Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Anket Sonucu: T.B.B liğini Başarılı Buluyormusunuz?
Evet,T.B.B liği yönetimini başarılı buluyorum. 35 7,09%
Hayır,T.B.B liği yönetimini başarısız buluyorum. 459 92,91%
Oy Verenler: 494. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 137)

Türkiye Barolar Birliğini (TBB) Başarılı Buluyor musunuz? [ANKET]

Yanıt
Old 23-01-2007, 23:59   #1
Av.G.K.

Karar Türkiye Barolar Birliğini (TBB) Başarılı Buluyor musunuz? [ANKET]

Sayın meslektaşlarım,

Meslek örgütümüz olan ve bizlerin haklarını savunması gereken TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ hakkında siz değerli meslektaşlarımın düşüncelerini meark ettiğimden bu anket konusunu açmak istedim.Verilen oylarla T.B.B liği yönetimine meslektaşlarımızın olan bakışını öğrenebiliriz,Anket ''T.B.B liği yönetimini başarılı buluyorum'' ve ''T.B.B liğini başarısız buluyorum''olarak 2 şıktan oluşacaktır,lütfen oy verdikten sonra da en azından bir cümle ile kararınızı destekleyen bir mesaj atınız.

Av.Gökhan Karakaş.
Old 24-01-2007, 00:07   #2
Av.G.K.

T.B.B liği yönetimini özellikle son zamanlarda mesleğimze karşı zararlı sonuçlar doğuracak eylemlerde bulunması,Cmk gereğince görevlendirilen avukatlar aylardır ücretlerini alamazken etkili ve istekli br eyleme girişmemesi,son cmk tasarısıyla ''Bağımsız Savunma hakkı'' ortadan kaldırılırken hiç bir etkili eylem ve söylem içersinde olmaması,Barolar birliğinin sanki sadece T.B.B delegelerinde oluşuyormuş gibi davranması ve tüm meslektaşlarımızın çıkarlarını düşünmesi gerekirken sadece belli bir kesimden oluşan büyük hukuk şirketleri ve bürolarının çıkarlarını- menfaatlerini koruyan girişimlerde bulunması sebebiyle başarısız buluyorum,ve uygun ilk zamanda Barolar birliği yönetiminin OLAĞANÜSTÜ GENELKURUL kararı alması gerektiğine inanıyorum.
Old 24-01-2007, 09:48   #3
Av.Hilmi Sormazoğlu

Gökhan Bey,kısa ve öz bir açıklama yapmışsınız aynen katılıyorum.T.B.B. mesleğin ve meslektaşlarının çıkarlarını korumak adına bir duruş gösterememiştir.T.B.B. bir siyasi parti değildir,unutulmasın bir meslek örgütüdür.
Old 24-01-2007, 10:04   #4
ad-hoc

Varsayılan Liyakat???

TBB, son yıllarda malesef siyaset sahnesine çıkacak meslektaşlarımızın, siyasi kaygıları ile paralel ve yine malesef meslek adına hiçbir iyileştirme gücü kalmamış bir şekil almıştır. Çok farklı bir tartışmaya denk geldim geçtiğimiz günlerde. Bakınız avukatlık sınavını desteklemem veya desteklemem değildir bu konu fakat bir kaç meslektaş sınavın kaldırılması sırasında TBB'nin avukatlık mesleğinin kalitesinin düştüğünü hatırlatarak şu şekilde bir tartışma içindeydiler. Madem bu meslekte kalite düşüyor o halde mesleğin itibarını temsil edecek insanlar da seçim hakkını bir liyakat sürecinden sonra elde etsinler. Baro başkanı veya TBB başkanı olacak kişi siyasi çizgisi ile değil, adı sınav veya başka birşey, liyakat sürecinden geçerek seçilme hakkını haiz olsun. İlk etapta ilginç bir fikir gibi gelse de makul veya makul olmayan yanlarını da aslında kendi içimde değerlendirdim.
Sayın meslektaşlar benim sorunum ne şimdiki yönetimde oturan kişilerle ne de öncekilerle fakat Avukatlık Kamu Niteliğini Haiz bir Serbest Meslektir diyorsak ben baro yönetimlerinin SALT politik görüşleri ile o koltuklarda oturmalarından son derece rahtsızım. Hatırlayınız, seçim zamanlarında ellerimize tutuşturulan broşürler tamamiyle siyasidir, hiçbir mesleki düzenleme ön plana çıkmamaktadır. Kimi aday Mevlana'nın felsefelerini dile getirirken, kimi aday M.Akif Ersoy dizeleriyle bu yarışta varolmaktadır. Peki sorarım sizlere AVUKATLIK nerdedir? Nasıl Gelişecektir? Kimler Geliştirecektir? İnsanların elbette bir siyasi görüşü vardır ve olması doğaldır fakat alınmış olan insiyatif sadece ve sadece siyasi beklentiler ve amaçlarla idare edilemez, zira avukatlar siyasi seçmen değil, TBB veya Baro Başkanlıkları da siyasi parti değildir. Bu açıdan TBB'nin kötü yönetimini bertaraf etmek yolunda bir adımda liyakat sisteminin getirilmesi olacaktır. Velhasıl; avukatların kalitesinin düştüğünü iddia eden ve avukatlığın itibarını her seferde dile getiren yönetimler için, bu itibarlı mesleğin sayın uygulayıcılarını temsil etmek çok daha fazla kalite çok daha fazla liyakat gerektirir.Saygılarımla
Old 24-01-2007, 11:21   #5
__av.zeynep__

TBB mesleğimizi korumak,çıkarlarını gözetmek için hiç bir çaba göstermediği gibi çözüm arayışında da değil ne yazık ki..mevcut hükümete göre ve siyasi parti mantığıyla hareket etmesini şiddetle kınıyorum.
Old 24-01-2007, 11:50   #6
av.semire nergiz

Varsayılan Meslek örgütü olduklarını Hatırlatmak lazım

Barolar birliğini siyaset yapma konusunda başarılı buluyorum,gelecekteki siyasi parti seçimlerinde kesin olarak biryerlerde göreceğiz kendilerini ancak unuttukları birşey var ki o da orada bulunuş amaçları siyaset değil meslek örgütü olarak üyelerinin hak ve menfaatlerini korumak olduğu gerçeğidir.
Old 24-01-2007, 12:25   #7
davadanferagat

TBB üstlenmiş olduğu hiç bir vazifeyi layikiyle yerine getiremediği gibi yöneticilerinin sergilemiş olduğu davranışlarlada çok şeyler başarmış olduğu izlenimini vermeye çalışmaktan başka da birşey yapmamaktadır.Avukatlık mesleğine ilişkin sorunlarla uğraşmaktan çok siyasal düzlem üzereinde durmayı yeğlemektedir.Ancak avukatlık sınavının kaldırılmasını ilişkin göstemiş olduğu son tepkiler çığırtkanlıktan öteye geçmemiştir.Bununla beraber avukatları temsil eden kişiler olarak toplum nazarında mesleğede zarar vermişlerdir.çünkü sergilemiş oldukları tutum ve davranışlar üç beş protestocu üniversiteli havası tarzındadır.Bizi temsil edecek kişiler bu şekilde olmamalıdır. Gerçekten işin ciddiyetinde ve mesleğin saygınlığına yakışır becerikli insanlar olmalıdır.ayrıca önce mesleki sorunları haledip burunlarını ondan sonra başka işlere sokmaları dileğiyle,
Old 24-01-2007, 13:25   #8
av.beyşehirli

Kitap

Sayın üyeler,
Eleştiri gayet kolay bir yol..
Elbette meslek birlikleri siyasi bir parti gibi hareket edemez.Ama inanıyorum ki birliğimiz , bizlerin katkılarıyla mesleği bir yerlere getirecektir
Barolar Birliğine hangi talebimizi ulaştırdık ve sonuç alamadık ?
Biraz da bu yönüyle konuyu ele almak gerekmekte...
Saygılarımla,
Old 24-01-2007, 13:27   #9
__av.zeynep__

%5.56 oranında oy vererek TBB'yi başarılı bulduğunu söyleyen arkadaşlardan neyi başarılı bulduklarını dile getirmelerini rica ediyorum.
Old 24-01-2007, 14:00   #10
avenginakbaba

bence bu konu tartışmaya bilşe açılmaması gerekiyor. çok kibar bir soru başarılı buluyormususnuz sorusu.
soru şöyle olmalı:
tbb yönetimi görevine devam etmeli mi?
Old 24-01-2007, 14:38   #11
romantik avukat

kesinlikle başarısız buluyorum ne cumuk ücretimiz konusunda nede sağlık güvencemiz konusunda aktif değil
Old 24-01-2007, 15:01   #12
Özgül BEKTAŞ

Meslektaşımızın düşüncesi dışında, avukatları iki sınıfa ayıran yeni Avukatlık Yasa Tasarısının da geri çekilmesi yada düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Old 24-01-2007, 15:17   #13
saadet

Varsayılan kesinlikle başarısız

ben de diğer üye meslektaşlarım gibi çok başarısız buluyorum. hiç bir meslek odası TBB kadar çaresiz ve üyelerine karşı sorumsuz değil. geçenlerde eczacılar odası bir yürüyüş yaptı, devletten alacaklarını 2 ay geçikmeli alıyorlarmış . ama CMk avukatlarının 9 aylık ücretleri hala ödenmedi, ödenmesi de gündemde değil, TBB nin buna karşı tek yaptığı beklemek, iktidarla karşı karşıya gelmemek.avukatlık yasasında son yapılmak istenen değişiklik ile TBB nin gerçek niyeti ortaya çıkmıştır, bu niyet öyle görünüyor ki avukatları birey olarak etkisizleştirmek, ama diğer yandan da TBB kasasını doldurmak, bu paraların nereye harcandığı ve harcanacağı da başka bir konu. ben ce artık yavaş yavaş TBB nin kapatılmasını tartışmak gerek. gerek baroların gerekse avukatları birey olarak özgürleşmesi bence buna bağlı.
Old 24-01-2007, 16:30   #14
MİNA

Varsayılan Başarısız

TBB'nin son çalışmalarından Avukat ve avukat adaylarının geleceğini belirleyecek, savunma mesleğini tümüyle yeniden yapılandırmayı hedefleyen bir yasa değişikliği taslağı Türkiye Barolar Birliği’nin web sitesinde çok da dikkati çekmeyecek bir biçimde Başkan Avukat Özdemir Özok’un imzasıyla 25.12.2006 tarihinde yayınlanmış.Ücretli avukatların tasfiyesi gibi sakıncalı bir çok hüküm içeren taslak incelendiğinde bunlar kimin meslek örgütü diye sorası geliyor insanın!
Old 24-01-2007, 16:32   #15
davadanferagat

TBB hakkındaki yorumlar yapamadığı çözemediği işlerle sınırlı olmayıp avukatlık mesleğinin saygınlığını zedeler niteliktedir 'biz başbakandan randevu alamıyoruz mecliste konu ile ilgili kimse ile görüşemiyoruz' tarzındaki açıklamaları biz avukatları temsil eden kişilerin şahsında bizleride aciz zavallı durumda göstermektedir.inanın bu kurumun bugünkü görünümü baz alınarak hiç olmamış olması daha iyi olacaktı çünkü biz avukatlar bireysel olarak bu temsilcilerimizden daha iyi hak arayışında olacağımızdan hiçbir şüphem yoktur. Barolar Birliği tekrar mesleğin onurunu ayağı kaldırmak istiyorlarsa,
1-Hemen istifa etmeleri
2-Yeni gelecek üstadların niteliğin sayısal üstünlüğe kurban olammamsı için sınav v.b.çözümleri hayata geçirmeleri
3-CMk uygulamalrını kaldırmaları veya avukatların birikmiş paralarını almalarını
sağlamalı
4-avukatların mevzuata ilşkin problemlerini çözmeleri gerekmektedir
Bunun dışındaki davranışlar bu mesleği adliye önündeki arzuhalci konumuna düşürmekten başka birşey değildir.Ne diyelim kolay gelsin
Old 24-01-2007, 16:50   #16
tosunkartal

Varsayılan Başarısız

Sayın Av. Gökhan Karakaş' ın belirttiği nedenlere aynen iştirak ediyorum. Gerek İl Baroları gerekse TBB Meslek örgütüdür ve bu şekilde hareket ederek, mesleğin saygınlığını arttırmalı ve benimde mesleki sorunlarımı çözmelidir. Ancak 4 yılı avukat olmak üzere, 7 yıldır mesleğin içinde olan biri olarak meslek örgütlerimizin bizi yeterince savunmadığını ve sorunlarımızı çözmediğini düşünüyorum. Meslek örgütlerinin başlıca amacı bence de öncelikle meslek ve mesleğin sorunları olmalı iken, ne yazık ki bunlar hep göz ardı edilerek siyasi manevralar yapılıyor.

Bunun yanında Barolarla ilgili olarak daha ayrıntılı ve detaylı bir tartışma konusu da açılmalı bence!

Saygılarımla.
Old 24-01-2007, 19:20   #17
Av.G.K.

Mesaj Barolar Birliği sesimizi daha yakından duysun

Sayın meslektaşlarım,

Barolar birliği yönetiminin sesimizi daha yakından duyması için buradan dile getirmiş olduğunuz T.B.B liği ile ilgili düşüncelerinizi meslek örgütümüzün forum sitesi olan http://www.barobirlik.org.tr/forum/ da dile getirmenizi öneriyorum.

Av.Gökhan Karakaş.
Old 25-01-2007, 01:03   #18
dozger

ben özellikle son sınav konusu ile ilgili konuşmak isitiyorum...tbb nin gerekçeleri neydibilmiyorum ama avukatları savunduğunu söyleyen bir kurumun avukatlık sınavını çıkarması ve desdeklemesi hiç hoş değildi..
Old 25-01-2007, 09:22   #19
volverinexxx

Varsayılan Kesinlikle başarılı bulmuyorum

Büromu yeni açtım henüz iş hususunda herhangi bir hareket yok .Cmk alacağı olarak yaklaşık 12.000 YTL.alacağım var.Aylardır tek bir kuruş bile ödeme alamadık.Sırf bu sebepten dolayı başka sebep aramaya gerek yok başarısız ve pasif buluyorum.Cmk gereğince görevlendirilen avukatlar aylardır ücretlerini alamazken etkili ve istekli bir eyleme girişmemesi "öyle olmaz böyle alınır" mantığı ile ciddi hiçbir adım atılmaması TBB nin esasında hiçbir etkinliğinin olmadığını gösterir bence.Türkiyenin en önemli meslek kuruluşunun sorunu çözmede bu kadar pasif davranıyor olmasını bir avukat olarak içime sindiremiyor ve bu durumu kınıyorum.TBB yöneticileri birliği siyasi beklentilerine alet ediyorlar gibi geliyor bana.Umarım yanılıyorumdur.Ha bi de unutmadan bu sorunu çözmek hususunda yetkili olan kişilerin yönetici avukatların yüklerini tutmuş olmaları ,CMK dosyası almıyor ve dolayısı ile CMK dan parasal herhangi bir beklentilerinin bulunmuyor olması ile sorunun çözümünde bir adım bile ilerleme kaydedilememiş olmasının bir bağlantısı var mı ??? Konu hakkında şu radikal adım atıldı,şöyle yapıldı ve şu zamanda ödeme yapılacak diyecek ve benim yanıldığımı iddia edip beni ikna edecek ilgililerin cevaplarını heyecanla bekliyorum.Bol kazançlı günler dilerim...
Old 25-01-2007, 13:44   #20
soner

mayıstan beri cmk paralarımız ödenmiyor baro baskı kuramıyor bide başarılı diyorsunuz herkes kendi zevkine düşmüş
Old 25-01-2007, 14:26   #21
Av.G.K.

Varsayılan Anketi doğru yorumlayalım.

Alıntı:
Yazan soner
mayıstan beri cmk paralarımız ödenmiyor baro baskı kuramıyor bide başarılı diyorsunuz herkes kendi zevkine düşmüş

Sevgili meslektaşım ankete şu ana kadar 94 meslektaşımız katılmış olup sadece ''4''meslektaşımız başarılı bulduğunu belirtmiş ancak ''90''meslektaşımız ise Barolar birliğini başarısız bulduğunu belirtmiştir,Sonuç olarak şu an itibariyle ezici birçoğunlukla T.B.B yönetimi başarısız bulunmuştur.Dikkatinize sunarım.

Av.Gökhan Karakaş.
Old 25-01-2007, 14:29   #22
dozger

istisnalara kaydı bozmasa bile,kayda geçirilir,ama istisnadır sonuçta...ve sonuçta TBB başarısız...görmemek için kör,duymamak için sağır olmak gerek
Old 25-01-2007, 15:47   #23
av.sgenc

Türkiyede bulunan meslek örgütlerinden en güçlü, en baskın olanının -sizde taktir edersiniz ki- TBB olması gerekirken; maalesef neredeyse en pasif meslek örgütü TBB. Eğer böyle bir örgüt varsa, biz de bu örgüte bağlıysak meslek örgütü üyelerinin bir talebi olmaksızın harekete geçilmeli ve sorunlar çözülmelidir. Avukatlar kendi çabalarıyla mesleği yükseltmek gayesinde iken maalesef TBB tam tersi bir hareketle mesleği içten içe çökertiyor. Nerdeyse avukatlık yapmayın diye baskı politikası geliştirecekler. TBB kendi bünyesinde, kendilerine başarılı gibi görünse de maalesef dışarıdan pek de öyle görünmüyor.
Saygılarımla
Old 25-01-2007, 16:02   #24
Av.Nadide Kurul

Varsayılan Barolar Birliği Niye Var?

Ben Barolar Birliğini başarısız buluyorum.Uzun zamandan beri de 'Barolar Birliği niye var ne işe yarar?diye soruyorum.Cevabını bulamadım.Bilen varsa söylesin lütfen.
barobirlik sayfasının birlik hakkında bölümünde şöyle bir cümle var'Birlik, avukatlık mesleğinin hak ettiği yere ulaşması için baroların ve baro mensuplarının, uzun yıllar özveriyle sürdürdükleri çalışmalar sonucunda, Türk hukuk sistemi içinde bugünkü yerini almıştır.' Bu cümlenin sonrasında da birliğin görevleri uzun bir liste halinde sıralanmış.
Bugün geldiğimiz noktada ne yazıkki avukatlık mesleği hak ettiği yeri alamamış hem de hak ve menfaatlerimiz aleyhine birçok düzenleme yapılmıştır, yapılmaktadır. CMK ve Avukatlık K.yapılan değişiklikler bunun son örnekleridir.
Umarım Birlik varolma nedenlerini, görevlerini hatırlar ve buna uygun bir duruş sergiler.
Old 25-01-2007, 17:01   #25
naile

TBB yi başarılı bulmak mümkün değil. bizim çıkarlarımızın korunduğunu düşünemiyoruz. bu ankete katılan ya da katılmayan avukat meslektaşlarımızın bu şekilde düşündüğünü hepimiz biliyoruz. sır değil bu. şu anda avukatlar çok ciddi sorunlar yaşıyorlar. bu sorunların kaynağında ekonomik sorunlar şu anda pek çok avukat için yaşamsal önem taşımakta.bu sorun yaşadığımız pek çok sorunu içermektedir. çözüm tartışmaları bir yana sorun var diye dile getiren bir mesleki örgütün varlığından söz etmek mümkün değil. sorunlar herkes için can yakıcı hale gelmiş durumda barolar birliğini göreve çağırmak bu konuda baskı oluşturmak için daha beklemeye gerek yok diyorum.ayrıca biz kendimiz kendi sorunlarımızla ilgili neler yapabiliriz düşünme ve eyleme koyma vakti geldi geçiyor diye düşünüyorum
Old 26-01-2007, 12:31   #26
Av. Canan

Türkiye Barolar Birliği'nin avukatların sorunlarıyla ilgilenmediğini ve avukatlardan uzaklaştığını, sorunun içinde değil dışında kalmayı tercih ettiğini düşünüyorum. Gerçek şu ki avukatlar işsiz.Üçı aydır iş alamayan arkadaşlar var. Avukatların itibarı ayaklar altına alınmış durumda. Birçok avukat arkadaş topluluk sigortasını yatıramıyor. Vergiler çok ağır. Aslında daha söylenecek çok şey var ama birlik bunların çok daha farkındadırlar umarım. Ya da artık umut etmek istiyorum!!! Ayrıca önerilere gelince 1-Tekstilde KDV oranı nasıl yüzde ona düştü ,öyleyse avukatlardan alınan KDV de düşürülebilir. 2- Topluluk Sigortası konusunda bir yenilik 3-Avukatlara yeni iş sahaları açılabilir 4-İtibarımız arttırılabilir. Ekonomik sıkıntı içindeyiz bunu artık görsünler. Ayrıca birliğin Yabacı avukatlık büroları konusuna olan ılımlı yaklaşımını da kınıyorum.
Old 26-01-2007, 13:38   #27
Av.Fırat

TBB kesinlikle avukatlık mesleğinin çatısı olmaya layık bir şekilde çalışmamış ve kendisine hiçbir referans edinememiştir...Son avukatlık yasa sı değişiklik tasarısı da buna bir ek oldu.baron avukatlık kurumunu ortya çıkaracak ve genç meslektaşlarımıza mesleği yaşama şansı vermeyecektir.şiddetle kınıyorum
Old 26-01-2007, 13:39   #28
oscar

Kesinlikle başarısız buluyorum. Bu şekilde çalışmaya devam edecekse TBB.nin olması bile gereksiz. Bizim meslek örgütümüz değil de rakip veya düşman bir örgüt gibi Sadece kendisine avukatlardan nasıl maddi kaynak yaratacağı konusunda çalışıyor.
Old 26-01-2007, 13:48   #29
çınar

Barolar birliğini son derece basiretsiz ve başarısız buluyorum. Bir meslektaşım, birliğin başkanının vekilliğe hazırlandığını belirtmiş. Bu da yeterince herşeyi açıklıyor zaten. Siyaset yapmaktan avukatların sorunları ile ilgilenmeye vakit kalmıyordur muhtemelen. Bununla beraber çuvaldızı kendimize de batırmalıyız. Yargının "savunma ayağı, hak arama mercii" olarak bilinen biz avukatlar kendi haklarımızı aramakta ne kadar aktif ve de başarılıyız?
Old 26-01-2007, 16:36   #30
hukukçu42

Avukatların derdine çözüm olmayan bilakis daha fazla dert ekleyen,

Avukatlık mesleğini ayaklar altına alan,

Kıdemli-kıdemsiz ya da serbest-ücretli çalışan gibi ikilemler çıkaran,

ve birçok yeni icatlar çıkaran TBB BAŞARISIZ ve DUYARSIZDIR.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi