Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evi terk etmiş sayılır mıyım? / Maddi sıkıntı içindeyim nasıl boşanırım?

Konuyu Kilitleyin
Old 23-12-2009, 20:55   #1
Konuk 51

Varsayılan Evi terk etmiş sayılır mıyım? / Maddi sıkıntı içindeyim nasıl boşanırım?

Eşimle 12 yıllık bir evliliğimiz var.Bu evliliğin özellikle son dört yılında şiddetli geçimsizlik ve sözlü şiddet var. 2 yıl öncesinde boşanma davası açtım fakat şu an 10 yaşında olan çocuğumu düşünerek davadan vazgeçtim.
Sonra aynı olumsuz olaylar yaşanınca 7 ay önce tayinimi istedim ve tayinim çıkınca çocuğumu da alarak o şehri terk ettim. Şimdi başka bir şehirde yaşıyorum. O zamandan sonra eşimle yüz yüze görüşmem hiç olmadı. Telefonda sürekli küfür ve tehditler ediyor. Mesajlarla taciz ediyor. Buradan boşanma davası açmak istiyorum. Çocuğumu alarak evi terk etmiş olmam aleyhimde kullanılabilir mi? Ayrıca boşanma davasını avukatsız açmam mümkün mü? Çünkü ödediğim krediler yüzünden avukatlık ücretini ödeyecek durumum yok. Barodan avukat talebinde bulunabilir miyim?
Şimdiden teşekkür ederim.
Old 23-12-2009, 22:01   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinizin sorumsuz davranışları var ise, psikolojik-fiziki-ekonomik şiddet görüyor iseniz, hakaret ve tehdite maruz kalıyor iseniz elbette bu evliliği sürdürmek zorunda değilsiniz. Bu şartlar altında, çocuğunuzla ayrı bir ile gitmeniz veya ayrı bir eve çıkmanız evi terk etmek anlamına gelmeyecektir.

Haklı sebeplerinizi kanıtlamanız halinde boşanmaya hükmedilebilecektir. En yakın akrabalarınızın, arkadaş ve komşularınızın tanıklığından, daha önce açtığınız boşanma dosyasından varsa savcılık soruşturmalarından, mektup, mesaj gibi pek çok delilden yararlanabilirsiniz.

Boşanma davanızın içinde, çocuğunuzun velayetini, önce tedbir, boşanma kararının verilip kesinleşmesinden sonra iştirak nafakası olarak devamını isteyebilirsiniz. Oğlunuz kendini ifade edebilecek yaşta olduğu için velayet hususunda mahkemece dinlenebilir.

Kendiniz için maddi ve manevi tazimnat taleplerinde bulunabilirsiniz. Yine nafaka talebinde de bulunabilirsiniz.

Davalarınızı avukat ile takip etmeniz yararınızadır. Maddi sıkıntı içinde olduğunuzu gelirinizin, geçiminize yetmediğini (kredi ödemesi, kira, eğitim..vs masrafları belgeleyerek) kanıtlar iseniz, bulunduğunuz yer barosu ücretsiz avukat tayin edebilir. Deneyiniz.

Aksi halde, imkanlarınız dahilinde profesyonel bir avukattan her aşamada yardım almanızı önermekteyiz.

Saygı ile,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi