Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Suçu Bildirmeme suçu - avukatın sorumluluğu

Yanıt
Old 05-03-2007, 18:06   #1
Noyan Yiğit

Varsayılan Suçu Bildirmeme suçu - avukatın sorumluluğu

Bir borçlu hakkında icra takibi yaptım.Borçlu devlet memuru, takip kesinleşti.Borçlu daha sonra takip yaptığım ilden başka bir ilçeye tayin oldu.Talimat ile maaşına haciz koydum.Aradan 2 yıl kadar geçti.Maaştan bir kesinti yapılmadı.Borçlunun maaşında başka hacizler olduğunu biliyorduk.Talimat icra dairesinden niye kesinti yapılmadığını sorduk.Talimat icra dairesi cevabında "Dairenizden gelen yazı üzerine dosya infazen işlemden kaldırıldı.Yapılan kesinti de borçluya iade edildi" şeklinde cevap verdi.Borçlu oturmuş kendisi sahte bir yazı düzenlemiş,dosyayı infaz etmiş,yatan parayı da iade almış. Ortada bir sahtecilik var.
Borçluyu aradım.Sen cinnet mi geçirdin nasıl böyle bir şey yaptın.Şikayet üzerine memuriyetin gidecek, ve hapse gireceksin dedim.Yalvardı yakardı.Bizim derdimiz borçlunun parayı ödemesi,ancak bugüne dek çok küçük bir ödeme yaptı.Talimat icra dairesi yeniden dosyaya yeni bir talimat numarası vererek işleme koymuş ve maaşına yeniden yazmış, ancak sıra halen bize gelmedi.
Benim sorum şu TCK.'nun 278 nci maddesi ile Suçu bildirmeme suçu düzenlenmiş.Biz borçluyu yakmayalım derken kendi başımızı derde sokar mıyız? Ortada bir suç var Talimat,Esas icra dairesi ve ben Avukat olarak bu suça muttali olduk.Dosya ödenip infaz edilse bile ortada bir suç var. Bu suçu ihbar etmemek 2 icra müdürünü ve beni sıkıntıya sokar mı ? Bu şikayeti kim yapmalıdır. Bilgilerini paylaşan meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 05-03-2007, 18:31   #2
Av.Ayse E.

bu cevabı tebellug ettıgınıze daır dosyada herhangıbır kayıt varmı...
Talimat icra dairesi cevabında "Dairenizden gelen yazı üzerine dosya infazen işlemden kaldırıldı.Yapılan kesinti de borçluya iade edildi" şeklinde cevap verdi.

Old 05-03-2007, 18:50   #3
av.knel

Merhaba!
"Barış esasına dayalı hukuk toplumunda yaşama hakkına sahip olan herkes, toplum barışını bozucu nitelik taşıması dolayısıyla devletten suç işlenmesinin önlenmesini ve suçluların cezalandırılmasını talep hakkına sahiptir. Suç teşkil eden bir fiilin işlendiğini öğrenen bireyin, bununla ilgili olarak yetkili makamlar nezdinde bildirimde bulunma hakkı vardır. Bu bakımdan, belli bir suç vakıasıyla ilgili olarak bildirimde bulunmak, hukuka uygunluk nedeni olarak bir hakkın kullanılmasından ibarettir.
Suçluların cezalandırılmasını devletten istemek, kişi açısından bir hak olduğu gibi; herhangi bir suç olgusunun gerçekleştiğini öğrenen kişinin durumu suçu takibe yetkili makamlara bildirmesi, aynı zamanda bir yükümlülüktür. Bu itibarla, herhangi bir suç olgusunun gerçekleştiğini öğrenmesine rağmen durumun suçu takibe yetkili makamlara bildirilmemesi, genel olarak haksız bir davranıştır. Ancak, izlenen suç siyaseti gereğince sadece belli suçların bildirilmemesi veya sadece belli kişilerin bildirim yükümlülüğünü yerine getirmemesi, suç olarak tanımlanmıştır.
Madde metninde belli suçlar açısından bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi, suç olarak tanımlanmıştır.
Bu maddeye göre, suçu bildirmeme suçunun oluşabilmesi için henüz icrası devam etmekte olan bir suçun varlığı gereklidir. Örneğin, bir kimsenin kaçırılarak belli bir yerde tutulduğunun bilinmesine rağmen, durumdan yetkili makamların haberdar edilmemesi; keza, mütemadi suç niteliği taşıyan elektrik hırsızlığının işlendiğinden haberdar olunmasına rağmen, durumun yetkili makamlara bildirilmemesi, bu suçu oluşturacaktır."
Yukarıda T.C.K'nın 278. maddesinin gerekçesinde sorunuzun cevabını bulacağınıza inanıyorum. Bence bizim de 'avukat' olarak bildirim yükümlülüğümüz var; basit gibi görünen bu eylemelere izin vermemek lazım. Avukat olrak sizin bir sorun yaşıyacağınızı sanmıyorum; yalnız icra müdürünün bir sorumsuzluğu söz konusu; çünkü 'dosya infaz olmuştur' talimatını daha dikkatli incelemesi gerekirdi. Şikayeti ya da ihbarı sizin yapmanız gerekirdi.
Saygılarımla...
Old 07-03-2007, 18:03   #4
Noyan Yiğit

Dostlar yanıtlarınız için teşekkür ediyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi