Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kamulaştırma - Paylı Mülkiyet - Fiilî taksim İddiasının İstinaf Aşamasında İleri Sürülebilirliği

Yanıt
Old 20-10-2017, 16:29   #1
Av. Talat

Varsayılan Kamulaştırma - Paylı Mülkiyet - Fiilî taksim İddiasının İstinaf Aşamasında İleri Sürülebilirliği

Değerli Üstatlar,
Görmekte olduğum bir Kamulaştırma davası (Enerji Nakil Hattı geçiyor) tekemmül etti, yakın tarihli duruşmasında da karara çıkacak. Söz konusu taşınmaza üç kişi paylı malik. Pay oranları %60-20-20 (maliklerden biri vefat etmiş, 6 mirasçısı var)
Sorun şu ki; kamulaştırma konusu alan maliklerden (%60 pay sahibi) sadece birinin fiilî olarak kullandığı alana tekabül ediyor. Taşınmazı fiilî olarak taksim etmişler ve yaklaşık 12 senedir bu şekilde kullanıyorlar. Taksimat da toprak bentler ve dikilitaşlar ile çok net bir şekilde belli edilmiş. Diğer malikler bu durumu ilk başta kabullenip adlarına yatacak kamulaştırma bedeli üzerinde bir hak iddia etmeden hak sahibine vereceklerini belirtmişlerdi fakat şu an adlarına yatan bedeli bankadan çekmiyorlar. Müvekkil de, müvekkil adına biz de o bedeli çekip kullanamıyoruz.

İstinaf aşamasında bu fiili taksim durumunu gündem edebilir miyiz?
Paylı maliklerden her biri kendi kullanımında olan alana razı. Mahkemeye müracaat etmeden bu fiili durumu tapuya yansıtmanın bir yolu var mıdır?
Bu hususta varsa tecrübe ve tavsiyelerinizi beklemekteyim.
Old 22-10-2017, 20:26   #2
bohti przr

Değerli meslektaşım bir ara ben de aynı durumla karşılaştım.Kendimce bir sonuca ulaştım ancak malesef müvekkil azilname yolladı Ben kamulaştırma dosyasında fiili taksim olması nedeniyle kamulaştırma konusu taşınmazda husumet olduğunu bu nedenle dava yoluna gideceğimizi belirterek söz konusu kamulaştırma bedelinin ödenmemesi için ihtiyati tedbir talep ettim.Mahkeme paranın ödenmemesi için tedbir verdi.Benim düşüncem fiili taksime göre ortaklığın giderilmesi davası açıp kamulaştırma davası için bekletici mesele yapmaktı.Ortaklığın giderilmesi davasında keşif ile beraber varsa fiili taksime dair sözleşme vb. ile fiili taksim doğrultusunda ortaklığın müstakil tapuya çevirilmesi talep edilebilir. Bu yönde yüksek yargı içtihatları da olduğunu hatırlıyorum.
Old 22-10-2017, 20:31   #3
Av. Talat

Üstadım cevap için çok teşekkür ederim. Benim önümdeki olayda 10 yıldan fazla bir süredir malikler kendi paylarını ekip biçiyorlar. Fiili taksimden memnun olmayan yok. Paylar, toprak bentler ve dikilitaşlarla belli edilmiş. Biri marul ekiyor diğeri patates. Dava dışı, daha pratik bir yol yok mudur acaba? Aklıma bir harita mühendisinden rapor aldırıp paydaşlarla birlikte tapuya gitmek geliyor.
Old 22-10-2017, 20:47   #4
bohti przr

Tarafların fiili taksime göre müstakil tapuya çevirilmesi hususunda onayları varsa bu tapuda hemen halledilir elbette bu yöntem en kolayı olur.Bu ve Ortaklığın giderilmesi davası dışında başka bir yöntem bulamamıştım ben
Old 24-10-2017, 13:44   #5
Yücel Kocabaş

HMK.madde 357.1'e göre " İstanaf mahkemesince resen gözetilecekler dışında ,ilk derece mahkemesinde ileri sürülmeyen iddia ve savunmalar dinlenemez,yeni delillere dayanılamaz "

Yargılama henüz tamamlanmadığından ; bu iddianın ilk derece mahkemesinde ileriye sürülmesi ve diğer paydaşların ikrar etmesi halinde HMK m. 188'deki " ikrar olunan vakıalar çekişmeli olmaktan çıkar ve ispatı gerekmez " hükmüne göre sorunun çözümlenebileceğini, kabul edilmez ise istinafa götürülebileceğini tapudaki işlem dışında bir görüş olarak düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi