Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

görme engelli hukukçular için mevzuatın seslendirilmesi

Yanıt
Old 24-09-2010, 14:47   #61
ElifŞimşek

Şimdi bende diyeceğimki ben hala dosyaları küçültmeyi beceremedim onun içinde yükleyemiyorum. Sonra admin toptan kovacak bizi

Ama söz ben kendi sorunumu kendi başıma çözeceğim
Old 24-09-2010, 15:17   #62
Admin

Alıntı:
Yazan elfokumus
Şimdi bende diyeceğimki ben hala dosyaları küçültmeyi beceremedim onun içinde yükleyemiyorum. Sonra admin toptan kovacak bizi

Ama söz ben kendi sorunumu kendi başıma çözeceğim
Bu kadar özverili ve her türlü takdire değer bir çalışma yaparken kendinize bu kadar haksızlık etmeyiniz lütfen.

Elimden gelse sizin sorununuzu da çözmek isterdim ama programın sizde neden çalışmadığını inanın hiç bilemiyorum.
Old 24-09-2010, 20:16   #63
Av.Nur Hayat BURAN

Alıntı:
Yazan elfokumus
Bende ses patlaması olmasın diye çok yüksek sesle kaydetmedim ama sayın alemeti farika benim kayıtlarımı dinleme fırsatınız oldu mu? Eğer ses düzeyleri çok azsa daha da yükselterek kaydedebilirim.

Sizinkileri dinledim Elif Hn, ses düzeyi gayet iyiydi. Canım Duygu Işık' ınkiler de iyi ama ben kendi kayıtlarımdan memnun kalmadım. Dün bilgisayarın mikrofon ayarlarını yaptım ve okumalara devam ettim. Bu seferki okumalardaki ses düzeyleri daha iyi geldi bana.
Old 25-09-2010, 11:57   #64
libra

Sayın alameti farika,

Bu duyarlı, özverili ve örnek teşkil edecek çalışmanızdan dolayı, sizi ben de tüm içtenliğimle tebrik ediyorum.

Duygularımı ifade etmekte kelimelerin yetersiz kaldığı bir çalışma başlatmışsınız. Ben de elimden geldiğince katkıda bulunmak istiyorum. Eğer başarabilirsem gerçekten büyük bir mutluluk ve gurur duyacağım.

Böylesi güzel bir çalışmanın içinde yer alma şansını bana yakalattığınız için, fikrin sahibi olarak size ve fikrinizin hayata geçirilmesini sağlayan hayal kahramanımız sayın admin'e de sonsuz teşekkür ediyor,
çalışmaya katılan sitemiz üyelerinin tümünün de yüreklerine sağlık diyorum.

Ve izninizle, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununu seslendirmekle başlamak istiyorum.

Old 25-09-2010, 13:28   #65
ElifŞimşek

Alıntı:
Yazan libra
Sayın alameti farika,

Bu duyarlı, özverili ve örnek teşkil edecek çalışmanızdan dolayı, sizi ben de tüm içtenliğimle tebrik ediyorum.

Duygularımı ifade etmekte kelimelerin yetersiz kaldığı bir çalışma başlatmışsınız. Ben de elimden geldiğince katkıda bulunmak istiyorum. Eğer başarabilirsem gerçekten büyük bir mutluluk ve gurur duyacağım.

Böylesi güzel bir çalışmanın içinde yer alma şansını bana yakalattığınız için, fikrin sahibi olarak size ve fikrinizin hayata geçirilmesini sağlayan hayal kahramanımız sayın admin'e de sonsuz teşekkür ediyor,
çalışmaya katılan sitemiz üyelerinin tümünün de yüreklerine sağlık diyorum.

Ve izninizle, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununu seslendirmekle başlamak istiyorum.

O zaman aramıza hoşgeldiniz diyerek başlayım ben
Gerçekten insana inanılmaz keyif veren bir proje ve fikir.
Old 25-09-2010, 13:37   #66
libra

Alıntı:
Yazan elfokumus
O zaman aramıza hoşgeldiniz diyerek başlayım ben
Gerçekten insana inanılmaz keyif veren bir proje ve fikir.

Hoşbuldum sayın elfokumus, keyif konusunda da size katılıyorum .
Size de kolay gelsin.
Old 25-09-2010, 22:28   #67
Av.Nur Hayat BURAN

Alıntı:
Yazan libra

İzin ne demek, sesli şerhimize vereceğiniz katkı paha biçilemez olacaktır. Şimdiden çok teşekkürler...
Old 25-09-2010, 22:43   #68
Av.Nur Hayat BURAN

Sayın Av. Nevra ÖKSÜZ TTK.'nın toplam 427 maddesi tek başına okumuş ve sesli dosya olarak şerhimize eklemiştir.

Sayın Duygu IŞIK, Sayın Elif Okumuş, Sayın Ufuk Bozoğlu ve bendeniz de MK'yı okumaya devam etmekteyiz.

Sayın Levent Cirit de Anayasa'ya katkıda bulunmuştur.

Ayrıca Sayın Av. Ufuk Bozoğlu tarafından 4320 S.lı Ailenin Korunmasına Dair Kanun'un okumaları tamamlanmıştır.

Katkıda bulunan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
Old 27-09-2010, 16:46   #69
libra

Alıntı:
Yazan Admin
Kaydettiğiniz ses dosyası çok büyükse (özellikle uzun maddelere ilişkin ses dosyaları büyük olabilir), şerhe eklerken dosyanız çok büyük uyarısı alabilirsiniz.
Bu ses dosyalarını windows ses kaydedici yerine, daha yetenekli bir başka ses kaydedici ile kaydetme imkanınız varsa ses kalitesi ayarlarına girip, daha düşük boyutlu ses dosyaları üretmeniz ve şerhe eklemeniz mümkün olacaktır.
Alıntı:
Yazan Admin

Örneğin aşağıdaki ücretsiz ses kaydedici programı kullanabilirsiniz:

http://www.sound-recorder.biz/downlo...drecorder.html

(Programı indirip kurarken, custom install seçiniz ve toolbar install seçeneklerini iptal ediniz, böylece kurulumda toolbar kurulmasın)
Programı kurup çalıştırdıktan sonra options/output file type/settings bölümüne girerek ayar çubuğunu "low quality"'ye getirseniz, programla kaydedeceğiniz dosyaların boyutu ciddi oranda küçülecektir. Böylece hem şerhe eklemek kolay olur, hem de şerhten indirecek ziyaretçilerimiz bu dosyaları daha hızlı indirip, işleyebilirler.

Bir sorun yaşarsanız lütfen bildiriniz.

Sayın admin ve ses dosyası oluşturan arkadaşlar,

CMK maddelerini seslendirirken, sayın admin'in yukarıda önerdiği programı kullanıyorum. Ancak, program kurulumundan sonra yapılması gereken ayarları yapmayı atladığımdan
, 2. madde de biraz uzun olduğundan, ne yazık ki çok az bir farkla 2 MB dan fazla yer tuttu (MB.2.105344) ve doğal olarak ben ses dosyasını siteye ekleyemedim. (Admin'in dediğini yapmayanın sonu budur işte )

Seslendirdiğim bu uzun dosyayı küçültebilmek için ne yapabilirim diye internette dolaşırken, "
DietMP" adında, MP3 dosya boyutlarını azaltmak üzere hazırlanmış bir yazılım programı buldum,(http://www.inndir.com/DietMP3-17433i.html )indirdim, kullandım ve dosyanın MB 1.52 olmasını sağlayarak sitemize ekleyebilldim.
( Bu arada keşke bizim diyet programları da böyle hızlı ve verimli olsa )

Böyle bir durum yaşayan arkadaş varsa, ya da yaşayacak olan olursa kullanabilsin diye
sizlerle paylaşmak istedim.
Old 27-09-2010, 16:47   #70
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan libra

CMK maddelerini seslendirirken, sayın admin'in yukarıda önerdiği programı kullanıyorum. Ancak, program kurulumundan sonra yapılması gereken ayarları yapmayı atladığımdan
, 2. madde de biraz uzun olduğundan, ne yazık ki çok az bir farkla 2 MB dan fazla yer tuttu (MB.2.105344) ve doğal olarak ben ses dosyasını siteye ekleyemedim. (Admin'in dediğini yapmayanın sonu budur işte )

Seslendirdiğim bu uzun dosyayı küçültebilmek için ne yapabilirim diye internette dolaşırken, "
DietMP" adında, MP3 dosya boyutlarını azaltmak üzere hazırlanmış bir yazılım programı buldum,(http://www.inndir.com/DietMP3-17433i.html )indirdim, kullandım ve dosyanın MB 1.52 olmasını sağlayarak sitemize ekleyebilldim.

Böyle bir durum yaşayan arkadaş varsa, ya da yaşayacak olan olursa kullanabilsin diye

)))
Old 27-09-2010, 17:04   #71
Admin

Alıntı:
Yazan libra

Paylaştığınız için teşekkürler ama size iki kötü haberim var:

1- Gördüğüm kadarıyla bu program sadece MP3 dosyalarını "zayıflatıyor". Dolayısıyla Windows ses kaydedici ile kaydedilen WMV dosyaları için bir işe yaramıyor, ki çoğu üyemiz bu program ile kayıt yapıyor.

2- Program ücretli bir program ve ücret ödemeden sadece 15 dosya için çalışıyor, 15 dosya sonra kullanmaya devam etmek isterseniz lisans almanızı isteyecek.

Kötü haberler için üzgünüm!
Old 28-09-2010, 00:59   #72
libra

Alıntı:
Yazan Admin
Paylaştığınız için teşekkürler ama size iki kötü haberim var:
1- Gördüğüm kadarıyla bu program sadece MP3 dosyalarını "zayıflatıyor". Dolayısıyla Windows ses kaydedici ile kaydedilen WMV dosyaları için bir işe yaramıyor, ki çoğu üyemiz bu program ile kayıt yapıyor.
2- Program ücretli bir program ve ücret ödemeden sadece 15 dosya için çalışıyor, 15 dosya sonra kullanmaya devam etmek isterseniz lisans almanızı isteyecek.
Kötü haberler için üzgünüm!

Sayın admin,

ben kötü haberleriniz için üzülmedim, siz de üzülmeyin lütfen. (Keşke bütün kötü haberler sizinkiler gibi olsa!)

Evet biliyorum, dediğiniz gibi programı ücretsiz olarak sadece 15 dosyada çalıştırabiliyorsunuz ve sonrası içinse lisans almak gerekiyor. Üretici firmanın sitesinde ( http://www.eniacjia.com/dietmp3-register.asp ) ücret
$14.95 olarak belirtilmiş ve bugünkü kurdan karşılığını hesapladığımızda TL.20 civarında bir ödeme söz konusu olur ki, sanırım bu da sağladığı kolaylık gözönüne alındığında pek de yüksek bir meblağ sayılmaz .

Yine dediğiniz gibi, bu program sadece şişman MP3 dosyalarını zayıflatmaya yarıyor, adı üstünde DietMP3. Ama Windows ses kaydedici ile WMV dosyası olarak kayıt yapan üyelerimiz de, olur ya belki birgün MP3 formatında çalışmak isterler, akıllarının bir köşesinde bulunsun.

Old 29-09-2010, 19:46   #73
Av.Nur Hayat BURAN

Varsayılan 6570 sayılı yasanın 7. maddesi

Merhaba,
6570 sayılı gayrimenkul kiraları hakkındaki kanunu okumaya başladım ama 7. maddenin her bendi ayrı ayrı kaydedimiş olduğundan orada tıkandım. Ne şekilde okusam diye düşündüm ama çözüm bulamadım, yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.
Old 29-09-2010, 19:55   #74
Av.Ufuk Bozoğlu

Maddeyi bütün halinde okumak daha mantıklı geldi bana.

İçtihatları rahat ekleyebilmek için maddeyi bu biçimde ayrıma tabi tutmuştuk.

Öneri 1 )
Old 29-09-2010, 22:01   #75
Admin

Alıntı:
Yazan av-ufuk
Maddeyi bütün halinde okumak daha mantıklı geldi bana.

İçtihatları rahat ekleyebilmek için maddeyi bu biçimde ayrıma tabi tutmuştuk.

Öneri 1 )
Aynı görüşteyim. Maddenin bütünü buraya eklenebilir diye düşünüyorum.
Old 29-09-2010, 22:44   #77
Av.Nur Hayat BURAN

Evet 7. maddeyi bir bütün olarak okudum, şerhe ekledim... Bu arada aklıma birşey daha takıldı; bazı maddeler iptal edilmiş durumda, onlar ne olacak? Ben iptal edilmiş iki maddeyi "şu şu nedenle iptal edilmiştir" şeklinde okuyup kaydettim. Sizce devam edelim mi bu şekilde kaydetmeye yoksa başka bir öneriniz var mı? Sevgiler, saygılar sunarım...
Old 07-10-2010, 17:08   #78
Av.Nur Hayat BURAN

Sayın Pluvia, tabii ki, ne gibi bir yardım isterseniz hemen yardıma hazırım....
Old 27-10-2010, 23:14   #79
Admin

Uzun maddelerin ses dosyaları oldukça büyük olduğundan eğer sisteme eklerken dosya çok büyük uyarısı alırsanız, dosyayı küçültmek için kullanabileceğiniz bir başka program daha buldum:
http://www.softpedia.com/get/Multime...rter-SPG.shtml

1- Programı DOWNLOAD sayfasından indirdikten sonra bilgisayarınıza kurup çalıştırınız (program ücretsiz).
2- Açılacak sayfada "ADD" tuşuna basarak sıkıştırmak istediğiniz dosyayı (yani kaydettiğiniz ses dosyasını) seçiniz.
3- SELECT OUTPUT FOLDER bölümünde BROWSE'a basarak sıkıştırılmış dosyanın kaydedilmesini istediğiniz dizini belirtiniz (mesela masa üstü).
4- SELECT OUTPUT FORMAT AND QUALITY bölümünde sırasıyla MP3 ve "Very Low" seçiniz.
5- CONVERT tuşuna basıp, bir süre bekleyiniz. Program ses dosyanızın belirttiğiniz dizinde MP3 uzantılı ve sıkıştırılmış (daha küçük boyutta) bir örneğini oluşturacaktır. Bu örneğin 2 Mb. altında olması çok yüksek ihtimal ve böylece şerhimize de ses dosyası olarak sorunsuz ekleyebilirsiniz.

Şerhimizde mevcut WMA ve WAV formatında iki ses dosyası ile deneme yaptım ve bir dosyayı 5'te 1, diğerini 10'da 1 boyutunda küçültebildim.

Öncelikle bu programı denemenizi ancak bununla sorun yaşarsanız, benzer bir işlevi yapan şu programı da deneyebileceğinizi belirtmek istedim.
Old 02-01-2011, 19:40   #80
Av. Selen Vargün

hmmm.. kısa ve net bir açıklama yapacak olan var mı nasıl seslendirme yapabileceğimle ilgili? ben hala nasıl seslendireceğimi anlamadım..?
Old 10-01-2011, 11:18   #81
Av.Nur Hayat BURAN

Yeni Fikir seslendirme yapmaktan çekinmeyiniz

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=57124 seslendirme dosyalarının küçültülmesi ile ilgili sayfamızın linkidir.

Yine de seslendirme yapmak isteyen ancak dosyaları küçültemeyen arkadaşlar var ise lütfen seslendirmelerini yapmaktan çekinmesinler. Yaptıkları seslendirmeyi mail yolu ile bana göndersinler. Ben küçültüp kendilerine göndereyim. Eklemeyi yapma hususunda da bir sıkıntı olur ise o konuda da her an yardımcı olmaya hazırım. Yeter ki bu işe hevesli olalım. Saygılar sunarım.
Old 17-04-2011, 18:43   #82
mustang

Varsayılan seslendirme destek

merhaba

seslendirme çalışmalarınıza destek vermek istiyorum.
konuyla ilgili metinlerinizi mustafasrc(@)hotmail.com adresine yollayabilirsiniz.
bu akşam şehir dışına çıkıyorum salı gününden itibaren geri dönüş yapabilirim.

saygılar;

mustafa sürücü
Old 20-04-2011, 09:35   #83
Admin

Sayın mustang,
Alıntı:
Yazan mustang
seslendirme çalışmalarınıza destek vermek istiyorum.
Şerhimize eklediğiniz seslendirme dosyaları için açık alandan da teşekkür etmek istedim.

Engelliler ve Hukuk Çalışma grubumuzun üyeleri bu anlamlı çalışmaya yaptıkları seslendirmelerle büyük katkı sağlıyor ve ben objektif olamadığım için mi bilemiyorum ancak hepsinin ekledikleri ses dosyaları da bana "profesyonel seslendirmeler" kadar başarılı geliyor.

Öte yandan sizin seslendirmenizi dinlediğimde haber spikerliği kariyer seçiminizin ne kadar isabetli olduğunu düşündüğümü itiraf etmeliyim! Bu çalışmalarda profesyonel kadar iyi seslendirme yapan üyelerimizin arasına seslendirme konusunda gerçekten profesyonel sizin de katılımızın bu anlamlı projeye çok büyük bir katkısının olacağını düşünüyorum ve bu açıdan hem çalışmaya katılımınız, hem de belki bundan da önemlisi sadece bu amaçla THS'ye üyelik başvurusunda bulunduğunuz için tekrar teşekkür etmek istedim.

Bu arada seslendirme çalışmaları konusunda Engelliler ve Hukuk Çalışma Grubumuzla koordinasyon içinde kalmanız açısından aşağıdaki sayfayı tıklayarak bu gruba katılma başvurusunda yapmanızı naçizane öneririm:
http://www.turkhukuksitesi.com/profi...editusergroups
Old 20-04-2011, 13:11   #85
mustang

Alıntı:
Yazan Av.Nur Hayat BURAN
Sayın mustang,

Aramıza hoşgeldiniz...

hoşbulduk efendim...
Old 20-04-2011, 15:13   #86
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın mustang,
Alana verdiğiniz destekten dolayı ben de teşekkür etmek isterim. Ayrıca profesyonel bir sesten kanunları dinlemek de ayrı bir keyif oluyormuş.
Ağzınıza sağlık, hoşgeldiniz.
Old 20-04-2011, 15:40   #87
mustang

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık
Sayın mustang,
Alana verdiğiniz destekten dolayı ben de teşekkür etmek isterim. Ayrıca profesyonel bir sesten kanunları dinlemek de ayrı bir keyif oluyormuş.
Ağzınıza sağlık, hoşgeldiniz.

hoşbulduk duygu hanım
rica ederim efendim
keşke o bahsettiğiniz profesyonellik mertebesine ulaşabilsek, ama nerde? 25 yıl sonra belki ucundan...
evimdeki teknik imkanların ve nefesimin yettiği kadar faydalı olabildiysem ne mutlu bana.
bu arada metinleri seslendirirken uludağ üniv.de okurken kendilerinden ders alma şansını yakaladığım değerli borçlar hukuku hocamız prof. dr. doğan şenyüz ve anayasa hukuku hocamız prof dr. kemal gözler aklıma geldi. her iki hocamızın dersleri de kapalı gişe olurdu.pek severdik hukuk derslerini.
Old 21-04-2011, 01:39   #88
mustang

Varsayılan kaliteli kayıt konusunda

Merhaba arkadaşlar;

Kayıt konusunda ufak tavsiyelerde bulunmak isterim.

Ne şekilde kayıt alıyorsunuz? Bilgisayar? Cep telefonu? Ses kaydedicisi?

Seslendirme konusunda verdiğiniz emek büyük, bu seslendirmelerin daha kaliteli kaydedilmesiyle hem siz daha fazla motive olacaksınız hem de dinleyen arkadaşlar sizi daha net duyarak dinlerken konuya daha fazla konsantre olacaklar ….

Bilgisayarda kayıt yapıyorsanız Adobe Audition, veya Sony Sound Forge, gibi profesyonel programları tercih etmeye çalışın. Bu programların “Deneme Sürümleri ”ni ufak bi araştırmayla forumlardan bulabilirsiniz. Bilgisayarınızda kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Benim gibi bilgisayara üzerinden tek mikrofon kullanarak kayıt yapıyorsanız, ses dosyalarınızı açarken her zaman MONO olarak açınız. Stereo açarsam daha kaliteli kayıt olur yanılgısına düşmeyiniz, stereo kayıt için 2 ayrı mikrofon gerekir. Zira fazladan yer kaybı olur ki 2 mb nin üstündeki dosyalarda yükleme sorunu var. Megabayt sınırına takılmamak için kayıttan sonra dosyanızı kaydederken wmv olarak değil MP3 olarak kaydediniz. Ve kayıt sırasında 10-15 cm den fazla uzaklaşmayın mikrofondan. Ben 2 cm den fazla uzaklaşmıyorum. Daha canlı bir ses elde etmek için…

Seslendirme dosyalarını küçültmek için kullanılan yazılımlar maalesef kayıt kalitesinden taviz vermektedir. Dosyayı bu şekilde küçültmek yerine konuşma sırasındaki duraklamaları nefes almaları ve gereksiz boşlukları montajda temizlersek silersek hatta yetmediyse kullandıgımız ses kayıt programının menülerinden konuşma hızını arttırırsak daha verimli olabilir. % 3 lük bir hız artışi kafi gelecektir, hemde dosya boyutumuz azalacaktır. Hani şu “eğer 30 dakika içinde ararsanız bu güzel falancanın yanında bu harika filancaya hiçbir ücret ödemeden sahip olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken…” tarzındaki reklamlardaki gibi hızlı.

Evde çantasında duran ve sadece tatilden tatile kullandığınız kameranız mı var?
Eğer handcam türü, sony Panasonic, jvc vb el kameranız varsa, bunu usb kablosuyla bilgisayarınıza takarak bilgisayar mikrofonu olarak kullanabilirsiniz. Kasete kaydetmeden direkt bilgisayara. Stereo mikrofonuyla 20-25 cm kadar bir okuma mesafesinden oldukça tatmin edici sonuçlar verecektir. Tek yapmanız gereken CD den kameranın sürücüsünü yükleyip ses kartı ayarlarından “kamera mikrofonu” nu seçmek” hatta kameranın kulaklık girişine kulaklık takarak kayıt sırasında sesinizi mutlaka duyunuz.

Bunlar beni kesmedi ben daha iyi kayıt yapmak istiyorum, sesim de güzeldir şarkı da söyleyip kaydetsem oradan da parlar giderim diyorsanız çaresi var. Tavsiye edebileceğim bazı ekipmanlara ufak bütçelerle sahip olabilirsiniz. Merak eden arkadaşlar varsa ayrıntı verebilirim.
Old 21-04-2011, 10:06   #89
Admin

Alıntı:
Yazan mustang
Kayıt konusunda ufak tavsiyelerde bulunmak isterim.
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederiz.

Söylediklerinize ben de genel olarak katılıyorum ancak dosya boyutunun küçültülmesi konusunda sizin ses kaydıyla ilgili tavsiyenize ek olarak mümkün olduğunca bir ek küçültme programının kullanılmasını da yine de rica ediyorum. Sizin de belirttiğiniz gibi küçültme programları, ses kalitesinde az da olsa bir kayba neden olabilmektedir ancak bizim projemiz için konuşursak bu kayıp katlanılabilir bir kayıptır, zira biz müzik vs. kaydetmediğimiz ve tek amacımız kanun maddesinin görme engelliler tarafından "bilinmesi" olduğundan kaydettiğimiz metin duyulabildiği ve anlaşılabildiği sürece amacımız hasıl olmaktadır.

Duyulabilir ve anlaşılabilir olmasının ötesinde bir de çok kaliteli bir ses olsa olmaz mı diye düşünüyorsanız da haklısınız ancak sorun şu ki, sıkıştırma programlarını kullandığımızda dosya boyutlarını sizin öneriniz gibi %3-%5 gibi küçük oranlarda değil, 5'de 1, 10'da 1 gibi çok büyük oranlarda küçültüyoruz ve bu küçültülmüş dosyalar da THS sunucularının üzerinde yükü azaltıyor.

Bir iki kanun maddesi için bu çok önemli değil elbette ama bundan 5-10 yıl sonrasını düşünürsek, projemizin toplamdaki boyutunun 5-10 kat daha az olmasının sunucularımız üzerindeki yük üzerinde çok ciddi bir hafifleme yapacağını söyleyebiliriz bu açıdan genel kural olarak -mümkün olduğunca- ses dosyalarının ikinci bir programla sıkıştırılıp küçültülmesini yine de rica ediyorum.

Bir de bizim projemiz açısından hayati derecede önemli bir nokta okunan metnin, yazılı metin ile birebir aynı olması gerektiği. Kanun maddeleri zaman zaman ufak tefek hatalar, gramer bozuklukları, hatalı kelime seçimleri vs. içerebilir ancak seslendirme dosyalarının bu hataları da AYNEN içermesi bizim projemiz için çok önemlidir. Hatta sadece metnin birebir aynı okunması dışında, virgül, nokta, noktalı virgül vs. işaretlerdeki duraklamalar dahi -Türkçe dilbilgisi kuralları açısından hatalı olsa bile- metne uygun olmak zorundadır, zira kanunun hukuki yorumu yapılırken bu hatalar da dikkate alınarak metin yorumlanır. Bu açıdan seslendirme yapılırken Türkçe kuralları değil, metnin kendisi esas alınmalı ve noktası, virgülüne kadar aynı şekilde seslendirilmelidir.

Hukukçu meslektaşlarımız bu hassas noktanın farkındalar mutlaka ama projeye katkıda bulunan hukukçu olmayan değerli katılımcılarımız için de bu önemli noktayı da hatırlatmak istedim.
Old 21-04-2011, 10:29   #90
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan mustang
Merhaba arkadaşlar;

Desteğiniz sayesinde kanunlar ruh kazandı, şiir gibi oldu..

Çok teşekkürler,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi