Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

işe iade davası konusunun imkansız olması nedeniyle kıdem ihbar tazminatı istemi

Yanıt
Old 21-01-2010, 11:30   #1
av.ertürkyıldız

Varsayılan işe iade davası konusunun imkansız olması nedeniyle kıdem ihbar tazminatı istemi

sayın meslektaşlarım yaklaşık beş ay önce müvekkilim işten çıkarıldı ben de süresi içerisinde işe iade davası açtım.ancak bu dava devam ederken işe iade istenilen şirket buradaki ihaleyi kaybetti ve müvekkilin işe iadesi istemi sona erdi.Davayı kazansak bile müvekkilin başka şehirlere gönderilme ihtimali vardır.yani müvekkili işe iade isteminden vazgeçti.şirket buradaki ihaleyi kaybetmesine karşın varlığını hala sürdürmektedir.Başka şehirlerde işleri vardır.bu şirketten kıdem ihbar ve diğer tazminat alacaklarını isteyebilmemiz için bu davanın sonunu mu beklemeliyiz prosedür nasıl olmalıdır?
Old 21-01-2010, 16:58   #2
Hacer

Alıntı:
Yazan av.ertürkyıldız
sayın meslektaşlarım yaklaşık beş ay önce müvekkilim işten çıkarıldı ben de süresi içerisinde işe iade davası açtım.ancak bu dava devam ederken işe iade istenilen şirket buradaki ihaleyi kaybetti ve müvekkilin işe iadesi istemi sona erdi.Davayı kazansak bile müvekkilin başka şehirlere gönderilme ihtimali vardır.yani müvekkili işe iade isteminden vazgeçti.şirket buradaki ihaleyi kaybetmesine karşın varlığını hala sürdürmektedir.Başka şehirlerde işleri vardır.bu şirketten kıdem ihbar ve diğer tazminat alacaklarını isteyebilmemiz için bu davanın sonunu mu beklemeliyiz prosedür nasıl olmalıdır?

müvekkiliniz artık işe iade istemiyorsa, işe iade davasını ıslah ederek kıdem ve ihbar tazminatı olarak alacak davasına dönüştürebilirsiniz. ancak bu halde alacaklarınızın hesaplanmasından sonraki fazla haklar için yeniden ıslah yapamayacaksınız. o zamanda fazla haklar için ek dava açmanız gerekecek. ya da işe iade davasını takip etmezsiniz, dava müracata kalır, kıdem ve ihbar tazminatı alacaklarınız için yeni bir dava açarsınız.

eğer işe iade davası devam ederken kıdem ve ihbar tazminatı davası açarsanız. mahkeme işe iade davasının neticesini bekleyebilir. ayrıca kıdem ve ihbar tazminatı aldığınız takdirede işe iade davasında mahkeme işe iadeye karar verirse ve işveren gel işe başla derse ve müvekkiliniz işe başlarsa işveren yaptığı kıdem ve ihbar ödemelerinin iadesini talep edebilir.
Old 21-01-2010, 17:12   #3
lawyersoylu

sayın meslektaşım, her halükarda davanın sonuçlanmasını beklemelisiniz. işe iade davası devam ederken "işe iade talebinden vazgeçersenizz" davadan feragat etmiş olursunuz. çünkü işe iade davası bir bütün halinde değerlendirilir. bilindiği üzere, asıl amaç işe iadedir, tazminatlar ardıl taleplerdir.
davayı kazanırsanız, davalı iş verenin, müvekkilinizi işe iade almaması ihtimalini göz ardı etmeyin. o zaman mahkemenin hükmedeceği tazminatların yanı sıra kıdem ihbar tazminatları için dava açarssınız. davalı şirketin, davacıyı işe davet etmesi durumunda, iş sözleşmesini ayrıntılı olarak değerlendirin. farkı bir şehirde çalışma şartı kabul edilmiş mi, farklı şehirde çalışılırken aynı sosyal ve ekonomik imkanlar sağlanacak mı diye araştırmak gerekir. bu halde işçi açısından iş akdinin şartlarının esaslı değişiklik yapıldığı için haklı fesih nedeni doğacaktır.ihbar tazminatı talep edemeseniz de kıdem tazminatına hak kazanırsınız diye düşünüyrm.
Old 22-01-2010, 08:31   #4
Adli Tip

Alıntı:
Yazan av.ertürkyıldız

Eğer işe iade davası sonuçlanmak üzereyse, ben davayı takip etmenizin pratik açıdan lehinize olacağını düşünmekteyim.
Birincisi, işe iade davaları yasada öngörüldüğü şekilde çabuk sonuçlanmasa da yine de alacak davalarından daha çabuk sonuçlanıyor. Zaten dava açılalı da 4-5 ay olmuş... Bu yoldan dönüp de daha uzun bir yolun başından yeninden yola çıkmayı ben tercih etmem.

İşe iade davasının muhtemel bazı sonuçlarına bakarsak:

1- Davanız kabul edilir, bir ay içinde başvuru yapmazsınız.
(Bu halde işveren geçerli bir feshin sonuçlarından sorumlu olacağından kıdem ihbar tazminatını doğrudan ilamsız icra takibiyle talep edebilirsiniz. İtiraz edilirse, açacağınız itirazın iptali davası çok kısa sürede sonuçlanır.Çünkü araştırılacak bir durum yoktur.)

2- Davanız kabul edilir, işe iade için başvurursunuz, işveren işe başlatmıyorum der.
(Bu halde, kıdem ihbar tazminatını zaten alacağınız gibi, üstüne bir de boşta geçen süre ücreti ve işe başlatmama tazminatı alırsınız.)

3- Davanız kabul edilir, işe iade için başvurursunuz, işveren eski işden farklı bir işe başlatıyorum der.
(Bu halde de kıdem tazminatını her halükarda alırsınız. Ayrıca, sözleşemeye göre, 4 aylık ücreti ve/veya ihbar tazminatını alma ihtimaliniz de olabilir.)

Saygılar
Old 22-01-2010, 09:35   #5
ali ekmekçi

Sn.Adli Tıp ortaya koyduğunuz ihtimaller yönünden size katılıyorum.Fakat İşveren temyiz edecek ve dosya 1,5 yıl Yargıtay'da bekleyecek.Bu arada işçi başka iş bulacak doğal olarak.Bence ıslah yaparak kıdem ihbar davasına devam edilmesi daha uygun olacaktır.
Old 22-01-2010, 09:52   #6
Adli Tip

Alıntı:
Yazan ali ekmekçi
Sn.Adli Tıp ortaya koyduğunuz ihtimaller yönünden size katılıyorum.Fakat İşveren temyiz edecek ve dosya 1,5 yıl Yargıtay'da bekleyecek.Bu arada işçi başka iş bulacak doğal olarak.Bence ıslah yaparak kıdem ihbar davasına devam edilmesi daha uygun olacaktır.

Esasında soruyla ilgili gerekli cevabı Sayın Hacer vermiş.

Ben sadece pratik açıdan değerlendirilebilecek bir başka ihtimali hatırlatmak istedim.

Soru sahibi değerlendirmeyi yapacaktır. Dosyanın durumu, işverenin muhtemel tavırları, hakimin davayı ne kadar seri şekilde ilerlettiği vs. bu tercihte belirliyici olacaktır.

Dava 1,5 yıl sonra kesinleşse ve işçi yeni bir iş bulsa bile, kıdem tazminatına hak kazandığı mahkeme kararıyla belirlenmiş olacak. Kıdem ve ihbar tazminatı için yeni bir dava açmasına gerek kalmayacak ki.

Şimdi yeninden bir dava açsa ya da davayı ıslah etse, kararın kesinleşmesinin 1,5 seneden de uzun sürmesi daha büyük bir ihtimal. Gerçi, alacak davasında dosyanın kesinleşmesini beklemeye gerek yok ama tehir-i icra durumu olabilir bu kez de. Bence süreç işe iadede daha hızlı neticelenebilir.

Saygılar,
Old 23-01-2010, 11:52   #7
av.ertürkyıldız

cevaplarınız için teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerden sonra davanın sonunu beklemeyi düşünüyom kıdemle ihbarla beraber diğer tazminatlara da hak kazanabilmek için.ıslah konusunu düşünmüyorum davayı kaybetme olasılığımız da var.bu dava fazla masraf gerektirmeden tespit hükmünü de içerdiği için sonunu beklemek daha uygun diye düşünüyorum
Old 19-12-2012, 17:31   #8
Engin YILMAZ

Benzer bir durumu ben de yaşıyorum. Ise iade davası lehe sonuçlanıp kesinleşti. İşverene başvurduk. İşveren de personel müdürlüğüne başvurun başlatalım diye cevap yazdı.
Ancak müvekkil işçi Ankara'da çalışıyordu. Dava kesinleşene kadar geçen sürede Ankara'daki işlerini sonlandırdı. Sadece İstanbulda işleri var. Bu durumda nasıl hareket etmeliyim?
Old 19-12-2012, 17:58   #9
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Engin YILMAZ
Benzer bir durumu ben de yaşıyorum. Ise iade davası lehe sonuçlanıp kesinleşti. İşverene başvurduk. İşveren de personel müdürlüğüne başvurun başlatalım diye cevap yazdı.
Ancak müvekkil işçi Ankara'da çalışıyordu. Dava kesinleşene kadar geçen sürede Ankara'daki işlerini sonlandırdı. Sadece İstanbulda işleri var. Bu durumda nasıl hareket etmeliyim?

Düşünceme göre Ankara'da işverenin başka bir işyeri yoksa konu 22. madde çerçevesinde çözülmelidir. İşçi işe başvurur, işveren farklı bir ilde çalışmasını teklif ederse hizmet sözleşmesine bakılacak, sözleşmede işyeri belirlenmişse, işçinin onayı ve kabulü olmadıkça işyerini değiştiremeyeceğinden işçi kabul etmek zorunda olmayacaktır. Hatta sözleşmede çalışma yeri yazmıyor bile olsa farklı ilde çalışması sonucu işçinin şartlarının ağırlaşacağı muhakkak olduğundan işçi bu teklifi kabul etmek zorunda değildir. Ama sözleşmede işverenin farklı ilde bulunan işyerlerinde de çalıştırılabileceğinin kabul edilmiş olması halinde işverenin samimi olmadığı ileri sürülemeyecektir.
Old 19-12-2012, 22:54   #10
noonemins000

işe iade davası ıslah edilerek kıdem ve ihbar tazminatına dönüştürülebilir mi ??
Talep konusu ıslahla değiştirilebiliyor mu ?
Bir maddi tazminat davası ıslah ile hem maddi hem manevi tazminat davasına dönüştürülebilir mi ?
Islah söz konusu durumlarda ikinci bir dava niteliği taşımaz mı ?
Böyle durumlarda ıslah geçersiz değil midir?
Cevap veren meslektaşlarıma teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi