Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

aile konutu eş rıza belgesi yokluğu

Konuyu Kilitleyin
Old 11-11-2014, 16:28   #1
emel gülşen

Önemli aile konutu eş rıza belgesi yokluğu

devlet memuruyum ve 16 senedir evliyim.iki çoçuğum var.eşim ticaret yapmakta.2011 yılında bir konut aldık.2011 yılının sonlarına doğru eşim bu konut üzerine ticari ipotekli kredi çekti.kredi çekerken ev inşaat halindeydi.daha sonra 2011 yılının son ayında biz buraya taşındık.eşimin işleri bozulduğu için krediyi ödemiyoruz.kredi çekilirken benden eş rıza belgesi istemediler.ama ödeme sıkıntıları çıkmaya başlayınca benden eş rıza belgesi istediler,bende hiçbir belgeye imza atmadım.2013 yılının 3, ayında ikamet ettiğim bu eve muhtardan belge alarak aile konutu şerhi koydurdum tapuda.yalnız şerhten önce konut üzerinde ipotek ve birkaç icra var.Birkaç ay önce geldiler eve fiat tespiti yaptılar bilirkişi ve icra memuru ile.sizden ricam aile mahkemesinde dava açmam gerekirse acaba satışı durdurma şansım var mı?benim için çok önemli yuvamı bozmak istemiyorum(cevaplarınız için şimdiden teşekkür eder,saygılar sunarım.
Old 12-11-2014, 19:43   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn Katılımcı,

Aile konutu şerhi koruması ,sadece eşinizin konut ile ilgili sınırlayıcı işlem yapmasını önler.Fakat eşinizin borçlularına karşı aile konutu şerhi koruyucu değildir.

Diğer yandan aile konutu şerhi konmadan önceki tarihte veya siz konutu aile konutu olarak kullanmadığınız dönemde ayırca buranın aile konutu olduğu bilinmesi mümkün değilken ipotek vb gibi sınırlama yapılmış ise bu işlemler de geçerli olacaktır.

Bir avukata doğrudan başvurarak detaylı bir görüşme yapmanızda yarar bulunmaktadır.
Old 13-11-2014, 12:54   #3
emel gülşen

Mutsuz

sn. habibe hanım;gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederim.yalnız tam olarak anlıyamadım.aile mahkemesinde dava açarsam eğeripotek verirken eş rıza belgem yok diye,ipoteği ve diğer icraları kaldırma şansım var mı?eğer satış işlemine geçilirse satışını durdurabilirmiyim?bulunduğum şehirde birkaç meslektaşınızla görüştüğümde farklı cevaplar veriyorlar.bazıları aile konutunun ipotek sonrası olduğu için etkisi yok diyor.birkaç kişi ise aile mahkemesine başvurursan ipoteği kaldırır diyorlar.inanın bende çok sıkıntıda kaldım.konutun doğlgaz faturası ve elektrik faturası benim üstüme kayıtlı.vereceğiniz yanıt için çok tşk.eder görevinizde başarılar dilerim.
Old 13-11-2014, 13:13   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Son Yargıtay kararları Bankanın ipoteğine onay vermeyen eşin açtığı ipoteğin kaldırılması davalarında, bankanın kötüniyetini ispat etmek gerektiğini, bu yükün dava açan tarafta olduğunu arayarak, bu tip davaların kazanılmasını zorlaştırmıştır.

İpoteğin kaldırılması için açılacak davalarda, evin değiri üzerinden nispi harç yatırılmaktadır ve davanın kaybedilmesi halinde davalı banka yararına yüksek avukatlık ücretleri de çıkabilmektedir.

Aile konutu üzerindeki icraları kaldırma veya icra konmuş gayrımenkulün satışını engelleme durumu da yukarıda belirttiğim açıklamalar doğrultusunda çok olası gözükmememektedir.

İpotek tarihinde evin aile konutu olduğunun tespiti ve ev üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması için açılacak dava, evin icra kanalıyla satılması ile konusuz hale gelecektir.

Davanızın Bankanın kötüniyetini somut bir biçimde kanıtlamanız halinde olumlu sonuçlanma ihtimali vardır. Bu yönde delilleriniz varsa, mutlaka bir melektaşımızla tekrar değerlendiriniz.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgiye teşekkürler.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi