Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Kurum avukatının serbest avukatlığa geçme düşüncesi

Yanıt
Old 24-02-2011, 16:09   #1
guyar

Varsayılan Kurum avukatının serbest avukatlığa geçme düşüncesi

Sayın meslektaşlarım,
Avukatlık stajımı yaptıktan sonra serbest avukat olarak çalışmaya başladım ve kendi büromu açtım.Yaklaşık 8 ay çalıştım ve bu süreçte yeni başlayan biri için iyi sayılabilecek miktarda para kazandım.Bir gün nette gezerken kpss alımları kapsamında yaşadığım şehirde bir kamu kurumunun avukat alımı yaptığını öğrendim ve puanım boşa gitmesin diye tercih yaptım ve en yüksek puan benimmiş ve bu nedenle kurum avukatı olarak atandım.Önceleri çok eğlenceli ve rahat gelirken zamanla 8-5 mesai saatleri ile tam bir memura dönüştüğümü ve kurumda tek amirim olsa da bi avukatın memur olması ve amir-memur ilişkisi beni sıkmaya ve rahatsız etmeye başladı.28 yaşındyım ve kurumda 7. ayım ve serbest avukatlık günlerimi özlemeye başladım ve giderek tam bir memur olmaktan korkmaya başladım. Şimdi serbest avukatlığa dönsem büroyu kapattıktan sonra tekrar açmak acaba çok mu zor işlerim rayına oturmaz mı diye çekiniyorum açıkcası.
Sayın meslektaşlarımın düşüncelerini öğrenmek isterim.
Old 25-02-2011, 10:32   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın guyar;

Üniversite öğrenciliğim döneminde aynı zamanda memuriyet yaptığım ve aileden memuriyet iliklerimize işlediği için
Alıntı:
giderek tam bir memur olmaktan korkmaya başladım
derken kastettiğinizi çok iyi anlayabiliyorum. Memuriyet ziraat teknisyenliği idi ve tabir-i caiz ise "salla başı al maaşı" şeklinde bir anlayışın hakim olduğu bir ortamdı. Bu beni hiç mutlu etmedi, mesleki tatmin benim çok önemliydi çünkü. Haa, maddi durumum ve ailemin maddi durumu çok mu iyiydi de böyle düşünüyordum, hayır, gençliğin verdiği bir dinamizm ve idealizmden kaynaklanıyordu mesleki tatmin arayışım.

Tercih bu anlamda sizin.. Zira biliyorum ki bu mesajları okuyan kimileri "biz iş bulamıyoruz, milletin derdine bak" diyeceklerdir haklı olarak, eminim. Ancak avukatlık mesleğinin bizatihi memuriyet içerisinde eridiğini, "avukatlık"tan önce "memuriyet" anlayışının ağır bastığı gerçeği de yadsınamaz. Değerlendirmenizi, idealize ettiğiniz mesleki değerlerin yanında içinde bulunduğunuz maddi şartları da göz önünde bulundurarak yapmanız en doğrusu olacaktır.

Saygılarımla..
Old 25-02-2011, 10:48   #3
Av.Tuğba Göktepe

Eğer yeniden büro tutma konusunda maddi olarak sıkıntınız yok ise;serbest avukatlığı şiddetle tavsiye ederim ))Eğer avukatlığa yeni başlayanlara göre iyi bir kazanca sahip olabilmişseniz,yerleştirmelerde en yüksek puanla girebilmiş iseniz,bu işi de başarabilirsiniz.
Kaldıki şu anda yeni başlama durumunuza göre ;bilginiz daha da çoğalmış iken,varolan çevreyi geri getirmenin zor olmayacağı kanısındayım.
Old 26-02-2011, 15:24   #4
hakkaniyet_

Sayın meslektaşım kurum avukatlığı belli bir hayat standardı vaad ediyor.Sonuçta serbest avukatlık çok da iyi olabilir, bazen beklentileri karşılamadığı dönemler de olabilir.Sözünü THS'de okuduğum bir meslektaşımız şöyle demiş-ki bu söz bence serbest avukatlığı özetleyen bir cümle-;"Gün var ayı kurtarır, ay var günü kurtarır."Bu anlamda garantici iseniz kurum avukatlığına devam etmek belki de günümüz şartları da düşünülürse en iyi seçeneklerden biri aslında.Ama duyduklarım ve araştırdıklarım kadarıyla, kurum avukatlığının şartlarının iyileştirici düzenlemelere ihtiyacı olduğu da bir gerçek.Mesela en çok yakınılan konu, avukatlık görevinin gerektirdikleriyle bağdaşmayan uygulamalar.Belki de tüm bunlar sizi bu düşünceye bu vardırdı.Umarım ki kurum avukatları hakettiği hak ve yetkilere kavuşturulur birgün.
Old 26-02-2011, 19:52   #5
GECE

İstifa edip, büro açmak, yeni masraflar ve yeniden müvekkil bulabilme telaşı demek. Çok sağlam ve iş geleceğini garanti eden bir çevre yoksa bence yerinde kalmak daha iyi gibi geliyor.
Old 26-02-2011, 21:12   #6
n.okyay

Mutlu

yaklaşık 9 yıldır kurum avukatı olarak çalışıyorum. amir memur ilişkileri konusunda haklısınız. bu gerçekten kişiden kişiye farklı algılanabilen bir durum.insan memur kalıplarının içine girdimi bir daha çıkması çok zor. ben olabildiğince bunun dışında kalmaya çalışıyorum. örneğin mesai kavramını kendim şekillendiriyorum.öğle tatilinde bile çalıştığım herkes gittikten sonra odamda ertesi günkü işleri toparladığım çok olmuştur.
farklı konularda gelen işleri sevinerek yapıyorum. hep aynı türde dava ve işleri yapmak gerçekten sıkıcı.mesai kavramı bir yönden kötü değil. hobilerime de zaman ayırabiliyorum.
üniversitede çalışıyorum.kurum olarak diğerlerine göre amir memur ilişkileri açısından daha esnek ve özgür.
kararınız cesurca.serbest büroyu toparlayana dek ekonomik kaygılarınız fazla yoksa "hayat cesurları sever" demek istiyorum size.
ama alternatif çözüm olarak daha dinamik, bilimsel yenilikleri takip eden, demokratik yapıda bir kamu kurumuna (eğer varsa ya da bulabilirseniz
nakil istemenizi tavsiye ederim.
Old 28-02-2011, 11:59   #7
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

İlk etapta ki bu bence beş seneyi buluyor zorluk yaşarsınız.Belli bir yoğunluğa alışmışsanız yaşayacağınız boşluk sizi zorlayabilir.En önemlisi de güvence bence.Kendinizi hiçbir zaman güvende hissedemiyorsunuz.Çünkü yarının garantisini hiç kimse size bu meslekte veremiyor.Her zaman yaşadığınız tüm zorluklara rağmen işinizin başında olmalısınız.

Stajdayım hiç unutmuyorum.Yanında çalıştığım avukat beyin yakını vefat etmişti.Müvekkil bir kaç defa gelip en son görüşebildiğinde tabii sizin cenazeniz bizim işimizden daha önemli dimi diye şikayet etmişti.Buna nasıl bir cevap verilebilir ben bulamamıştım.

Ama ben tüm zorluklarına rağmen mesleğimi çok severek yapıyorum.O yüzden zorluklar beni yıldırmıyor.Bence ne isteyip ne istemediğiniz önemli.Deneyeyim bir diyorsanız düzeninizi bence hiç bozmayın.
Old 17-03-2017, 17:50   #9
flamel

Alıntı:
Yazan guyar
Sayın meslektaşlarım,
Avukatlık stajımı yaptıktan sonra serbest avukat olarak çalışmaya başladım ve kendi büromu açtım.Yaklaşık 8 ay çalıştım ve bu süreçte yeni başlayan biri için iyi sayılabilecek miktarda para kazandım.Bir gün nette gezerken kpss alımları kapsamında yaşadığım şehirde bir kamu kurumunun avukat alımı yaptığını öğrendim ve puanım boşa gitmesin diye tercih yaptım ve en yüksek puan benimmiş ve bu nedenle kurum avukatı olarak atandım.Önceleri çok eğlenceli ve rahat gelirken zamanla 8-5 mesai saatleri ile tam bir memura dönüştüğümü ve kurumda tek amirim olsa da bi avukatın memur olması ve amir-memur ilişkisi beni sıkmaya ve rahatsız etmeye başladı.28 yaşındyım ve kurumda 7. ayım ve serbest avukatlık günlerimi özlemeye başladım ve giderek tam bir memur olmaktan korkmaya başladım. Şimdi serbest avukatlığa dönsem büroyu kapattıktan sonra tekrar açmak acaba çok mu zor işlerim rayına oturmaz mı diye çekiniyorum açıkcası.
Sayın meslektaşlarımın düşüncelerini öğrenmek isterim.
Sayın Meslektaşım sizinle aynı yol ayrımına gelmiş biri olarak tercihinizi öğrenmek isterim. Kararınız ne yönde oldu acaba?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi