Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Davasında Müşterek Çocukların Tanıklığı Ve Şiddetten Korunma

Konuyu Kilitleyin
Old 29-06-2007, 13:40   #1
Konuk

Soru Boşanma Davasında Müşterek Çocukların Tanıklığı Ve Şiddetten Korunma

ben her gun bu sıteyı zıyaret etmeden duramıyan bırıyım emegı gecen bızlerı aydınlatıp sorularımızı cevaplayan herkese sonsuz teşekurler bende bır cok arkadaşlar gıbı şıdete mahruz kalmış eşi tarafından sureklı dayak hakeret görmuş bır bayanım iki cocugum var bır kızım bır oglum boşanma davası hıc bır zaman acmadım sebebı ıse oglumun buyumesını bana destek olacagı gunu bekledım ve nıhayet oglum askerlık cagına geldı yoladım cok acı cektım cocuklarım evde cılelı garıp anam dıye lakap dahı taktılar ya aglanacak halımıze gulyoruz kelımesı anca bu kadar yakışır oglum askerden cok şukur dondu tam 15 gun olyor ve 10 gun once boşanma davası actım şidetlı gecımsızlıkten dolayı ama belıkı eşim boşanmak ıstemıyor benım sormak ıstedım sorularım 1 eşim boşanmam dese mahkemede mahkeme uzarmı kızım 18 yaşında oglum ıse 22 mahkeme onları tanık olarak dınlermı yaşları reşit ayrıca cok kotu bır dayak atı bana bundan bır ay once ve ben rapor aldım karakola şikayete bulundum bunlar benım boşanma davamda ışe yararmı gercekten artık ınsan gıbı yaşamak ıstıyorum ıtılıp kalkılmaktan bıktım bırde boşanma gercekleştıkten sonra benı rahat bırakmasa nerye başvurmam gerekır şımdıden tehtıtlere ıftıralara başladı korkularım var pıskolojım şimden bozuk bunca dayak işkenceden sonra dogaldır galıba şimdiden cevaplarınız ıcın teşekürler
Old 30-06-2007, 09:12   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Yetişkin müşterek çocuklarınızın tanıklığına yasal bir engel bulunmamaktadır.Çocuklarınız tanıklık yapmak isterlerse yapabilirler.

Fakat çocukların tanıklıktan çekinme hakları bulunmaktadır.Bu hakkı kullanmak istemezler ise tanıklığı yeminsiz yapacaklardır.

2-Şiddete ilişkin rapor ve şikayet yargılamada iddianızı ispatta yararlı olacaktır.

3-Eşinizin uyguladığı şiddetten korunmak için Ailenin Korunmasına Dair Kanun gereği Aile Mahkemesi hakiminden koruma talep edebilirsiniz.Bu dilekçenize daha önceki şiddete ilişkin evrakları eklemenizde yarar bulunmaktadır.
Hakim eşinizin şiddete ve korkuya yönelik davranışlarda bulunmasını yasaklayacak ,gerek görür ise müşterek konuttan uzaklaştıracak ve bu tedbir kararına uymaması durumunda üç aydan altı aya kadar hapis cezası ile cezalandırılacağını kendisine ihtar edecektir.

4-Boşanma davası eşiniz tarafından kabul edilmediğinden geçimsizliğe ilişkin iddialarınızı ispatlamanız gerekmektedir.Bu nedenle gerektiği karar süre yargılama devam edecektir.

5-Bütün aşamalar için bir avukattan yardım almanızı,mali durumunuz bir avukata vekalet ücreti ödeyecek elverişlilikte değil ise bulunduğunuz ilin adli yardım servisi ve varsa kadın hakları merkezine başvurmanızı öneririz.Size bir avukat atanacak ve vekalet ücreti ödemeyeceksiniz.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi