Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

iddet müddetini Kaldirma davasi - Almanya bosanma tarihinden itibaren

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-02-2012, 17:03   #1
Konuk

Varsayılan iddet müddetini Kaldirma davasi - Almanya bosanma tarihinden itibaren

Merhaba,
öncelikle böyle bi site icin cok tesekkür ederim.

Ben almanyada Nisan 2011 de bosandim. Almanyadaki bosanma karari türkiyede Subat 2012 de tanitdik ve sonuclandi. Yani simdi türkiyede resmen bosanmis oldum.

Sorum su, iddet müddeti Türkiye bosanma tarihinden itibarenmi yada almanya bosanma tarihinden itibarenmi oluyor? benim bildiyim Türkiye tarihinden itibaren.

Eyer öyleyse Hakime bosanma tarihini Nisan 2011 kabul etdirip, iddet müddetini ortadan kaldira bilmem mümkünmü? (doktora gidip rapor almadan.)

Ben bu ayin 29una nikah termini aldim, nikah icin gereken evraklar nelerdir? ikimizde türk vatandasiyiz. Bosanma karari yanimda bulunmasi gerekiyormu? Türkiye passaportum var, Nüfüs cüzdanimda var ama eski tah kizlikda ki olan. Onu deyistirmedende nikah yapa bilirmiyim?

Simdiden coook tesekkür ederim, emeyiniz ve cevaplariniz icin.

Saygilar,
E.
Old 17-02-2012, 09:47   #2
üye31284

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba,
öncelikle böyle bi site icin cok tesekkür ederim.

Ben almanyada Nisan 2011 de bosandim. Almanyadaki bosanma karari türkiyede Subat 2012 de tanitdik ve sonuclandi. Yani simdi türkiyede resmen bosanmis oldum.

Sorum su, iddet müddeti Türkiye bosanma tarihinden itibarenmi yada almanya bosanma tarihinden itibarenmi oluyor? benim bildiyim Türkiye tarihinden itibaren.

Eyer öyleyse Hakime bosanma tarihini Nisan 2011 kabul etdirip, iddet müddetini ortadan kaldira bilmem mümkünmü? (doktora gidip rapor almadan.)

Ben bu ayin 29una nikah termini aldim, nikah icin gereken evraklar nelerdir? ikimizde türk vatandasiyiz. Bosanma karari yanimda bulunmasi gerekiyormu? Türkiye passaportum var, Nüfüs cüzdanimda var ama eski tah kizlikda ki olan. Onu deyistirmedende nikah yapa bilirmiyim?

Simdiden coook tesekkür ederim, emeyiniz ve cevaplariniz icin.

Saygilar,
E.

Sayın Katılımcı,

Boşanma kararınızın mesela 10 Nisanda(Yabancı Mahkemede) verildigini düşünsek ve süre başlangıcının yabancı mahkeme kararının kesinleşme tarihi olduğunu düşünsek bile iddet müddetiniz nikah tarihinde dolmuş olmuyor.

Dolayısıyla tartışmalı olan bu konuya girmeye gerek bile yok.

Nikah için gerekli evrakları, başvurduğunuz yerden öğrenebilirsiniz.

Rapor almadan söz konusu tarihte belirttigim olasilikta iddet müddetini kaldıramazsınız.

Bu konunun kadın hakları açısından ayrımcılık olduğu ve bir hukuk mücadelesine girebileceğinizi düşünsek bile, bu mücadeleniz nikah tarihinden önce sonuçlanmaz.

Ancak bosanma tarihiniz 1-2-3 Nisansa vakit kaybetmeden bir avukata doğrudan başvurmanızı tavsiye ederim.
Old 17-02-2012, 12:17   #3
Konuk

Sayin Kozmik Hippi,

ilginizden dolayi size cok tesekkür ederim.

Simdi yazdiklarinizdan biraz kafam karisdi.
Benim almanya bosanma tarihim 20.Nisan 2011. Ve bu tarihde suan Nüfus Kayit Örneginde bosanma tarihi olarak geciyor. Daha bugün elime gecdi. Nüfüs Kayit Örnegini Ankara Nüfus Müdürü 14. Subat 2012 da imzaladi.
Yani aslinda bosanma tarihim 20. Nisan 2011 diye geciyormus diye anliyorum burdan.

Kafami karistiran sey, siz dedinizki Bosanma karariniz 10 Nisanda 2011 kesinlestigini düsünsek bile iddet müddetiniz nikah tarihinde dolmus olmuyor.

Niye ama? iddet müddeti 300 Gün deyilmi? Iddet Müddetim dolma tarihim 16. Subat 2012 olmuyormu cünkü tam o güne kadar 300 Gün dolmus oluyor.

Benim Nikah tarihimde 28. Subat 2012, ozaman Iddet Müddetim gecmis olmuyormu bu tarihe kadar?

Beni biraz daha aydinlatirsaniz cok tesekkür ederim.

saygilar,
E.
Old 17-02-2012, 13:45   #4
kezzy

Sayın katılımcı;
Meslektaşımın verdiği bilgilere katılmakla birlikte;
İddet müddeti bildiğiniz gibi 300 gündür ancak bu sürenin başlama tarihi boşanma kararının verildiği tarih değil boşanma kararının kesinleştiği tarihten itibaren başlar.

Dolayısıyla 20 Nisan 2011 tarihinde boşanma kararı verildi ise bu kararın taraflara tebliğinden itibaren, 15 gün içinde temyiz edilmezse bu süre sonunda boşanma kesinleşir.

Yani meslektaşımızın da belirttiği üzere belirlediğiniz nikah tarihi olan 28 Şubat 2012 tarihinde iddet müddeti için süre dolmayacaktır.

Daha fazla bilgi ve hak kaybına uğramamak için bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı öneriyoruz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla
Old 17-02-2012, 14:00   #5
üye31284

Sayın Katılımcı,

Madem evraklarınız da gelmiş, durumunuzun da aciliyeti var, hiç vakit kaybetmeden doğrudan bir avukattan danışmanlık, değerlendirmesine göre de gerekirse vekillik hizmeti almanızı tavsiye ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi