Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hasımsız davada davalı lehine vekalet ücreti

Yanıt
Old 04-10-2011, 14:50   #1
nzguney

Varsayılan hasımsız davada davalı lehine vekalet ücreti

Değerli Meslektaşlarım,
İzale-i şüyuu davası kapsamında tebligat yapılamayan ortaklara kayyum tayin edilmişti. Kapsamlı dosyanın incelenmesi neticesinde aynı ortakların dava konusu gayrimenkulün farklı bir parselinde daha payları bulunduğu ve bu parsel bakımından kendilerine kayyum tayin edilmediği anlaşıldı. Bu sebeple kayyum vekili, bu parsel bakımından da k...ayyum tayini gerektiğini beyan etti. Beyan gereği, Mahkemenin verdiği yetkiyle, davacı vekili olarak kayyum tayini davası açtık. Kayyum vekili davayı kabul etti, Mahkemece de Dava kabul edildi ve fakat kayyum vekili kararı temyiz etti. Karar temyizden bozma ile döndü. Mahkeme de bozma ilamına uydu. Gerekçeli kararı şimdi tarafıma tebliğ edilmeden uyaptan inceledim ki, kayyım vekiline bir de yasal vekalet ücreti hükmedilmiş! Sabretmeye çalışmakla birlikte siz meslektaşlarıma soruyorum... Burada takdir edilen vekalet ücreti hukuki midir? Kayyım vekilinin taraf olmadığı, hasımsız bir davada, onların istemiyle açılıp sonra onların istemiyle bozulan bir davada hükmedilen bu vekalet ücreti açısından ne yapmalı şimdi?
Old 04-10-2011, 16:03   #2
Av. Mehmet Demirezen

Sorunuzda anlayamadığım bazı hususlar var.
1-Belirttiğiniz gibi dava hasımsız ise Taraf olmayan Kayyum Vekili davayı nasıl kabul etti?Kararı hangi sıfatla temyiz etti?
2-Kayyum Vekili kabul ettiği davadan verilen kararı hangi gerekçeyle temyiz etti? Kabul edilen davayı Yargıtay hangi gerekçeyle bozdu?
Old 04-10-2011, 16:48   #3
nzguney

Anlayamadığınız hususları açıklarsam:
1-Belirttiğiniz gibi dava hasımsız ise Taraf olmayan Kayyum Vekili davayı nasıl kabul etti?Kararı hangi sıfatla temyiz etti?
Davada kayyum adayı olarak yer alan kayyum vekili, "Biz kayyum olmayı kabul ediyoruz" dedi. Kararı da kayyum adayı olarak temyiz etti.
2-Kayyum Vekili kabul ettiği davadan verilen kararı hangi gerekçeyle temyiz etti? Kabul edilen davayı Yargıtay hangi gerekçeyle bozdu?
İzalei şüyuu davasında tarafların tebliğe yarar adresinin bulunamaması kayyum tayinini gerektirmez diyerek teymyiz ettiler. Yargıtay da yerleşik içtihatları gereği bozdu...
Old 04-10-2011, 17:44   #4
Av. Mehmet Demirezen

Anlayamadığınız hususları açıklarsam diye imalı bir başlangıç yapmışsınız ama esasında ben nezaket icabı anlayamadığım yazdım.Madem bu kuralı bir tarafa bırakıyoruz doğrusu sizin anlatamadığınız olacak.

Kayyum olmayı kabul etti yerine Kayyum davayı kabul etti yazıyorsanız bu sizin hatanızdır. İkisi apayrı şeylerdir.

Sorunuzdan çıkan sonuçlar
1-Dava hasımsızdır
2- Kayyum davayı kabul etti.(Davada taraf olmayan davayı kabul edemez.Tarafı olan dava hasımsız olmaz.)
3- Kayyum vekili temyiz etti ( Taraf varsa dava hasımsız olmaz.Taraf olmayan kararı temyiz edemez)

Tamamen iyi niyetli ve nezaket çerçevesinde bu çelişkiler giderilmeden sorunuza sağlıklı bir cevap verilemeyeceğini düşünerek bu soruları sordum.
Old 05-10-2011, 14:23   #5
nzguney

Sayın Meslektaşım,
Kesinlikle kötü niyetim olmamasına rağmen kelimelerimi yanlış anlamışsınız. Nezaketsizlik etmek asla istemedim. Yine de yanlış anlamanıza sebebiyet verdiğim için özür diliyorum. İlginiz ve yanıtınız için teşekkür ederim. İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi