Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafaka miktarı ne olabilir?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-11-2012, 22:18   #1
Konuk

Varsayılan Nafaka miktarı ne olabilir?

Merhaba bu siteyi bir arkadaşım tavsiye etti, karanlıktaki kadınlara ışık tutuyorsunuz çok teşekkür ederim.
Yaklaşık bir yıl kadar önce eşim evi terketti, 5 yaşında bir oğlum var, çocuğuma baktığım için ben de çalışamıyorum ve hiçbir gelirim yok, kira ödüyorum.
( Eşim esnaf ve işleri iyi) Eşim bu zamana kadar zorunlu giderlerimizi karşıladı ancak iki aydır 750 tl verip param yok diyor. bende bir dilekçe ile nafaka için dava açtım (boşanma davası açmadık henüz ikimizde)ifadelerimizi verdikten sonra eşim beni aradı ve 1000 TL vereyim anlaşalım dedi, bende 1000 TL ile geçinemeyeceğimi 1500 TL verirse anlaşabileceğimi söyledim, ama bunu da eşim kabul etmedi. Ama içime de bir kurt düştü acaba kabul etse miydim diye.
benim size sorum;
Mahkeme bana ne kadar nafaka bağlar yani geçinebileceğim kadar nafaka alabilir miyim?
Nafaka belirlenirken kriterler nelerdir?

İlginize şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 14-11-2012, 08:45   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba bu siteyi bir arkadaşım tavsiye etti, karanlıktaki kadınlara ışık tutuyorsunuz çok teşekkür ederim.
Yaklaşık bir yıl kadar önce eşim evi terketti, 5 yaşında bir oğlum var, çocuğuma baktığım için ben de çalışamıyorum ve hiçbir gelirim yok, kira ödüyorum.
( Eşim esnaf ve işleri iyi) Eşim bu zamana kadar zorunlu giderlerimizi karşıladı ancak iki aydır 750 tl verip param yok diyor. bende bir dilekçe ile nafaka için dava açtım (boşanma davası açmadık henüz ikimizde)ifadelerimizi verdikten sonra eşim beni aradı ve 1000 TL vereyim anlaşalım dedi, bende 1000 TL ile geçinemeyeceğimi 1500 TL verirse anlaşabileceğimi söyledim, ama bunu da eşim kabul etmedi. Ama içime de bir kurt düştü acaba kabul etse miydim diye.
benim size sorum;
Mahkeme bana ne kadar nafaka bağlar yani geçinebileceğim kadar nafaka alabilir miyim?
Nafaka belirlenirken kriterler nelerdir?

İlginize şimdiden çok teşekkür ederim.

Sayın konuk,
Nafaka belirlenirken hakimin dikkate aldığı kriterler; tarafların ekonomik ve sosyal durumları, gelirleri ve olası giderleridir. Çocuk için de, çocuğun yaşı ve buna göre giderleri nafaka miktarının belirlenmesinde önemlidir.
Davanızda, ayrı yaşamadaki haklılığınızı, sizin ve eşinizin gelir durumunu tanık dahil her tür delil ile kanıtlayabilirsiniz. Varsa, eşinize ait taşınmazların tapu bilgilerini (en azından nerede olduklarını) ve araç plakalarını mahkemeye bildirmelisiniz.
Mahkeme tüm bu araştırmaları yaptıktan ve delilleri topladıktan sonra bir karar verecektir.
Bir avukattan doğrudan hukuki yardım almanız, davanın lehinize kısa sürede sonuçlanması ve nafakanın tahsili konularında yararınıza olacaktır.
Old 14-11-2012, 18:53   #3
Konuk

ilginize teşekkür ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi