Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

G.Menkul Davalarında Bedel Neye Göre Hesaplarnır.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-02-2005, 08:44   #1
Brusk

Varsayılan G.Menkul Davalarında Bedel Neye Göre Hesaplarnır.

Müvekkilim ile davalı aralarında Taşınmaz satış vaadi sözleşmesi yapmışlar.Noterde düzenledikleri akte göre tarafların karşılıklı borçları 2002 yılında muaccel olmuştur. Bu tarihte müvekkilim satış vaadinde bulunana Müracaat edip kendisini ifaya davet ediyor ancak davalı(satış vaadinde bulunan) birtürlü bu na yanaşmıyor bunun üzerine müvekkilimde mecburen dava yolu ile taşınmazın mülkeyetinin kendi adına tescilini talep etmiştir. bu arada 3 yıl yargılama sürmüş ve karar aşamasına geliniştir.
Şimdi benim burda öğrenmek istediğim mahkeme her şartta mülkiyeti satış alacaklısına devredecektir.'ferağa icbar davasına göre) ancak bedel konusu neye göre belirlenmelidir. Sözleşmede belirlenen bedel 7 milyar tabiki bu miktar 2002 yılına göre taraflar arasında belirlenmiştir. ancak arada 3 yıl geçmiştir. Şunu da önemle belirtmek isterimki bu gecikmenin tek sebebi davalıdır. yani satış vaadinde bulunan davalı, belirlenen tarih geldiğinde akte konu taşınmazın tapusunu haklı hiçbir sebep olmaksızın müvekkilim adına tescilden kaçınmıştır. Son keşifte yerin bedeli yaklaşık 30 milyar çıkmıştır. acaba bu keşiflerin satış bedeli yönünden bir değeri olacakmıdır aradaki bu 3 yıllık gecikmenin telafiisi nasıl olmalıdır. Çünkü bedel sözleşmede(7 milyar)kesin bir şekilde belirlenmiştir. o bedel üzerinden hüküm kurulacak olursa davalı zarar görecek, son keşif üzerinden hüküm kurulacak olursa müvekkilim bundan çok büyük zarar görecek çünkü müvekkilim zamanında "Ben parayı vermeye hazırım sen de tapuyu devret" şeklinde bir ihtarla satış vaadinde bulunanı ifaya davet etmiştir. 3 yıl süren yargılamada da davalının aslında haklı hiçbir yanı yoktur. Davalı hukuken korunamayacak şekilde gelişigüzel itirazlarla yargılamayı sürüncemede bırakmıştır.
Size göre, bu davada bedelin de sözleşmede kesin bir şekilde düzenlendiğini gözönüne aldığımızda dava nasıl sonuçlandırılmalıdır. Sözleşme tarihi ile hüküm tarihi arasındaki 3 yıllık zarar nasıl telaffi edilmelidir. Doğrusu ben bu konuda yeterli bilgiye ulaşamadım ve herhangi bir içtihatta bulamadım..şimdiden yardımlarınız için teşekkürler. İyi çalışmalar dilerim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi