saygılarımla...
Old 21-11-2007, 18:49   #4
casper

Sayın Seçil94 ve Hüseyin Kılıç, konuya göstermiş olduğunuz ilgiden ve yardımınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Bende sizinle aynı düşünceleri paylaşıyorum. Yarın bu davanın ilk duruşması var. Konuyla ilgili gelişmeden sizi haberdar ederim. Saygılarımla...
Old 21-11-2007, 19:04   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan casper
Sayın Seçil94 ve Hüseyin Kılıç, konuya göstermiş olduğunuz ilgiden ve yardımınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Bende sizinle aynı düşünceleri paylaşıyorum. Yarın bu davanın ilk duruşması var. Konuyla ilgili gelişmeden sizi haberdar ederim. Saygılarımla...

Ben husumet iddiasının doğru olduğunu düşünüyorum. Gelişmelerden haberdar ederseniz sevinirim.

Saygılarımla
Old 21-11-2007, 22:15   #6
üye19870

Kararın kat malikleri kurulu tarafından alınması gerekiyordu. Bu yapılmadığı için de yönetim kurulunca alınan kararın pratikte bir faydası bulunmamaktadır. Davanın da hem malike hem de kiracıya karşı birlikte açılmış olması doğru bir karardır.

saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi