Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kamulaştırma HÇG alt yapı çalışmaları

Yanıt
Old 22-11-2007, 11:51   #1
Ahmet Turan

Varsayılan Kamulaştırma HÇG alt yapı çalışmaları

Değerli arkadaşlar kamulaştırma HÇG kurulması uygun bulununcaya kadar pilot çalışmayı bu alanda yapma kararı aldık.

Çalışmalarımızı burda yayınlayacağız.
Şayet HÇG kurulursa oraya taşırız aksi halde en ilgili HÇG burası olduğundanburada devam edeceğiz.

Saygılarımla.
Old 24-11-2007, 16:30   #2
Ahmet Turan

Değerli Arkadaşlar,

Kamulaştırma ve kamulaştırmasız el atma davaları sıkça rastlanıldığından teorik görüşler yanında pratik görüşler de önem kazanmaktadır. Biz bu çalışmamızda, pratik ve teoriyi birlikte götürelim istiyoruz.

Buna göre şimdilik şu konu başlıkları üzerinde açılımlar yapalım.

1-Kamulaştırmanın Eşya Hukuku ilişkisi ve mülkiyet hakkı ( bu bağlamda kamulaştırmasız el atma)

2- Mülkiyet hakkı kapsamında AB uygulaması ve insan hakları mahkemesi içtihatları ile hukukumuzun aksayan yönleri ve yargı yollarının sonuçsuzluğu halinde mülkiyet hakkı kapsamında hak arama yolları.

3-İmar Planında Kısıtlılık ve Kamulaştırma İlişkisi ve bu ilişkiye dayalı oluşması muhtemel hak ihlalleri

4-Arsa ve Bina Değerlemelerinde Yaşanan Sorunlar ile Arazi Değerlemesinde oluşan Sorunlar

5-Kamulaştırmasız El Atma – Kamulaştırma İlişkisi, kamulaştırmasız el atmada ve kamulaştırmada hak düşürücü süre sorunu ve AB uygulaması

Bu konu başlıklarından başka öneri gelirse bunları da değerlendirmek üzere görüşlerinize açıyorum.

ilgilenen arkadaşlara,

5-Kamulaştırmasız El Atma – Kamulaştırma İlişkisi, kamulaştırmasız el atmada ve kamulaştırmada hak düşürücü süre sorunu ve AB uygulaması üzerinde çalışmak yapılmak istenirse,
Kamulaştırmasız el atma davası nedir? Hukuki niteliği nedir? Husumet kime yöneltilmelidir, Husumet sorunu üzerinde dikkat edilecek noktalar, hasım değiştirme yasağı, arsa, bina ve arazi değerlendirilmesi kriterleri, imar parseli kadastro parseli ilişkisi, imar geçtiği halde el atılan veya emsal alınan taşınmazın DOP kesintisinin yapılmamasının değerlendirmeye etkisi, kısmi el atmada değer artışı sorunu, emsal ile dava konusu taşınmazın imar parseli veya kadastro parseli olması veya imar içinde kadastral durumuna göre değer artışı verilip verilmemesi hali, kat mülkiyetine tabi bir taşınmazın ortak yerlerinden olan kısımlara kamuca el atılması durumunda husumet sorunu, görevli mahkeme,hükümde dikkat edilecek noktalar, kamulaştırmasız el atma ve kamulaştırma ilişkisi, kamulaştırmasız el atma davası devam ederken kamulaştırma davası açılması.. hak düşürücü süre sorunu, başlangıcının belirlenmesi, hali hazır haritaların uygulanması, tanık delili, başvurulacak delillerin özellikleri..AB uygulaması ve insan hakları mahkemesi nezdinde davanın hukuksal niteliği ve başvuru.

Görüldüğü gibi oldukça yoğun başlık silsilesi bulunmaktadır.
Bunları siz ve başka talip olacak arkadaş varsa birlikte hazırlamanızı öneriyorum.

Not: Bu aklıma gelen başlıklar sınırlı sayıda değildir siz de ekleyebilirsiniz. Amacımız kitap yazmak olmasa da uygulamacı arkadaşlarımızın muhtemel ve mümkün sorularına pratik ve kısa cevapları hemen verebilmektir.
Old 24-11-2007, 16:46   #3
Ahmet Turan

Değerli arkadaşlar,
Bendeniz bir üye arkadaşımızla birlikte "Yargılama Sürecinde Yaşanan Sorunlar, çözüm önerileri" konusunda sunum hazırlayp burada bilgilerinize sunacağım..

Saygılarımla.
Old 24-11-2007, 16:47   #4
halit pamuk

Uzun zamandır,Kamulaştırmasız el atma davaları klavuzu adı altında bir çalışma yapmayı düşünüyorum ama ne kadar sürede çalışmayı tamamlar ve yayınlarım açıkçası bilemiyorum.

Klavuz derken uygulamada sıklıkla karşılaşılan durumları kaba hatlarıyla bir başlık altında toplamak ve uygulamacıların bu tür davalarda nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda bir çalışma yapmayı düşünüyorum.
Old 25-11-2007, 00:36   #5
Ahmet Turan

Sayın korayad,

Sayın Kader arkadaşımızın da şöyle bir mesaj geçmiştir "Kamulaştırmasız el atma davası nedir? Hukuki niteliği nedir? Husumet kime yöneltilmelidir, Husumet sorunu üzerinde dikkat edilecek noktalarla ilgili konularda ilgilenen meslektaşlarımla birlikte ortak bi çalışma yapmak isterim"
Değerli meslektaşlarım, konunun özet, sunum niteliğinde, hazırlanması yeterlidir. Ayrıntı gerektikçe ve zamanla da eklenebilir. Makale haline döşünürse makaleler bölümüne yükleriz ama burada belirtilen kapsamda hazırlamak yeterli olur kanısındayım.
Saygılarımla.
Old 25-11-2007, 00:56   #6
halit pamuk

Sayın A.Turan,

Meslektaşımız konusunu hazırlasın ve yayınlasın ben gerekirse eksiklikleri tamamlama veyahut yeni bir başlık altında çalışma yapabilirim.

Zaten benim yapmayı düşündüğüm çalışma, el atma ilgili bir çok konuya değineceği için, genel bir çalışma olacaktır. Bu nedenle aynı konuda çalışma yapacak kişiler, istedikleri gibi yapabilirler. Birbirimizi tekrar etmiş olmayız. Eğer genel bir çalışma yapacaklarsa o zaman bir tekrar olabilir.
Old 25-11-2007, 16:36   #7
Av. Lale Beşe

Varsayılan Sayın Turan

Alıntı:
Yazan Ahmet Turan
Değerli Arkadaşlar,

Kamulaştırma ve kamulaştırmasız el atma davaları sıkça rastlanıldığından teorik görüşler yanında pratik görüşler de önem kazanmaktadır. Biz bu çalışmamızda, pratik ve teoriyi birlikte götürelim istiyoruz.

Buna göre şimdilik şu konu başlıkları üzerinde açılımlar yapalım.

1-Kamulaştırmanın Eşya Hukuku ilişkisi ve mülkiyet hakkı ( bu bağlamda kamulaştırmasız el atma)

2- Mülkiyet hakkı kapsamında AB uygulaması ve insan hakları mahkemesi içtihatları ile hukukumuzun aksayan yönleri ve yargı yollarının sonuçsuzluğu halinde mülkiyet hakkı kapsamında hak arama yolları.

3-İmar Planında Kısıtlılık ve Kamulaştırma İlişkisi ve bu ilişkiye dayalı oluşması muhtemel hak ihlalleri

4-Arsa ve Bina Değerlemelerinde Yaşanan Sorunlar ile Arazi Değerlemesinde oluşan Sorunlar

5-Kamulaştırmasız El Atma – Kamulaştırma İlişkisi, kamulaştırmasız el atmada ve kamulaştırmada hak düşürücü süre sorunu ve AB uygulaması

Bu konu başlıklarından başka öneri gelirse bunları da değerlendirmek üzere görüşlerinize açıyorum.

ilgilenen arkadaşlara,

5-Kamulaştırmasız El Atma – Kamulaştırma İlişkisi, kamulaştırmasız el atmada ve kamulaştırmada hak düşürücü süre sorunu ve AB uygulaması üzerinde çalışmak yapılmak istenirse,
Kamulaştırmasız el atma davası nedir? Hukuki niteliği nedir? Husumet kime yöneltilmelidir, Husumet sorunu üzerinde dikkat edilecek noktalar, hasım değiştirme yasağı, arsa, bina ve arazi değerlendirilmesi kriterleri, imar parseli kadastro parseli ilişkisi, imar geçtiği halde el atılan veya emsal alınan taşınmazın DOP kesintisinin yapılmamasının değerlendirmeye etkisi, kısmi el atmada değer artışı sorunu, emsal ile dava konusu taşınmazın imar parseli veya kadastro parseli olması veya imar içinde kadastral durumuna göre değer artışı verilip verilmemesi hali, kat mülkiyetine tabi bir taşınmazın ortak yerlerinden olan kısımlara kamuca el atılması durumunda husumet sorunu, görevli mahkeme,hükümde dikkat edilecek noktalar, kamulaştırmasız el atma ve kamulaştırma ilişkisi, kamulaştırmasız el atma davası devam ederken kamulaştırma davası açılması.. hak düşürücü süre sorunu, başlangıcının belirlenmesi, hali hazır haritaların uygulanması, tanık delili, başvurulacak delillerin özellikleri..AB uygulaması ve insan hakları mahkemesi nezdinde davanın hukuksal niteliği ve başvuru.

Görüldüğü gibi oldukça yoğun başlık silsilesi bulunmaktadır.
Bunları siz ve başka talip olacak arkadaş varsa birlikte hazırlamanızı öneriyorum.

Not: Bu aklıma gelen başlıklar sınırlı sayıda değildir siz de ekleyebilirsiniz. Amacımız kitap yazmak olmasa da uygulamacı arkadaşlarımızın muhtemel ve mümkün sorularına pratik ve kısa cevapları hemen verebilmektir.

Öncelikle 1, 2 ve 5 numaralı madde başlıkları altında zaten yapmakta olduğum çalışmalarımı toparlayıp sunum hazırlayabilirim ancak korkarım ki yılbaşına kadar olan duruşma, beyan ve seyahat yoğunluğum nedeni ile yeni yılın ilk ayından itibaren yayın aşamasına getirebilirim.

Umarım çalışma grubunun oluşturulmasına bir katkısı olur.

İlginiz için çok teşekkürler ve iyi çalışmalar.
Old 25-11-2007, 23:07   #8
Ahmet Turan

Sayın Lale Beşe,

Konularını sizin hazırlayıp sunmanızı bekleyeceğiz.
Şimdiden teşekkürler.
Old 25-11-2007, 23:08   #9
Ahmet Turan

Sayın Ferda Aydın,

"Maddi hata ve düzeltim davaları" ile "idari yargıda açılan iptal davasının kamulaştırma bedelinin tesbiti ve tescil davasına etkileri" konusunda çalışma yaparsanız memnun oluruz.

saygılarımla.
Old 25-11-2007, 23:10   #10
Ahmet Turan

Sayın Ufuk,
Yargılama Sürecinde Yaşanan Sorunlar, çözüm önerileri konusunda avukat bakış açısı konusunda çalışmanızı istirham ediyorum.
Old 25-11-2007, 23:35   #11
Ahmet Turan

Değerli arkadaşlar,

konuları kalmıştır. Bunlar hakkında çalışma hazırlarım diyen var mı?
Old 27-11-2007, 16:00   #12
Ahmet Turan

Arkadaşlar,
Çalışmalarınızı 24 ocak tarihine kadar tamamlamanızı istirham ediyoruz
saygılarımla..
Old 28-11-2007, 21:59   #13
Ahmet Turan

konularını kimse hazırlamak istemezsse ben hazırlarım..

lakin bu HÇG kurulsun çalışırım diyenler nerede merak ettim doğrusu..
Hepsine tek tek özel msg atarak bilgilendirdim de ama cevap bile alamadım..
Old 29-11-2007, 15:53   #14
üye18721

Buradayım (kendi adıma)Turan Bey bugünden itibaren konumu hazırlamaya başlayacağım.Saygılarımla.
Old 02-12-2007, 15:35   #15
Doç. Dr. Özge Yücel

Merhaba,
Yüksek lisans dersim nedeniyle şu anda son aşamasına geldiğim 45 sayfalık ödevim "AİHS'de Kamulaştırmasız El Atma" üzerinedir. Ünlü beş kararın incelemesini yaptım, dördünün çevirisi de tarafımdan yapıldı. Eğer yararlanmak isterseniz tamamladığımda pdf formatına getirip verebilirim. Saygılarımla.
Old 02-12-2007, 20:36   #16
Ahmet Turan

Özge hanım memnun oluruz ve hatta harika olur.
Old 02-12-2007, 21:37   #17
Doç. Dr. Özge Yücel

Teşekkür ederim, ödevimi bugün bir iki saat önce tamamladım, 50 sayfa oldu toplam. Perşembe günü sunum yapacağım. Hocanın da düzeltmemi istediği şeyleri düzeltirim, ondan sonra pdf haline getiririm. Yalnız üyelerin kendi arasındaki bir paylaşım olsun çünkü mümkün olursa yayınlanmasını istiyorum. İlginiz için yeniden teşekkürler. Saygılarımla.
Old 02-12-2007, 23:40   #18
Ahmet Turan

Sayın Özge Yücel,

Paylaşım konularını belirledik ve talipliler beyanda bulundular.

sadece şu iki konu -İmar Planında Kısıtlılık ve Kamulaştırma İlişkisi ve bu ilişkiye dayalı oluşması muhtemel hak ihlalleri, -Arsa ve Bina Değerlemelerinde Yaşanan Sorunlar ile Arazi Değerlemesinde oluşan Sorunlar

konuları kaldı.

Sayın Lale Beşe, 2- Mülkiyet hakkı kapsamında AB uygulaması ve insan hakları mahkemesi içtihatları ile hukukumuzun aksayan yönleri ve yargı yollarının sonuçsuzluğu halinde mülkiyet hakkı kapsamında hak arama yolları. konusunu da hazrlayacağını açıklamıştır. Kendisinin bu konuda sanırım başvuru çalışmaları bulumaktadır. Sizde yayınlarsanız bence iyi olur.
Old 03-12-2007, 00:44   #19
sekerpinam

merhaba;
geç cvp verdiğim özür dilerim ancak marka ve patent vekilli sınavlarına hazırlanıyordum. pazar günü itibariyle sınav telaşı bitecek.
kamulaştırma ile bulunduğum il dolayısıyla yakından ilgilenmeye çalışıyorum.
kalan konulardan da ; "Arsa ve Bina Değerlemelerinde Yaşanan Sorunlar ile Arazi Değerlemesinde oluşan Sorunlar" ı seçmek istiyorum.mümkün mü?
ve ben de yapılan çalışmaların paylaşılması ve yayınlanması taraftarıyım.
herkese iyi çalışmalar..
Old 03-12-2007, 07:15   #20
Ahmet Turan

Sayın Sekerpinam,
"Arsa ve Bina Değerlemelerinde Yaşanan Sorunlar ile Arazi Değerlemesinde oluşan Sorunlar" konusunda 24 oca 2008 tarihine kadar çalışmanızı tamamlayarak bu bölümde yayınlamazını istirham ederiz.

saygılar.
Old 03-12-2007, 07:59   #21
üye18721

Sayın Turan, çalışmalarımızı 24 Ocak'tan önce yayınlayabilir miyiz?Örneğin benim konum;"Maddi hata ve düzeltim davaları" ile "idari yargıda açılan iptal davasının kamulaştırma bedelinin tesbiti ve tescil davasına etkileri" .İlk önce Maddı hata ve düzeltim davaları ile ilgili yaptığım çalışmayı diğer konudan önce yayınlamam mümkün mü?
Old 03-12-2007, 10:47   #22
Ahmet Turan

Elbette yayınlayabilirsiniz.. Hatta şöyle yapalım bu kısmı gene bu tür konuşmalara ayıralım. Ben bir başlık açıyım oraya yazıları ekleyelim.
Old 03-12-2007, 10:50   #23
Ahmet Turan

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...942#post137942

Verdiğim bu linke çalışmaları ekleyelim.
Old 03-12-2007, 22:16   #24
Armağan Konyalı

Sayın Ahmet Turan

''İmar Planında Kısıtlılık ve Kamulaştırma İlişkisi ve bu ilişkiye dayalı oluşması muhtemel hak ihlalleri'' konusunda çalışacağımı daha önce beyan etmiştim.

Aynı konuda çalışmak isteyen üye varsa lütfen bizi tanıştırınız.

Saygılarımla
Old 16-12-2007, 15:54   #26
Ahmet Turan

Sayın konyalı teşekkür ederim.

Ben de o toplantıya katıldım. Oldukça yararlı bir toplantı olduğunu söyleyebilirim.

saygıyla..
Old 21-01-2008, 17:11   #27
Ahmet Turan

Değerli arkadaşlar,

konu çalışması üstlenen arkadaşlarımızın 24 Ocak tarihine kadar konularını tamamlamaaları gerektiğini duyurmuştuk. Tamamlayan arkadaşlar yayına verirlerse müteşekkir olacağız.

saygılarımla.
Old 23-01-2008, 22:08   #28
Ahmet Turan

Değerli arkadaşlar,

kimi arkadaşlarımız yazılarını tamamlamak üzere olduklarını belirterek ek süre talep etmişlerdir. Bu nedenle yayınlama süresini 5 Şubat 2008 olarak değiştirmeyi uygun gördük. Duyurur. Saygılar sunarız.
Old 12-02-2008, 02:03   #30
Av. Lale Beşe

tamam şimdi buldum yukarıda bir yerde not düşülmüş
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi