Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Hayatın Çelişkisini Yakalayan Sözler...

Yanıt
Old 16-04-2005, 18:38   #1
Merhaba

Varsayılan Hayatın Çelişkisini Yakalayan Sözler...

Hayatın çelişkisini yakalayan sözler...

Dr. Mardy Grothe, insan hayatının çelişkilerini çarpıcı bir dille ortaya koyan sözleri bir kitapta topladı.

Ankara ntvmsnbc
AA

14 Nisan 2005 — “Tezatname-Hayatın Çelişkisini Yakalayan Sözler” adlı kitapta, siyaset, edebiyat, felsefe ve sanat dünyasından ünlü kişilerin, ilk anda yanlış, çelişik ve hatta saçma gibi gelen, ama düşünüldüğünde derin anlamı olan ünlü sözlerine yer veriliyor.

Tezat, hakaretler ve iltifatların yanı sıra, tezat tasvirlere de dikkat çekilen kitapta, çarpıcı gerçekliğe sahip çok sayıda söz yer alıyor. Kitapta yer verilen ünlülerin “tezat” sözlerinden bazıları şöyle:

*Winston Churchill: Dünyada ortalıkta dolaşan bir sürü berbat yalan var, en kötüsü de yarısının doğru olması...

*Georg Hegel: Tarihten aldığımız ders, tarihten ders almadığımızdır.

*Simon Cameron: Dürüst politikacı, bir kere satın alınınca taraf değiştirmeyen politikacıdır.

*Doly Parton: Bu kadar ucuz görünmenin, ne kadar pahalıya mal olduğuna inanamazsınız.

*Mark Twain: Hiç bir zaman okulumun eğitimimi engellemesine izin vermedim.

*Kennedy: ABD, yerinde saymak için bile çok hızlı ilerlemelidir.

*Bacon: Bütün vaktinizi çalışmaya adamak tembelliktir.

*Zsa Zsa Gabor: Bir kız aşk için evlenmeli ve onu bulana kadar evlenmeye devam etmelidir.

*Shakespeare: En sahici şiir, uydurma olandır.

*Margaret Mead: Bir eşiniz daha olmadığını asla unutmayın. Tıpkı diğer herkes gibi.

*Woody Allen: Ölmekten korktuğumdan değil, sadece gerçekleştiğinde orada olmak istemiyorum.

*Alan Bennett: Çok sıkı bir şekilde denetlendiği sürece, özgür ifadeden yanayım.

*Niels Bohr: Kuantum fiziği kafanızı karıştırmadıysa onu tam olarak anlamamışsınız demektir.

*Bob Hope: Bankalar, paraya ihtiyacınız olmadığını kanıtladığınızda size borç veren kurumlardır.

*W. Somerset Maugham: Emin olduğum tek bir şey varsa, o da insanın emin olabileceği çok az şey olduğudur.

*Elisabeth Marbury: Arkadaşlarınız ne kadar zenginse, o kadar pahalıya patlar.

*Coco Chanel: Bir kadının çıplaklığa en yakın olduğu an, en şık olduğu andır.

*Napolyon Bonaparte: Aşkta zafer kazanan, kaçıp giden erkektir.

*Charles Bukowski: Tabii ki bir insanı sevebilirsiniz, eğer onu yeterince tanımıyorsanız.

*Soren Kierkegaard: Mükemmel aşk, insanın kendisini mutsuz edecek kişiyi sevmesidir.

*Lionel Strachey: İstediğin kadını elde etmenin cezası, onu elinde tutmak zorunda olmandır.

*Finley Peter Dunne: İyi kocalar bekar kalır, evlenemeyecek kadar düşüncelidirler.

*Molly Mcgee: Bir erkek hiç neden yokken karısına çiçek getirmişse, bir nedeni vardır elbet.

SİYASETLE İLGİLİ TEZAT SÖZLER

*Tacitus: Devlet ne kadar yozlaşmışsa, o kadar çok kanun olur.

*Oscar Wilde: Siyasi partilere bayılıyorum. İnsanların siyasetten konuşmadığı tek yer orası kaldı.

*Edmund Burke: Zayıf bir hükümet kadar baskıcı ve adaletsiz olanı yoktur.

*Charles De Gaulle: Siyasetçi, efendi olabilmek için uşak gibi görünür.

*Dwight D. Eisenhower: Askeri açıdan güçlü olmamız gerekir, ancak belirli bir aşamadan sonra askeri güç, ulusal zayıflığa yol açar.

*Çiçero: Adaletin aşırısı, aşırı adaletsizliktir.

*Konfüçyüs: Asıl bilgi, insanın cehaletinin sınırlarını tanımasında yatar.

*Eleanor Roosevelt: Yoksulluk çok pahalı bir lüks. Maliyetini karşılayamayız.
Old 22-06-2006, 11:28   #3
gülşah

merhaba
bunları yakalamak da uzun iş olsa gerek. anlamlı bir yazı tşk
Old 22-06-2006, 15:33   #4
av.yıldıray

Simon Cameron: Dürüst politikacı, bir kere satın alınınca taraf değiştirmeyen politikacıdır.

Buna bayıldım. Simon CAMERON'u tanımıyorum. Kim ki?
Old 22-06-2006, 15:54   #5
Av.AygülKat

çok zahmetli bir çalışma olmuştur kesin, ama zevkli de olmuştur aynı zamanda...(tezatlı yazmaya çalıştım da,ama sanırım olmadı )

paylaştığınız için teşekkürler.

sevgiler...
Old 22-06-2006, 21:27   #6
ULZO

Cok guzel bir yazı. Tebrik ediyorum.

Siyaset konsunda son dönem cok etkilendiğim ve hoşuma giden bri sözüde ben eklemek istiyorum.

Geçtiğimz aylarda söylendi tam tarihi hatırlamıyourm. Hürriyet gazetesinde okumustum. Dış İşleri Bakanı Abdullah Gül' e ait.

Amerikanın İran a askeri harekat hazırlığı ve olası bir harekatta Türkiye'nin tutumunun sorulması üzerine.. " Türkiye'nin İran sınırı ABD tarihinden eskidir"
Bence kısa ve öz. Çok sey anlatan bir söz.
Old 06-12-2006, 20:59   #7
hukukmeraklısı

Sevgili MERHABA,Merhaba!
Çok mükemmel bir çalışma olmuş,sizi yürekten kutluyorum.Her söz sayfalarca anlatılan ve belkide okumaktan usanılan yaşam gerçeklerini bir çırpıda özetleyivermiş.Bir çoğunu not ettim,kazandırdığınız için tekrar teşekkür ederim.Saygılarımla.
Old 06-12-2006, 21:56   #8
Sezgin ÜNSEL

Varsayılan Katılmak isterim

Alıntı:
Yazan Merhaba
Hayatın çelişkisini yakalayan sözler...

Dr. Mardy Grothe, insan hayatının çelişkilerini çarpıcı bir dille ortaya koyan sözleri bir kitapta topladı.

Ankara ntvmsnbc
AA

14 Nisan 2005 — “Tezatname-Hayatın Çelişkisini Yakalayan Sözler” adlı kitapta, siyaset, edebiyat, felsefe ve sanat dünyasından ünlü kişilerin, ilk anda yanlış, çelişik ve hatta saçma gibi gelen, ama düşünüldüğünde derin anlamı olan ünlü sözlerine yer veriliyor.

Tezat, hakaretler ve iltifatların yanı sıra, tezat tasvirlere de dikkat çekilen kitapta, çarpıcı gerçekliğe sahip çok sayıda söz yer alıyor. Kitapta yer verilen ünlülerin “tezat” sözlerinden bazıları şöyle:

*Winston Churchill: Dünyada ortalıkta dolaşan bir sürü berbat yalan var, en kötüsü de yarısının doğru olması...

*Georg Hegel: Tarihten aldığımız ders, tarihten ders almadığımızdır.

*Simon Cameron: Dürüst politikacı, bir kere satın alınınca taraf değiştirmeyen politikacıdır.

*Doly Parton: Bu kadar ucuz görünmenin, ne kadar pahalıya mal olduğuna inanamazsınız.

*Mark Twain: Hiç bir zaman okulumun eğitimimi engellemesine izin vermedim.

*Kennedy: ABD, yerinde saymak için bile çok hızlı ilerlemelidir.

*Zsa Zsa Gabor: Bir kız aşk için evlenmeli ve onu bulana kadar evlenmeye devam etmelidir.

*Shakespeare: En sahici şiir, uydurma olandır.

*Margaret Mead: Bir eşiniz daha olmadığını asla unutmayın. Tıpkı diğer herkes gibi.

*Woody Allen: Ölmekten korktuğumdan değil, sadece gerçekleştiğinde orada olmak istemiyorum.

*Alan Bennett: Çok sıkı bir şekilde denetlendiği sürece, özgür ifadeden yanayım.

*Niels Bohr: Kuantum fiziği kafanızı karıştırmadıysa onu tam olarak anlamamışsınız demektir.

*Bob Hope: Bankalar, paraya ihtiyacınız olmadığını kanıtladığınızda size borç veren kurumlardır.

*W. Somerset Maugham: Emin olduğum tek bir şey varsa, o da insanın emin olabileceği çok az şey olduğudur.

*Elisabeth Marbury: Arkadaşlarınız ne kadar zenginse, o kadar pahalıya patlar.

*Coco Chanel: Bir kadının çıplaklığa en yakın olduğu an, en şık olduğu andır.

*Napolyon Bonaparte: Aşkta zafer kazanan, kaçıp giden erkektir.

*Charles Bukowski: Tabii ki bir insanı sevebilirsiniz, eğer onu yeterince tanımıyorsanız.

*Soren Kierkegaard: Mükemmel aşk, insanın kendisini mutsuz edecek kişiyi sevmesidir.

*Lionel Strachey: İstediğin kadını elde etmenin cezası, onu elinde tutmak zorunda olmandır.

*Finley Peter Dunne: İyi kocalar bekar kalır, evlenemeyecek kadar düşüncelidirler.

*Molly Mcgee: Bir erkek hiç neden yokken karısına çiçek getirmişse, bir nedeni vardır elbet.

SİYASETLE İLGİLİ TEZAT SÖZLER

*Tacitus: Devlet ne kadar yozlaşmışsa, o kadar çok kanun olur.

*Oscar Wilde: Siyasi partilere bayılıyorum. İnsanların siyasetten konuşmadığı tek yer orası kaldı.

*Edmund Burke: Zayıf bir hükümet kadar baskıcı ve adaletsiz olanı yoktur.

*Charles De Gaulle: Siyasetçi, efendi olabilmek için uşak gibi görünür.

*Dwight D. Eisenhower: Askeri açıdan güçlü olmamız gerekir, ancak belirli bir aşamadan sonra askeri güç, ulusal zayıflığa yol açar.

*Çiçero: Adaletin aşırısı, aşırı adaletsizliktir.

*Konfüçyüs: Asıl bilgi, insanın cehaletinin sınırlarını tanımasında yatar.

Değerli merhaba,
yazınızı büyük bir zevkle okudum, gerçekten mükemmel bir yazı, öncelikle teşekür ederim, bu tür tezat gibi görünen ama aslında tezat olmayıp hayatın çok uzun konuşmalarla anlatılabilir gerçeklerini bir kaç cümle ile açıklamak bence bir sanattır,zaten yazınızdaki sözlerin büyük çoğunlugu ünlü kişilerce söylenmiş sözlerdir,
Bir yerden okuduğum bir tezat gibi görünen bir yazıyı eklemek isterim,
"Hayatta pişman olduğum şeyler, pişman olurum diye yapamadıklarımdır"
bu güzel yazıyı bize sunduğunuz için tekrar teşekür ederim, Saygılar
Old 08-12-2006, 13:07   #9
Av. Galip DAĞTEKİN

Sn. Merhaba bu yazıyı bizlerle paylaştığınız için sizlere müteşekkirim...Saygılarımla...
Old 12-06-2007, 18:56   #10
av.sevdacan

Alıntı:

Bu işime gledi
Alıntı:

Konfüçyüs: Asıl bilgi, insanın cehaletinin sınırlarını tanımasında yatar.

En çok bunları beğendim.

Hepsi birbirinden düşündürücü sözler.

Teşekkürler.
Old 13-06-2007, 22:32   #11
tuval2310

tezat sözler dıyınce aklıma ılk su soz geldı :
'beni bir kişi anladı;o da yanlış anladı...'
Old 16-06-2007, 12:19   #12
uSaRe01

- Kahraman kaçmaya korkan kişidir.- İNGİLİZ ATASÖZÜ
-Önce yapacağım resmi hayal eder, sonra hayalimi resmederim – Vincent Van GOGH
Old 20-06-2007, 22:28   #13
tuval2310

'nice insanlar gördüm,üzerinde elbisesi yok;nice elbiseler gördüm,içinde insan yok'
mevlana
Old 21-06-2007, 11:07   #14
uSaRe01

İlerleyelim beyler gerilere doğru ilerleyelim.--Türkiye'den dolmuş şoförü
Old 21-06-2007, 16:10   #15
Av.Güçlü KERVAN

* Mevlana : '' Yanımda kimse olmadığından değil yalnızlığım , yalnız olduğumu söyleyebileceğim kimsem olmadığından yalnızım ben! ''

'' Aldanmanın en iyi yolu kendini uyanık sanmaktır.'' ( Bu cümle kime ait bilmiyorum ama dilimden düşürmediğim , zihnimden çıkarmadığım bir cümledir. )
Old 11-01-2008, 16:56   #16
Durdu GÜNEŞ

Hayatın çelişkileri üzerine güzel tespitler. Paylaşımınız için çok teşekkür ederim.
Old 11-01-2008, 17:12   #17
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Durdu Güneş
Hayatın çelişkileri üzerine güzel tespitler. Paylaşımınız için çok teşekkür ederim.
Ben bu sözde bir çelişki göremedim; yine de okumak hoşuma gitti.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi