Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Bilgisayar Yazılımları Avukatlık Bürosu Programları, İçtihat ve Mevzuat Programları, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi). Hukukla ve hukukçularla ilgili her türlü bilgisayar yazılımlarına dair sorular, program incelemeleri ve sohbetler

uyap üzerinden mobil imza ile imzalama sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-01-2013, 12:14   #1
av.ertürkyıldız

Varsayılan uyap üzerinden mobil imza ile imzalama sorunu

Sayın meslektaşlarım.Bildiğimiz gibi icra işlemleri artık uyap üzerinden elektronik imza ile yapılıyor.Bende mevcut olan mobil imza ile evrak imzalayamıyorum.mobil imza ile evrak imzalanabiliyor mu?bu uygulamayla evrak imzalayan arkadaşlarımızdan bilgi alabilir miyim?bu konuyla ilgili mobil imzayı aradım bilgileri yok,Adalet Bakanlığı ve uyap dan da bilgi alabileceğim kimseye ulaşamadım.Barolar Birliğini de aradım onlar da e imza satışı ile ilgili bilgi veriyorlar,mobil imza ile ilgili bilgileri yok.E imza mı almamız gerekiyor yoksa mobil imza ile imzalayabiliyor muyuz?
Old 15-01-2013, 13:09   #2
Admin

Burada dikkat etmeniz gereken nokta elektronik imzanın mahiyeti (örneğin mobil olması) değil, sertifika kuruluşunun kim olduğu. Bunu tesbit ettikten sonra bakmanız gereken de bu sertifika kuruluşu ile adalet bakanlığı arasında uyapa erişim konusunda anlaşma olup olmadığı.

"Mobil imza" ile kastettiğiniz imzanın sertifika kuruluşunun Turkcell olduğunu olduğunu tahmin ediyorum. Bildiğim kadarıyla adalet bakanlığı Türkcell ile bu imzanın uyapta kullanılbilmesi için bir anlaşma yaptı ancak yine bildiğim kadarıyla bu anlaşma sadece vatandaş portalını kapsıyor, avukat portalını kapsamıyor. En azından yakın zamana kadar durum böyleydi, yakın zamanda anlaşmanın kapsamını genişletip avukat portalına da teşmil ettilerse bilemiyorum ancak böyle olsaydı duyardık diye düşünüyorum.
Old 15-01-2013, 17:39   #3
advocate_demos

Aynı sorunu ben de yaşıyorum ve bir başlık da ben açtım.
Turkcell Mobil imza ile e-devlet üzerinden dolaylı olarak da olsa avukatportal'a bağlanılıyor.
Fakat döküman editörü ile hazırladığımız evrakı mobil imza ile imzalayamıyoruz.
Ben de bakanlığa mail attım ama tatmin edici bir cevap alamadım.
turkcell ile görüştüm ama sanırım onlarda bunun için altyapı yok.
Çünkü bilgisayara kurulu küçük bir program yardımı ile bunu yapmak gerektiği düşüncesindeyim. Ama turkcell'in bu tarz bir programı mecut değil.
Bu konuyu öngöremeyen Turkcell teknik destek ne kadar sürede hazırlayabilir bunu onu da bilmiyorum açıkçası.
Yani bu durumda e-imza almaktan başka çare kalmıyor sanırım.
Old 16-01-2013, 11:37   #4
av.ertürkyıldız

Evet ben de BarOlar Birliğinin sitesinden e imza başvurusu yaptım.mobil imza kullanan kimseye de henüzrastalamadım.e imza gelince mobil imzayı iptal ettirmeyi düşünüyorum.
Old 06-03-2013, 16:24   #5
Av.Övünç GAZETECİ

Alıntı:
Yazan advocate_demos
Aynı sorunu ben de yaşıyorum ve bir başlık da ben açtım.
Turkcell Mobil imza ile e-devlet üzerinden dolaylı olarak da olsa avukatportal'a bağlanılıyor.
Fakat döküman editörü ile hazırladığımız evrakı mobil imza ile imzalayamıyoruz.
Ben de bakanlığa mail attım ama tatmin edici bir cevap alamadım.
turkcell ile görüştüm ama sanırım onlarda bunun için altyapı yok.
Çünkü bilgisayara kurulu küçük bir program yardımı ile bunu yapmak gerektiği düşüncesindeyim. Ama turkcell'in bu tarz bir programı mecut değil.
Bu konuyu öngöremeyen Turkcell teknik destek ne kadar sürede hazırlayabilir bunu onu da bilmiyorum açıkçası.
Yani bu durumda e-imza almaktan başka çare kalmıyor sanırım.
Uyap Döküman Editörünün 3.4.6 sürümünde mobil imzala sekmesi mevcuttu. Ancak en güncel sürümü olan 3.4.7'de bu sekmeyi bulamadım bir türlü... Bende 3.4.6 sürümünün exe. dosyası da mevcut ancak mobil imza başvurum daha onaylanmadığı için 3.4.6 sürümüyle turkcell mobil imzamın uygun bir şekilde çalışıp çalışmadığının kontrolünü şuan için yapamıyorum. Meslektaşlarımızdan mobil imzası olanlar, uyap editörün 3.4.6 sürümünü kurup şanslarını denerlerse bu sorun hakkında bizi aydınlatacaklardır diye düşünüyorum....
Old 21-03-2013, 17:58   #6
Av. Taner BAŞ

Üstad, UYAP'ın 3.4.6 sürümünü bulamadım bulabileceğim bir yer biliyor musunuz ?
Old 28-03-2013, 18:22   #7
Av.Övünç GAZETECİ

Taner Bey, geciken cevabım için üzgünüm. 3.4.6 versiyonunu bulabilmeniz zor zira UYAP'ın sitesinde 3.4.7 sürümü mevcut. İsterseniz sizin uygun gördüğünüz bir şekilde size ulaştırabilirim.

3.4.6 sürümünde İlginçtir ki mobil imza sekmesi bazı 3.4.6'larda var bazılarında yok.

Örneğin evimdeki bilgisayarda mobil imzala sekmesi yok. Harici belleğimde Numune olarak sakladığım 3.4.6 'da ise var.. Sanırım program yazılırken versiyon içinde bir yama olmuş. Ancak her halükarda mobil imza sekmesi cep telefonumuza bir sinyal göndermiyor, hata veriyor.

Anlaşılacağı şu:
Mobil imza ile döküman imzalamak şuan için söz konusu değil.
Ancak avantajları da yok değil . Örneğin herhangi bir bilgisayardan Java ayarları olsun olmasın Uyap'a bağlanabiliyoruz. En güzeli ise Apple ya da herhangi bir android telefonla da Uyap'a erişim mümkün. Ancak Windows işlemcili akıllı telefonlara uyumluluğunu test edemedim...
Old 05-05-2013, 23:17   #8
Mert_

Sayın meslektaşlarım;

Uyap döküman editörü versiyon 3.4.21 kullanarak 06.05.2013 tarihi itibari ile döküman imzalamayı başarabildim.

İmzalama işlemi gerçekleştiğinde aşağıdaki resimde belirtildiği gibi bir ekran ile karşılaşıyorsunuz.

Bilgilerinize. Saygılar

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi