Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Avukatlara Karşı Açılan Tazminat Davaları

Old 21-02-2002, 22:25   #1
Acil Durum

Varsayılan Avukatlara Karşı Açılan Tazminat Davaları

Merhabalar,
Bir dostum çok zor bir durumla karşı karşıya.Müvekkilinin Temyiz bedelini geç getirmesi sonucunda süresi geçtiği halde kararı temyiz etmiş.

Yargıtaydan karar Temyiz süresinin geçtiğinden red edilince pilot bir tazminat davası açmış.Burda sormak istedigim şu,

1) Mahkeme kararı verdiğinden temyiz süresini kaçırmak bir tazminat hakkı sizce doğurur mu?
2) Kararın Yargıtayca bozulup,bozulmayacağı nasıl tespit edilecek ?
3) Zarar tespiti nasıl yapılacak ?

Bu konudaki görüşleriniz için şimdiden teşekkürler
Old 21-02-2002, 22:26   #2
Vefa

Merhaba,
Temyiz süresini geçirdikten sonra temyiz dilekçesini arkadaşınızın neden verdiğini anlayabilmiş değilim (!!!)

Biliyorsunuz ki hukukta süreler çok ama çok önemlidir.
Madem ki müvekkil temyiz masraflarını geç getirdi. Süre geçirildiğinden yapılacak hiçbirşey olmadığı müvekkile söylenmeliydi.

Dolayısıyla elbette müvekkilin avukata karşı dava hakkı var.
arkadaşınızın müvekkilin masrafları geç getirdiğini ispatlaması hayli zor. Bu konuda müvekkille bir görüşme ve masraf teslim tutanağı düzenlemişse sorun yok tabi ama bu ihtimal çok zayıf sanırım . O zaman böyle endişelenmezdiniz.
Netice olarak
1- Bana göre vekilin temyiz süresini kaçırması tazminat hakkı doğurur.
Vekalet sözleşmesi gereken özenle ifa edilmediğinden müvekkil zarara uğramış zira.

2. Kararın bozulup bozulmayacağını tespit etmekten ziyade yapılamayan temyiz sebebiyle uğranılan muhtemel zarar göz önüne alacaktır.
3. ??? Doğrusu bunu ben de merak ettim.

Üzülerek söylüyorum; temyiz süresi geçirildikten sonra verilen dilekçeler çoğunlukla müvekkile karşı yapılan "temyiz ettik ama reddedildi" şeklinde bir savunmanın delili olarak kullanılmak isteniyor. Masrafını geç verdiği halde müvekkilin arkadaşınıza karşı dava açmayı düşünmesi pek hoş olmayabilir ama vekilin de süre geçtiği halde reddedileceğini bile bile temyiz yoluna gitmesi de hoş değil.

İyigünler.
Old 21-02-2002, 22:26   #3
Acil Durum

Öncelikle cevabınıza tesekkurler.Aslında bu konuda haklı olduğunuz bir çok nokta var.Ama ben genede 1-2 konuyu belirtip hukukçuları incitebilecek şeylerden bahsetmek istemedim.
Mademki yeri geldi Komplo teorileri ile örneklendirelim
1) Müvvekil sizi malesef oyuna getirerek(Tabiiki sizin büyük hatanızdan faydalanarak) tazminat alabilmek için zaten kaybettiği bir davada (Büyük ihtimallede temyizden onanarak döneceğini bildiği ve sizden başklarından danışmaklık aldığı için) önce temyiz etmeyecekken sonra birden bire günü geçtiği halde temyiz etmeye karar verdiyse
2) Siz inanmasınızda,olmaz desenizde hayır ben yargıtayda tanıdık buldum,bu işi halledeceğim diyerek sizi razı edip(Tabiiki gene sizin hatanızdan faydalanarak) sonra böyle bir şeyin olmayacağını anlayıp olaydan faydalanmaya karar verdiyse ne olacak

Evet belge ve kanıtın önemini herkesten çok iyi bilen bir meslekdaşın asıl büyük hatası belge almamak galiba .

Genede bu işin tazminat sorunun nasıl çözüleceğini merak ediyorum.

Herne kadar acil durum yazsamda bekleyip göreceğiz galiba,genede ilgi ve alakanıza tekrar tesekkur ederim.
Old 25-02-2002, 10:05   #4
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Acil Durum

Sayın Konuk,

" Bir haktan vazgeçme sonucunu doğuracak işlerde iş sahibinin yazılı muvafakatının alınması zorunludur. Mahkeme kararının temyiz edilmemesi yolunda iş sahibinin yazılı olurunun alınması zorunludur.temyiz giderlerinin müvekkil tarafından verilmemesi durumunda da , yine yazılı olarak bildirimde bulunulması ve giderlerin ödenmemesinin sonuçları hakkında müvekkilinin uyarılması gerekir... "
(TBB Dis. Krl. 25.04.1998 T., 1998/15 E., 1998/54 K.
Sorularınıza gelince
1) Koşulları varsa, Evet,
2) Bilirkişi raporuyla,
3) Yine bilirkişi ...

Karşı soru :
1. Hüküm özeti ?
2. Zamanaşımı (AvK.m. 40) ?
3. Ücret Sözleşmesi (AvK.m.171, 173) ?
4. Şikâyet (Görevi İhmal, AvK.m. 62) ?

Gelişmeleri bildirirseniz unuttuğumuzu anımsar, bilmediğimizi öğrenir ve bildiğimizi paylaşırız.
Saygı ve sevgi ile

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi