Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Kanun yararına bozma talep edilen yerel mahkeme kararları Yargıtaydan dönüyor.

Yanıt
Old 29-05-2007, 09:33   #1
av.efsun

Varsayılan Kanun yararına bozma talep edilen yerel mahkeme kararları Yargıtaydan dönüyor.

Yargıtay daireleri, geçen yıl yerel mahkemelerin ceza davalarına ilişkin verdiği 2 bin 272 kararı `yasalara aykırı` bularak bozdu. Bakanlığın 116 davaya ilişkin bozma talebi ise reddedildi.

Hukukçular, bu kadar çok sayıda kararda yanlışlık tespit edilmesini adalet sistemi açısından ciddi bir sorun olarak niteledi. Adalet Bakanlığı , yerel mahkemelerce verilen kesinleşmiş kararlarda `hukuka aykırılık` görülmesi halinde `kanun yararına bozma` talebiyle Yargıtay `a müracaat ediyor. Bakanlığa 2006`da kanun yararına bozma talebiyle 8 bin 594 dosya geldi. Yapılan incelemenin ardından bozma istemiyle Yargıtay `a gönderilen kararlardan 2 bin 272`si bozuldu. Yargıtay ceza daireleri, yerel mahkemelerin verdiği 116 kararı ise hukuka uygun bularak bakanlığın başvurusunu geri çevirdi. Bin 777 dosya ise Yargıtay `da inceleniyor
Old 29-05-2007, 20:08   #2
Nuriye Değer

İstatistiklere giren kanun yararına bozma taleplerinin tamamına yakını İcra İflas kanunundaki değişiklikle mal beyanında bulunmama suçundan verilen 10 gun hafif hapis cezalarından infaz edilmeyen cezaların infaz savcısı tarafından idari para cezasına çevrilmesi için kanun yararına bozma talep ettiği dosyalardır. Haber içeriği sayısal olarak doğru ise de içerik bakımından izahat gerektirir.Keşke dava türlerine göre bir ayrım yapılarak açıklama yapılsaydı daha açıklayıcı olurdu.
Old 30-05-2007, 15:56   #3
Armağan Konyalı

Sayın Nuriye Değer’in değerlendirmesine katılıyorum.

Yazılı emirle bozma yolundaki dosya sayısına bakarak sistem hakkında umutsuzluğa kapılmamak gerekir. Ayrıca konuya iki açı daha eklemek istiyorum:
1- Yazılı emirle bozma nedenleri tarafları çok da ilgilendirmeyen konulardadır. Tarafları ilgilendiren bir adaletsizlik halinde zaten işi yazılı emir yoluna bırakmadan taraflar kararı temyiz eder.
2- Sistem işlemeseydi bu bozmalar da olmazdı. Sistem iyi işlediği içindir ki yapılan hatalar Bağdat’tan dönmektedir.

Hukuk sistemimizde aşağıdaki iki ana sorun varken diğer konulara bakmamak gerekir:
1) Hakim-Savcı açığı. 2) Yargı bağımsızlığı

Saygılarımla
Old 02-06-2007, 13:22   #4
alikara

hakim savcı sayısının bir anca artırılması gerekmektedir.iş yükü çok ağır buna mutlaka bir çözüm getirilmesi gerekmektedir.
Old 13-09-2007, 20:55   #5
Kartalkanat

Kanun yararına bozma neticesinde tarafların ne kazandığını merak ediyorum. Bildiğim kadarıyla kanun yararına bozma , daha önce verilen kararı kaldırmıyor.
Saygılar
Old 15-09-2007, 21:45   #6
ÇAĞLA

Ben de Sayın Kartakkanat'ın sorusunu yinelemek istiyorum.Çünkü benim de bildiğim kadarıyla;kanunyararına bozma kararı kaldırmıyor.
Saygılarımla.
Old 21-12-2007, 00:24   #7
ali ümit aksu

Ceza yargılama usulü yasasının 309 ve 310 . maddelerinde açıklama var
Old 24-03-2009, 11:30   #8
reanima

Merhabalar,

Kanun yararına bozma, taraf açısından bir fayda sağlamasa da, en azından hukuk güvenliğini sağlıyor. Benim sormak istediğim soru ise şu:

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına ya da Adalet Bakanlığına bir kararın bozulması için ihbarda bulunabiliyor muyuz?

Böyle bir ihbarın belli şekil şartları da var mıdır?

İstanbul'da bir icra mahkemesi, akıl almaz kararlar veriyor, bazı kararlarının en azından kanun yararına bozulmasını istiyoruz. Bu şekilde, hiç olmazsa sonradan bu tip kararlar veremeyeceği inancındayız. Neler yapabiliriz?

Cevaplarınızı bekliyorum.
Old 03-01-2010, 14:35   #9
avktderya

selam ,
Kanun yararına bozmada her hangi bir değişiklik söz konusu değil değil mi sonuca etkili olması noktasında ?
saygılarımla
Old 03-01-2010, 14:51   #10
Av. Can DOĞANEL

Cezada sanık lehine olan bozma sonuç doğurur.
Old 03-01-2010, 22:01   #11
Av. Eyüp KATI

bozulsa ne olur bozulmasa ne olur. devede kulak kadar kaliyor sanirim
Old 24-02-2010, 12:23   #12
ali ümit aksu

Sayın Av.Armağan Konyalı,yukarıdaki açıklamanızda ,kanun yararına bozma konuları zaten taraflar ilgilendirmeyen konulardır,demişsiniz.Benim bildiğim bir davada ,hakim sanığın delillerini toplamadan kesin i. para cezası vermiş.Adam bunun için bakanlığa başvurdu.Kabul edilmedi.Adam 2000 tl ödemek zorunda kaldı.Sonuç adamı ilgilendiriryordu.Kesin hükümler hakimleri denetim dışında tutma yolu oloablir mi?Ayrıca 2.yol olarak adaletsizlik yaratan kararlar kanun yararına bozma yoluna gitmedem temyiz yoluyla düzeltilebilir,demişsiniz.Kanun yoluna başvuru kesinleşen veya kesin kararlar için bir kanun yolu.Temyiz edilince ,kesin olduğu için temyiz talebi kabul edilmiyor.Daha başka bir temyiz yolu varsa lüyfen anlatır mısınız.
Old 28-04-2010, 14:52   #13
iyakupoglu

KANUN YARARINA BOZMA ( HUMK 427/6,7 )
Kesin kararlara karşı Yargıtay C.Başsavcısının başvurabileceği istisnai ve kendisine özgü temyiz yoluna kanun yararına temyiz denir.
Yargıtay C.Başsavcısı tarafından kanun yararına temyiz edilebilecek olan kesin nihai kararlar 2 çeşittir (HUMK 427/6) :
1- Verildikleri anda kesin olan (temyizi kabil olmayan) hükümler
2- Aslında temyiz edilebilen (temyizi kabil olan) ve fakat taraflardan hiç birinin süresi
içinde temyiz yoluna başvurmamış olması nedeniyle kesinleşmiş bulunan hükümler
Her iki halde de hüküm Yargıtay’ın denetiminden geçmemiştir. Bu hükümler verilirken, hukuk kuralları yanlış uygulanmıştır. Bu hallerde, hukukun yanlış uygulandığını tespit edip, mahkemelerin bundan sonraki benzer olaylarda aynı yanlışı yapmalarını önlemek için bu gibi hükümler C.Başsavcılığı’nın kanun yararına temyizi üzerine Yargıtay tarafından incelenir. Yargıtay, gerçekten hukukun yanlış uygulanmış olduğu kanısına varırsa, hükmü kanun yararına bozar. Bu bozma kararı RG’de yayınlanarak, kanunların yurdun her yerinde aynı şekilde uygulanması sağlanır.
Yargıtay C.Başsavcısı Adalet Bakanlığı’nın göstereceği gerek üzerine, bir kararı kanun yararına temyiz eder (427/6). Bunun için belli bir temyiz süresi yoktur.
Kanun yararına temyiz isteği Yargıtay’ca yerinde görüldüğü taktirde, hüküm kanun yararına bozulur (427/8). Kanun yararına bozma üzerine, mahkeme tekrar yargılama yapamaz ve bozmaya uygun olarak yeni bir hüküm veremez; verirse, bu hüküm geçersizdir. Mahkeme, kanun yararına bozma kararına karşı direnme kararı da veremez.
Şu halde mahkeme, kanun yararına bozma kararı üzerine hiçbir işlem yapamaz. Çünkü, kanun yararına bozma hükmün hukuki sonuçlarını kaldırmaz (427/7,c.2)
Yargıtay, kanun yararına bozma kararının bir örneğini Adalet Bakanlığı’na gönderir. Adalet Bakanlığı bu kararı RG’de yayımlatır (427/8)
Yargıtay, Başsavcının kanun yararına temyiz talebini reddederse, Başsavcı bu ret kararına karşı karar düzeltme yoluna başvuramaz.
Old 29-04-2010, 11:11   #14
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan ali ümit aksu
Sayın Av.Armağan Konyalı,yukarıdaki açıklamanızda ,kanun yararına bozma konuları zaten taraflar ilgilendirmeyen konulardır,demişsiniz.
Tarafları ilgilendirse zaten temyiz ederler; taraflar temyiz etmekle ilgilenmiyorlarsa başka ne denir?

Alıntı:

Ayrıca 2.yol olarak adaletsizlik yaratan kararlar kanun yararına bozma yoluna gitmedem temyiz yoluyla düzeltilebilir,demişsiniz.Kanun yoluna başvuru kesinleşen veya kesin kararlar için bir kanun yolu.Temyiz edilince ,kesin olduğu için temyiz talebi kabul edilmiyor.Daha başka bir temyiz yolu varsa lüyfen anlatır mısınız.

Yukarıda aktardığınız sözlerim temyiz yolu açık olup da taraflarca temyiz edilmeyen kararlar hakkındadır. Bildiğim başkaca temyiz yolu olsa siz de bilirdiniz.

Hukuk mahkemelerindeki temyiz yolu açık olduğu halde temyiz edilmeyen kararlar yaş düzeltme, ad düzeltme davalarıyla ilgilidir. Bu tür davalarda talebi doğrultusunda kararı alan davacı, karar yanlış olsa da temyiz yoluna gitmemektedir. Bu durumda kanun yararına bozma ile yanlışlıklar düzeltilmektedir.
Alıntı:

Kesin hükümler hakimleri denetim dışında tutma yolu olabilir mi?

Hakimlik en sıkı denetlenen mesleklerden biridir. Temyiz yolu kapalı olan kesin kararların sınırı bizim vekillerimiz tarafından TBMM’de belirlenmektedir. Kesinlik sınırı hakimler tarafından belirlememektedir.

Sizin düşünceniz sorularınızın arasında çok net görünmüyor: Kesinlik sınırı düşürülmeli mi? Kaldırılmalı mı? Biraz da ben soru sorayım.

Old 11-10-2012, 08:44   #15
avyusuf

sayın Armağan Konyalı hakimler ve hakimlik mesleği ile ilgili çok fazla iyi niyetli olduğunuzu düşünüyorum, izmirde iyi hakimler olabilir ama bizler bulunduğumuz yerlerde hakimlerden kaynaklı bir çok keyfi sıkıntı içindeyiz, girişimlerimizde netice vermiyor, hakimler denetleniyor olsaydı eğer biz bu sıkıntıları yaşamazdık, yorumlarınızda bu sebeple ve maalesef büyük hata görüyorum..
Old 11-10-2012, 11:06   #16
Av.Ömer Güntay

İdeal ve görevlerini müdrik, yetkilerini sakınan bir hâkimi, kendisinden daha iyi denetleyebilecek hiçbir kimse ve merci yoktur...

Bu yasalar üstü ilke dışında, pozitif açıdan durum: http://www.hsyk.gov.tr/teftis/rehber.html
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi