Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Takibinde borçlunun T.C kimlik numarası

Yanıt
Old 22-01-2007, 10:34   #1
AV.SERTANn

Varsayılan İcra Takibinde borçlunun T.C kimlik numarası

Uyap sistemi icra takibi açarken borçlunun kimlik numarasını istemekte aksi halde işlem yapılamamaktadır.İİK 58.maddede böyle bir zorunluluk yok veya ben bilmiyorum.Yalnızca "alacaklı tarafından biliniyorsa vergi kimlik numarası"ndan bahsediyor.Sadece isim,soyisim ve adres bilgileri bilinen borçlunun TC.KİMLİK No sunu en kısa yoldan nasıl bileceğiz?
Old 22-01-2007, 11:24   #2
Emrah Güler

Uygulamada borçlunun TC kimlik numarası gerekmiyor. Zaten UYAP'ta Tc kimlik numarasını yazmadan da kaydedebiliyorsunuz. Böyle hazırlamak herhangi bir sorun doğurmuyor .
Old 22-01-2007, 11:41   #3
AV.SERTANn

Bugün sistemden kaynaklananan bir sorun olmuş,illaki borçlunun Tc kimlik numarasını istediler...Bu yüzden şehirdışından gelen meslektaşlar da bu saate kadar bekletildi.Memur arkadaşların yanlış anlaması...Sorun şimdi çözüldü...Sorum site yönetimince kaldırılabilir...
Saygılarımla...
Old 22-01-2007, 11:48   #4
avmgules

Ben Konya da avukatlık yapıyorum.Takiplerde borçlunun TC kimlik no'sunu yazmıyoruz.Uyap kabul ediyor herhangibir sıkıntı çekmiyoruz.
Old 23-01-2007, 01:08   #5
roni

Uygulamada genelde 11111...... yazılmaktadır. Şimdiye kadar herhangi bir sorun olmadı.
Old 23-01-2007, 10:39   #6
madlock

Uyap' ta bildiğim kadarı ile borçlunun kimlik veya vergi no' su istenmiyor. En azında benim takiplerinde istenmedi. Ancak Ben başka bir husustan bahsedeceğim: Uyap sistemi sadece vergi levhası olan avukatlara kota veriyor. Benim gibi bir grup şirket avukatları için isme kota yok. Bunun nedenini anlayabilmiş değilim. Önceleri vekaletnamemiz esas alınarak vekaletnamede görünen tüm şirketler için kota veriliyordu. örneğin vekalette 10 adet şirket varsa bunlardan biri adına alınan kota diğerleri için de kullanilabiliyor ve aynı icra dairesinden 10 şirket adına takip yapılabiliyordu. Şimdi bu uygulamayı da kaldırdılar. Aynı vekalette görünse de her şirket için ayrı kota vermeye başladılar. Üstelik şirketin daha önce sistemde kaydı yoksa bu şirket adına kota alabilmek için Ankara' dan sisteme girilerek onay verilmesini bekliyorsunuz. Evet yanlış okumadunız. Müvekkiliniz adına uyapta icra takibi yapabilmeniz için Ankara' nın onayı gerekiyor. Bu onayın gelmesi ise 5-10 dakikalık bir hadise değil bazen bir gün bekleyebiliyorsunuz. En son açtığım iki takibin ikisinde de Ankara' nın onay vermesi için bir gün bekledim İlginç mi?, komik mi? trajik mi? Siz karar verin...
Old 06-01-2009, 22:53   #9
caner87

Kota,
Bir avukatın tüm icra takiplerini aynı icra dairesinde açabilmesidir.
Avukat gider kotasını o yıl için alır.
Çok daireli icraların olduğu adliyelerde avukat işlerini daha hızlı görsün diye uyap sistemine kayıtla olan bir uygulama.İzmir için bu mümkün, ancak ben şartları merak ettim, mesela kaç dosyanız olması gerekir kota almak için gibi?
Old 06-01-2009, 22:59   #10
Levent Cirit

Kotaya bir açıklık da söyle getirebiliriz. Bir takip açtığımızda ilk önce tevzi ettiriyorsunuz ya. Kota ile size sene basında sanal olarak belli sayıda dosyanın tevziini yapıyorlar. Örneğin Bursa'da 350 dosyalık kota var. Tevzi sonucunda size çıkan icra dairesi hangisi ise o kotayı doldurana kadar tevzi yaptırmaksızın bütün takiplerinizi açıyorsunuz. Kotanız dolunca tekrar kota çekiyorsunuz.

Şartlara gelince; pek emin değilim ama sanırım serbest çalışmak dışında bir şart aramıyorlar.
Old 06-01-2009, 23:41   #11
Admin

Kota için ilave etmek gerekirse: İstanbul (Sultanahmet) Adliyesinde zorunlu bir uygulama. Vergi numaranıza göre -bilgisayarın rastgele seçtiği- bir icra dairesinde adınıza kota açılıyor ve o kota doluncaya kadar, bütün dosyalarınızı otomatik oraya götüyorsunuz.

Bu isteğe bağlı bir uygulama değil, Sultanahmet'te icra takibi yapacaksanız otomatik uyguluyorlar. İcra Dairesi seçme şansı da yok (eskiden her avukat sürekli çalıştığı İcra Dairesine tevzi yaptırırdı), bilgisayar rastgele atama yapıyor. Ayrıca maaşlı çalışıyorsanız da vekil olarak icra takibi açamıyorsunuz, zira sistem kota tahsisi için vergi kaydı istiyor.

Asıl soruya cevap vermek gerekirse, Borçlu TC kimlik numarası girilmesi gerekmiyor (şimdilik! Yakında o da zorunlu olursa şaşırmam!)
Old 07-01-2009, 08:25   #12
av.murat kılıç

Sultanahmet Adliyesinde bir şu durum var. Sene başında veya kotanız bittiği zaman yeniden kota almak durumundasınız. 13-14 tane icra müdürlüğü var. Her icra müdürlüğüne bakan icra mahkemeleri var.
Diyelim ki kotanız 9.icra müdürlüğüne düştü. 9.icra müdürlüğüne 1.icra mahkemesi bakıyor. Ancak 1.icra mahkemesi taahhüt haciz mahallinde alınmışsa; ister haciz yapılsın ister yapılmasın beraat kararı veriyor.
Örneğin 7 ve 5 itm unsurları var ise haciz mahallinde alınan taahhütten ceza veriyor.
Demek istediğim artık dosyayı sonuçlandırmanız biraz da şans kısmet işi. İcra ceza mahkemelerinden ceza çıkartmanız veya beraat kararı çıkması kotanızın nereye düştüğüne bağlı birazda. Ağır ceza mahkemelerine itiraz etseniz bile itiraz sonucu %99,99 onamadır. Hatta gerekçe bile yazmazlar. Gerekçe olarak şunu gördüm; "icra ceza mahkemesinin kararındaki gerekçelere göre müşteki tarafın itirazının reddine" Kendim yaşadığım için söylüyorum; Sultaahmetteki icra mahkemelerinde sıkıntı var. Çok yoğun bir işi yükü var. Personel işten bunalmış vaziyette. Kota meselesinin bu yönüde var...
Old 07-01-2009, 15:57   #13
caner87

İzmir için vergi levhamızın suretini tevziye veriyoruz.Herhangi bir dilekçeye bu sene gerek yok.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi